Burmistrz naszego miasta wraz z Radą Miejską chce zmienić statuty osiedli. Władze przekonują, że ma być bardziej demokratycznie, a statuty są przystosowane do zmieniającej się rzeczywistości. CZY NAPRAWDĘ???. Obecnie najważniejszym Organem na osiedlu jest Zebranie Mieszkańców – jest ważny problem do rozwiązania przychodzisz na zebranie, oddajesz głos zgodnie z twoim poglądem na sprawę. Możesz się wypowiedzieć na zebraniu i przekonać innych, żeby zagłosowali tak jak ty.

Na co dzień to co ustalicie i przegłosujecie na zebraniu wykonuje wybrany w wyborach bezpośrednich przez Zebranie Mieszkańców Zarząd Osiedla z Przewodniczącym na czele.

Pan Burmistrz proponuje ZASTĄPIENIE ZEBRANIA MIESZKAŃCÓW WYBIERANĄ RAZ NA PIĘĆ LAT RADĄ OSIEDLA. Jeżeli Burmistrz i Rada Miasta wprowadzą te zmiany, będziesz miał taki sam wpływ na radnych osiedlowych jaki teraz masz na posłów do Sejmu. Raz na 5 lat będziesz mógł wybrać albo panią X, albo pana Y. Oni ZA CIEBIE w każdej sprawie zadecydują, czy urządzić na terenie obok ciebie park, parking, a może wysypisko pardon składowisko odpadów, a może postawić kolejny market, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu osiedla.

Statut jest niedopracowany np. w ordynacji wyborczej w par.28„Wygaśnięcie mandatu członka Rady następuje na skutek:1) upływu kadencji,2) złożenia pisemnej rezygnacji z pełnionej funkcji,3) pozbawienia praw publicznych i wyborczych lub ubezwłasnowolnienia na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu,4) odwołania z pełnionej funkcji,5) śmierci”.

Z tego przepisu wynika, że mimo skazania prawomocnym wyrokiem np. za branie łapówek członek dalej będzie członkiem Rady, chyba że kogoś zamorduje ze szczególnym okrucieństwem i zostanie pozbawiony praw publicznych. Łatwiej jest odwołać burmistrza niż członka rady osiedla.

Szanowny Panie Burmistrzu Szanowna Rado Miejska,w oczach większości mieszkańców Osiedla Glinianki działalność Zarządu oceniana jest bardzo pozytywnie. Osiedle zakupiło kilkadziesiąt stołów, ław, namioty, grilla. Co roku jest przez Zarząd organizowany festyn, co ważne przy aktywnym udziale mieszkańców. Organizowane są wyjazdy integracyjne i krajoznawcze. Dlaczego chcecie Państwo jednym pociągnięciem długopisu to wszystko zniszczyć???

Marek Grabowski Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze