irena wlodarczyk

Autorskie spotkanie, które odbyło się w środę 4 maja 2016 r. w olkuskim Miejskim Domu Kultury, nosiło tytuł: „Pasje i droga przeplatana wierszami Reni Włodarczyk”. Choć poświęcone zostało przede wszystkim promocji najnowszego tomiku wierszy wspomnianej poetki, to dało również okazję do przypomnienia jej dotychczasowego dorobku, działalności społecznej, a także ujawnienia fragmentów prywatnego życia, które silnie oddziaływało na twórczość. Sala Kawiarni Literackiej MDK wypełniła się tego popołudnia do ostatniego miejsca. Nic w tym dziwnego. Irena Włodarczyk należy w Olkuszu, i nie tylko, do powszechnie znanych oraz darzonych wyjątkową sympatią osób. Jakże mogłoby być inaczej, skoro serdecznością, życzliwością i uśmiechem szczodrze obdarowuje wszystkich wokół. O jej wrażliwości oraz aktywności społecznej świadczy m.in. zaangażowanie w wolontariat Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i Stowarzyszenia na rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy Dla Wszystkich”.

irena wlodarczyk i marek pieniazek 1

Innym przykładem jest zrealizowany z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu projekt popularyzujący poezję pn. „Babcia Renia czyta dzieciom”. A że Irena Włodarczyk lato najchętniej spędza w beskidzkim Szczyrzycu, to i tam nie obyło się bez literackich spotkań z dziećmi. Oryginalną inicjatywą i tym w jaki sposób przelewa swą miłość do poezji na małych słuchaczy niejednokrotnie wywoływała zainteresowanie prasy. Zresztą nie tylko to zwracało uwagę środków masowego przekazu na Irenę Włodarczyk.

uczestnicy spotkania 1

Tak samo było przy okazji publikacji, a to sześciu już tomików wierszy, dziewiętnastu almanachów i antologii oraz siedmiu tomików pokonkursowych. Miejmy nadzieję, że nie przeoczyliśmy któregoś z licznych wydawnictw. A propos konkursów, to nagród za twórczość, podobnie jak i za działalność społeczną, Irena Włodarczyk otrzymała tyle, że pokazanie ich wymagało przygotowania wystawy zajmującej długość jednej ze ścian Kawiarni Literackiej MDK. Jedną z najważniejszych dla poetki jest Olkuska Nagroda Artystyczna, przyznana jej za całokształt dokonań twórczych.

uczestnicy spotkania 2

W środowy wieczór prowadzący spotkanie dr hab. prof. UP Marek Pieniążek przypomniał uczestnikom wszystkie tomiki poezji Ireny Włodarczyk, zaś sama autorka czytała wybrane wiersze, opowiadała o przyrodniczych inspiracjach, o wydarzeniach które dawały natchnienie, skłaniały do pisania. Wielki wpływ na jej wrażliwość, jak sama wyznała, miał jej ojciec, poeta i malarz Stanisław Lorek. – Robię to samo co tata, tylko nie maluję, za to robię zdjęcia – wyjaśniła podczas spotkania. Ukazujące zachwyty przyrodą fotografie Ireny Włodarczyk wypełniły dwie kolejne ściany Kawiarni Literackiej. Ilustrują też jej tomiki wierszy.

wydawnictwa i nagrody

Wystawę towarzyszącą spotkaniu autorskiemu uzupełniały postacie aniołów. Rzeźby, wykonane techniką witrażu sylwetki i w innych formach ujęte uskrzydlone niebiańskie istoty są kolejną pasją Ireny Włodarczyk. Liczącą blisko 300 aniołów kolekcję uzupełniły kolejne, darowane jej przez przybyłych w ubiegłą środę do MDK przyjaciół. Dodać w tym miejscu należy, że jej czwarty tomik, wydany w 2009 r., nosi tytuł „Nocne z Aniołami rozmowy”.

wystawa zdjec

„Rozmowy numerowane” to najnowszy zbiór poezji Ireny Włodarczyk. Ukazał się staraniem Stowarzyszenia „Wszyscy Dla Wszystkich” w 2015 r. i wkrótce potem trafił na… sceniczne deski. Najpierw w Klubie „Przyjaźń”, potem w auli Zespołu Szkół im. Antoniego Kocjana wystawiony został spektakl do wierszy z „Rozmów numerowanych” w reżyserii Przemysława Kani. Jego fragmenty wyświetlone zostały gościom spotkania autorskiego w MDK. I znów pojawiła się okazja do dygresji, gdyż oprócz wcześniej wspomnianych zamiłowań Ireny Włodarczyk jest również sztuka dramatyczna. Poetka, społeczniczka i zapalona fotoamatorka występuje też w spektaklach, działa w Towarzystwie Kultury Teatralnej.

uczestnicy spotkania 3

A co z wierszami? Tyle miejsca oddaliśmy życiu i wcześniejszej twórczości autorki, że strofom z „Rozmów numerowanych” należałoby poświęcić osobny artykuł. Na szczęście koło ratunkowe rzucił dr hab. Marek Pieniążek, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opiekun Klubu Literackiego MOK w Olkuszu, a także redaktor i autor wstępu do najnowszego zbioru poezji Ireny Włodarczyk. Oto kilka wielce mówiących uwag pochodzących z tego wstępu: „Wierszy w tomiku jest niespełna dwadzieścia, jednak każdy z nich z odmiennej perspektywy pokazuje świat, w którym ważne i najważniejsze rozmowy odbywają się na odległość. Z większości utworów wynika, że poprzez używanie przenośnych telefonów relacje ludzkie są już nieco inne”.

zespol

I tu przerwijmy cytowanie, by nie zdradzić wszystkiego i zachęcić czytelników do sięgnięcia po „Rozmowy numerowane”. Koniecznie jeszcze tylko wspomnieć trzeba, że spotkanie miało oprawę muzyczną. Piosenki pt. „I znów jesień”,„Piosenka o Olkuszu” i „Wiosna” do wierszy Ireny Włodarczyk skomponował Franciszek Dudek. On też wykonał je w Kawiarni Literackiej MDK wraz z Anną Tomsią i Przemysławem Arnoldem. Wszyscy troje działają w Stowarzyszeniu „Wszyscy Dla Wszystkich”.

irena wlodarczyk i marek pieniazek 2

Wyłącznie dla porządku dodajmy na koniec, że po zakończeniu oficjalnej części spotkania Irena Włodarczyk zniknęła w szczelnie otaczającym ją kręgu gratulujących i obdarowujących upominkami przyjaciół, znajomych oraz miłośników poezji.

I my dołączamy się do gratulacji. Czekamy na następne wiersze Pani Reniu.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze