Podróż w czasie w samo centrum świata małopolskich malarzy cechowych, eksploracja pustynnych piasków oraz korzystanie z terapeutycznych właściwości leśnej zieleni – i to wszystko w 2 dni! 14 i 15 maja już po raz trzynasty odbędą się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, wydarzenie, którego celem jest przybliżenie bogactwa kulturowego regionu. Zwiedzający będą mogli nieodpłatnie odwiedzić kilkanaście obiektów składających sie na cztery specjalnie przygotowane trasy. Wyjątkowość ujęcia, w jakim będą prezentowane zabytki, polega na spojrzeniu przez pryzmat bliskich im, słynnych postaci. Organizatorzy przygotowali bogaty program towarzyszący, który pozwoli każdemu zapoznać się z proponowanymi miejscami w ciekawy sposób. Bardzo różnorodnie i intrygująco zapowiada się trasa przedstawiająca obiekty znajdujące się w Olkuszu i jego okolicach.
Wnętrze gotyckiej Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu kryje, stojący w południowej nawie, poliptyk (k. XV w.) – jedno z czołowych dzieł małopolskiego malarstwa tablicowego. Przyglądając się sylwetce Jana Wielkiego, twórcy tej potężnej nastawy ołtarzowej, zwiedzający będą mogli zaznajomić się z niełatwym życiem średniowiecznego malarza. Niedzielny wieczór będzie czasem prezentacji żywota Jana Wielkiego w wersji scenicznej.   

Kolejnym miejscem na trasie Dni Dziedzictwa jest Pustynia Błędowska. Pomimo że w sensie klimatycznym miejsce to pustynią nie jest, to jeszcze do niedawna można było zaobserwować tu zjawiska ruchomych wydm oraz fatamorgany. Postacią, która towarzyszyć będzie zwiedzającym, jest Piotr Twardowski – krakowski czarnoksiężnik. Jak głosi legenda, zawarty przez niego pakt z diabłem przyczynił się do powstania Pustyni Błędowskiej. Naukowcy jednak, odzierając genezę tego miejsca z romantyzmu, obstają przy teorii, że teren ten jest ręką ludzką uczyniony. W czasie II wojny światowej piaski pustyni były świadkiem ćwiczeń niemieckich oddziałów Afrika Korps. Na zwiedzających czeka specjalnie przygotowana trasa do samodzielnego zwiedzania. Urozmaicą ją zadania i zagadki, które będzie można rozwiązywać, przemierzając pustynię. Dla miłośników postaci Pana Twardowskiego również liczne atrakcje, m.in. projekcje filmów i wystawy.

Wędrowiec znużony nieco jednostajnym, pustynnym krajobrazem może udać się w cieniste tereny rezerwatu przyrody Doliny Racławki. Tam wśród buków, grabów, łęgów i skałek wapiennych mieszkańcy miast koją poszarpane miejskim hałasem nerwy. Zwiedzającym te tereny będzie towarzyszyć postać Stanisława Pagaczewskiego, krakowskiego pisarza, dziennikarza i podróżnika, twórcy opowieści o przygodach profesora Baltazara Gąbki i jego przyjaciół, autor przewodników krajoznawczych po Małopolsce, znawcę podkrakowskich dolinek. Podczas Dni Dziedzictwa będzie można skorzystać z niepowtarzalnej okazji zapoznania się z rezerwatem, wędrując jego szlakami wraz z przewodnikiem.
Na najmłodszych miłośników przyrody czekają warsztaty plastyczne i konkursy.

Zapraszamy na piknik do wsi Dubie, który odbędzie się u wylotu doliny, na rozległym, zielonym terenie u podnóża malowniczych skałek. Będzie można tam obejrzeć niezwykłą instalację artystyczną zatytułowaną „Twarzą do lasu”. Na najmłodszych miłośników przyrody czekają specjalne wycieczki (z opiekunami) oraz warsztaty plastyczne i konkursy.Warto na nowo odkryć te miejsca, żeby zrozumieć, jak wielką wartość stanowią dla naszego regionu.

Do udziału zapraszają: inicjator wydarzenia – Samorząd Województwa Małopolskiego – oraz organizator – Małopolski Instytut Kultury. Więcej na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rady Rady Rydz
Rady Rady Rydz
13 lat temu

[quote name=”czaruś”]Do Olkusza żaden turysta nie przyjdzie bo nieudolna władza nie potrafi wyremontować dróg i posprzątać chodników po zimie…bo myśli że zima wróci…dziś w Olkuszu ma być 17 stopni powyżej zera

http://www.meteogroup.pl/pl/home/pogoda/pogoda_na_swiecie/pogoda_lokalna/miasto/48X947/olkusz.html?cityID=48X947

ile stopni powyżej zera musiało by być żeby władza olkuska posprzątała miasto? 30 stopni ? 😆 haha[/quote]

Ty człowieku nie zawracaj głowy władzy olkuskiej. Władza olkuska radzi teraz nad powołaniem kolejnej Rady do spraw radzenia sobie z kolejnymi olkuskimi Radami 😆

czaruś
czaruś
13 lat temu

Do Olkusza żaden turysta nie przyjdzie bo nieudolna władza nie potrafi wyremontować dróg i posprzątać chodników po zimie…bo myśli że zima wróci…dziś w Olkuszu ma być 17 stopni powyżej zera

http://www.meteogroup.pl/pl/home/pogoda/pogoda_na_swiecie/pogoda_lokalna/miasto/48X947/olkusz.html?cityID=48X947

ile stopni powyżej zera musiało by być żeby władza olkuska posprzątała miasto? 30 stopni ? 😆 haha