logo zielone swiatlo

Na światowym szczycie w Paryżu w 2000 r., pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO, ustanowiony został Światowy Dzień Walki z Rakiem. Od tamtej pory obchodzony jest 4 lutego w wielu krajach, stając się szczególną okazją do propagowania badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia. W Olkuszu, jak co roku, misję tę podjęło Stowarzyszenie Zielone Światło, które w ramach tegorocznych obchodów przygotowało m. in. wykład dla słuchaczy Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przed wykładem dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan przybliżyła seniorom działalność Stowarzyszenia. Przypomniała podejmowane przez Zielone Światło różnorodne przedsięwzięcia służące wsparciu dla chorych oraz ich bliskich, a także zachęcające Olkuszan do badań i unikania czynników kancerogennych w życiu codziennym. Następnie dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego Ewa Barzycka opowiedziała słuchaczom OUTW o wydanej w tym roku przy wsparciu władz powiatowych broszury Kodeks Walki z Rakiem.

Kodeks, powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Zielone Światło, zaopatrzył w ilustracje znany olkuski poeta, malarz i satyryk Jacek Majcherkiewicz. Autor nie tylko był obecny na wykładzie, ale też wyjawił olkuskim seniorom, jak powstawały te rysunki, co go inspirowało.

Poszczególne punkty Kodeksu omawiał Grzegorz Ludwiczak, założyciel Zielonego Światła, inicjator i organizator przedsięwzięć podejmowanych przez to stowarzyszenie. Podkreślał znaczenie właściwej diety oraz aktywności fizycznej dla profilaktyki antyrakowej. Sporo miejsca poświęcił roli badań. Pytał ile z obecnych na sali osób szczepi się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby, poddaje się mammografii, kolonoskopii. Okazało się, że o ile w pierwszym przypadku aż 90% słuchaczy OUTW podniosło w górę rękę, o tyle w pozostałych dwóch było znacznie gorzej. Grzegorz Ludwiczak zwrócił uwagę na brak możliwości wykonania niektórych najważniejszych badań w Olkuszu. Wielokrotnie zachęcał do korzystania z rad zawartych w Kodeksie. – Wprowadzenie Kodeksu Walki z Rakiem w życie nic nie kosztuje, wystarczy zmienić nawyki. Naprawdę warto, W 2010 roku odnotowano w Polsce 142 tysiące przypadków zachorowań na raka, zmarło ponad 90 tysięcy. To prawie tyle, ile liczy populacja naszego powiatu. – powiedział Grzegorz Ludwiczak.

Z Kodeksem Walki z Rakiem można zapoznać się klikając tutaj: www.mok.olkusz.pl/images/aktualnosci/2014/luty/kodeks_walki_z_rakiem.pdf

O Stowarzyszeniu Zielone Światło

Od 16.02.2011r. działa w Olkuszu Klub „Zielone Światło’’ (obecnie Stowarzyszenie „Zielone Światło”), który funkcjonuje jako grupa wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową i ich bliskich. Spotkania odbywają się w każdą środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu w godz. od 16.00 do 19:00. Zarówno osoby, które zachorowały na raka, jak i ci, którzy są z nimi blisko związani, doświadczają wielu trudnych do zniesienia myśli i uczuć w związku z chorobą. Zdarza się, że nie mają z kim o nich porozmawiać. Lekarze mają zbyt wielu pacjentów, by każdemu poświęcić tyle czasu, ile potrzebuje, a w szpitalu często brakuje psychologa. Diagnoza raka wywołuje wśród wielu znajomych i przyjaciół lęk, który sprawia, że unikają tematu lub stają się nadmiernie współczujący i troskliwi. Stowarzyszenie „Zielone Światło’’ daje możliwość otrzymania pomocy psychologiczno – terapeutycznej i wsparcia wszystkim, którzy jej potrzebują i są gotowi ją przyjąć. Oferuje to bezinteresownie członkom klubu pozyskana przez Grzegorza Ludwiczaka Pani mgr Ewelina Sitarska – psychoterapeuta indywidualny osób dorosłych. Dzięki współpracy klubu z Panią dr Ewą Burakowską, która jako pierwsza na terenie ziemi olkuskiej przecierała szlaki w organizacji grupy wsparcia dla „Amazonek’’ rozwija się świadomość, że rak jest chorobą, z którą można żyć i z której można zdrowieć. Klub wspiera osoby chore w budowaniu nadziei na powrót do zdrowia oraz odnajdywaniu radości i sensu życia. Nowotwór może nieść ze sobą ważne życiowe przesłanie, może być szansą na dokonanie istotnych zmian w swoim życiu, szansą na wewnętrzną przemianę. Grupa wsparcia wspomaga w otwarciu się na bogactwo potencjału tkwiącego w tym doświadczeniu, bo grupa wsparcia to jedna z najlepszych terapii. Co tygodniowe spotkania członków klubu są okazją do wymiany doświadczeń w walce z chorobą jak i sposobami radzenia sobie z realiami życia. Poruszane są także tak ważne dla osób chorych na raka tematy, jak: umiejętność radzenia sobie ze stresem, który ma ogromny wpływ na system immunologiczny organizmu; właściwa dieta, utrzymanie zdrowej kondycji ciała. Członkowie „Zielonego Światła’’ biorą udział w licznych imprezach artystyczno-kulturalnych: wernisażach malarstwa i fotografii, wieczorach poetyckich, spektaklach słowno-muzycznych. To ważny element terapii – wyjście z domu do ludzi, otwartość w kontaktach.

Tekst nadesłany przez MOK Olkusz 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze