przekazanie karetki 01

Olkuskie pogotowie wzbogaciło się o kolejny ambulans. W miniony poniedziałek w Nowym Szpitalu odbyło się oficjalne przekazanie karetki sfinansowanej ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Zakup kolejnego pojazdu dla olkuskiego pogotowia ratunkowego stanowił przedmiot zainteresowania samorządowców od wielu miesięcy. Przypomnijmy, że na przełomie 2016 i 2017 roku do dziesięciu małopolskich powiatów trafiło osiemnaście nowych ambulansów sanitarnych.

Powiat olkuski został w tym rozdaniu pominięty. Dzięki staraniom lokalnych polityków z końcem roku w budżecie województwa wygospodarowano jednak środki na ten cel. Oficjalne przekazanie karetki miało miejsce 11 grudnia 2017 roku.

– Razem z wojewodą Piotrem Ćwikiem oraz posłem Jackiem Osuchem udało nam się wspólnie uzyskać dofinansowanie i sprawnie przeprowadzić przetarg, dzięki czemu ten oto nowoczesny ambulans może teraz służyć mieszkańcom naszego powiatu – mówił podczas poniedziałkowej uroczystości olkuski starosta Paweł Piasny.

Do Olkusza trafiła karetka z pełnym wyposażeniem. Pojazd należy do olkuskiego szpitala, stanowiącego własność powiatu. Podobnie jak większość tego typu majątku, jest on dzierżawiony przez spółkę Nowy Szpital w Olkuszu, zarządzającą powiatową lecznicą.

– Szeroko rozumiana sprawa bezpieczeństwa leży głęboko na sercu administracji rządowej. Jednym z jego elementów jest zabezpieczenie medyczne. Dlatego też niezbędne są zakupy nowoczesnego sprzętu, który w razie potrzeby docierać będzie do osób potrzebujących pomocy. Oby ten pojazd służył jak najlepiej lokalnej społeczności – tłumaczy wojewoda Piotr Ćwik.

przekazanie karetki 02

Nowy karetka to samochód marki Volkswagen Crafter. Dotacja na jej zakup wyniosła 498 tys. zł. Wartość samego pojazdu to niespełna 306 tys. zł. Resztę środków przeznaczono na zakup urządzeń medycznych, takich jak: defibrylator, krzesełko kardiologiczne, materac podciśnieniowy, trzy rodzaje noszy, pompa infuzyjna, pulsoksymetr, respirator, resuscytator, szyny unieruchamiające, oraz ciśnieniomierz.

– Nowy ambulans posiada wiele udogodnień, które pomogą w pracy ludziom niosącym pomoc. Pojazd wyposażony jest m.in. w urządzenie do automatycznego masażu klatki piersiowej, które daje możliwość nieprzerwanej kompresji w czasie transportu aż do przekazania pacjenta do szpitala. Zastępuje ono ręce jednego ratownika. Krzesełko kardiologiczne pozwala na bezpieczne – zarówno dla pacjenta jak i ratownika – transportowanie po schodach, bez narażenia na przeciążenia. To duże udogodnienie w transporcie pacjentów z budynków, które nie posiadają wind – tłumaczy Grażyna Walczak, koordynator ratownictwa medycznego w Nowym Szpitalu w Olkuszu.

W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz dyrekcja i pracownicy szpitala. Nową karetkę poświęcił także ksiądz. Zadowolenia z przekazania samochodu nie kryją przedstawiciele Grupy Nowy Szpital.

– Bardzo dziękujemy olkuskiemu starostwu za zaangażowanie a władzom województwa małopolskiego za pozytywną decyzję i przekazanie środków na zakup ambulansu. Nowa karetka na pewno będzie dobrze służyła mieszkańcom powiatu – komentuje Marta Pióro, rzecznik prasowy GNS Holding S.A.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
www
www
6 lat temu

Karetka nowa a chamski ordynator SOR stary

Berni
Berni
6 lat temu

Do KOALA – to nie żaden Klecha ani Czarny tylko nasz ksiądz Karolek

zdzich77
zdzich77
6 lat temu

[quote name=”KOLA”]BARDZO DOBRZE-TAKIE ZAKUPY TO SIE CHWALI!!!!
A CZY KONIECZENIE POTRZEBNY JEST TEN KLECHA???? CZY W TYM KRAJU NIC SIE NIE OBEJDZIE BEZ CZARNYCH?????TFU….[/quote]
KOLA Ty oczadział? Karetkę bez pokropku na drogę byś puścił. Przecież bez pomachania nad nią miotełką, nie będzie trzymać się drogi, stale będzie łapać kapcia, psuć się będzie przeogromnie, a przewożeni nią pacjenci dostawać będą bolesnych obstrukcji. Barbarzyńca bez serca z Ciebie.

KOLA
KOLA
6 lat temu

BARDZO DOBRZE-TAKIE ZAKUPY TO SIE CHWALI!!!!
A CZY KONIECZENIE POTRZEBNY JEST TEN KLECHA???? CZY W TYM KRAJU NIC SIE NIE OBEJDZIE BEZ CZARNYCH?????TFU….

ZUS
ZUS
6 lat temu

[quote name=”stinek”]Widzę, ze Kmita na stanowisku dyrektorskim sie nie przepracowywuje.[/quote]
Na pewno ma urlop.
Co łatwo sprawdzić przecież

QQŁa
QQŁa
6 lat temu

Widać, że wybory idą. Będą się sypać wydatki (i słusznie!) i będzie zagęszczenie kandydatów przy każdej z okazji. 🙂

Polecam po spacerze na pięknie ozdobionym olkuskim Rynku wieczorem obejrzeć iluminację na budynku Starostwa.

stinek
stinek
6 lat temu

Widzę, ze Kmita na stanowisku dyrektorskim sie nie przepracowywuje.