rat.9

Michał Banaszak z Zielonej Góry został laureatem pierwszej nagrody XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia. Finał tegorocznej edycji imprezy odbył się 9 grudnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia odbył się po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy trzech olkuskich poetów – Olgerda Dziechciarza, Sławomira Elsnera i Łukasza Jarosza. Impreza należy do najważniejszych wydarzeń organizowanych przez olkuskie BWA – obok Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Srebrne Miasto”, Olkuskich Zaduszek Jazzowych oraz Konkursu „Kolaż-Asamblaż”.

Finały imprezy rokrocznie rozpoczynały się od przypomnienia sylwetki Kazimierza Ratonia przez zawierciańskiego pisarza i publicystę Bogdana Dworaka, który znał poetę osobiście. Niestety z powodu choroby tym razem Bogdan Dworak nie mógł do Olkusza przyjechać. O życiu jednego z najbardziej znanych polskich poetów wyklętych opowiedziała jednak – również stała prelegentka obecna na rozstrzygnięciach kolejnych edycji konkursu – Magdalena Boczkowska, literaturoznawca, autorka wydanej w formie książki pracy doktorskiej o Ratoniu, a także redaktorka tomu zawierającego wspomnienia, notatki oraz artykuły prasowe poety.

rat.1

Następnie odbyła się promocja dwóch tomików wierszy: „Twarze niedomknięte” autorstwa pochodzącej z Nowego Tomyśla Kingi Weroniki de Walli (wyd. 2017) oraz „Kruczej Góry” (wyd. 2017) olkuszanki Iwony Młodawskiej-Waterson. W zastępstwie nieobecnej autorki pierwszego tomiku kilka utworów z książki „Twarze niedomknięte” odczytał olkuski poeta Jarosław Nowosad.

rat.2

rat.3

Kolejnym stałym punktem każdego finału „Ratonia” jest prezentacja tomu wierszy laureata poprzedniej edycji konkursu. Zasadą jest bowiem, że zdobywca pierwszego miejsca zobowiązany jest dostarczyć organizatorom materiał na książkę poetycką, który wydają wspólnie kwartalnik „Fraza” i oficyna Galerii Literackiej przy BWA w Olkuszu. W tym roku swoje wiersze z nowo wydanego tomu „Herzlich Endlösen” czytał Paweł Podlipniak.

rat.4

Tegorocznemu jury przewodniczył poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i muzyczny Adam Wiedemann. Obok niego w jury zasiadły poetka, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Instytucie Filologii Polskiej UJ w Krakowie Ewa Sonnenberg oraz Magdalena Rabizo-Birek, krytyk literacki i redaktor naczelna kwartalnika „Fraza”. Po lekturze 80 nadesłanych i spełniających wymogi konkursowe zestawów wierszy, decyzją z 21 listopada 2017 r. jury postanowiło o następującej kolejności nagród i wyróżnień:
I miejsce otrzymał Michał Banaszak z Zielonej Góry, któremu przyznano nagrodę pieniężną wysokości 1000 zł i któremu zostanie wydana autorska książka poetycka;
II miejsce zdobyła Dorota Grzesiak z Krakowa (nagroda pieniężna wysokości 700 zł);
III miejsce zajęła Marta Jurkowska z Olkusza (nagroda pieniężna wysokości 500 zł).
Wyróżnienia (oraz nagrody po 300 zł) przyznano: Agacie Cichy z Tychów, Piotrowi Zemankowi z Bielska-Białej oraz Katarzynie Ślęczce ze Szprotawy.
Tradycyjnie jury postanowiło wskazać osoby, które również były brane pod uwagę podczas ustalania miejsc nagrodzonych i wyróżnionych.
Nominacje otrzymali: Stanisław Pawełek (pseudonim) z Żyrardowa, Maciej Filipek z Dęblina, Anna Michalska z Łodzi, Mateusz Andała z Warszawy oraz Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska z Krakowa.

Po odczytaniu werdyktu, zgodnie z tradycją, nagrodzeni i wyróżnieni poeci odczytali wybrane wiersze, które nadesłali na tegoroczny konkurs.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, które ufundowały: Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne FRAZA, Fundacja Kultury AFRONT, Wydawnictwo Oficyna 21 i Wydawnictwo Neon.

Mecenasi konkursu: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Kazimierza Ratonia jest bez wątpienia imprezą prestiżową i liczącą się wśród literackich konkursów w całej Polsce. Przez lata wzięło w nim udział wielu poetów, którzy dzisiaj są znani i doceniani nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.

rat.5

rat.6

rat.7

rat.8

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze