Olkusz, Bukowno

Jeśli w tym tygodniu wybierzesz się na spacer po Olkuszu w okolice Bramy Krakowskiej oraz po Bukownie zapewne dostrzeżesz, że po przeszło dwóch latach powrócił stały element sprzed pandemii: uśmiechnięci, życzliwi ludzie przy wózkach z bezpłatnymi publikacjami o pozytywnym przesłaniu. To Świadkowie Jehowy, którzy właśnie w tym miesiącu wznawiają publiczną działalność.

Takie wózki ponownie pojawią się nie tylko w Olkuszu i Bukownie, ale również w całym województwie, kraju i… na całym świecie, ponieważ wznowienie publicznej działalności przez Świadków Jehowy ma charakter globalny.

„Bardzo się cieszę z powrotu działalności publicznej przy wózkach z literaturą”. — powiedziała Sara, biorąca udział w tej działalności. „To wywołuje niesamowicie pozytywne emocje, których tak brakowało z powodu pandemii, izolacji czy ostatnich wiadomości o wojnie. To naprawdę niesamowite rozmawiać o dobrych wieściach pochodzących z Biblii”.

„Powrót do służby publicznej daje wiele radości… przede wszystkim jest to możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi”. — powiedział Radosław, ojciec dwóch córek biorący udział w tej działalności. „A przy stojaku z literaturą – nawet jeśli nie podejdą, to widać jak się przyglądają nam i wystawionym publikacjom, jak rozmawiają o nas w samochodzie… to mi zawsze przypomina, jak ważną działalność wykonujemy”.

Ta chrześcijańska organizacja powraca do publicznej formy działalności po raz pierwszy od marca 2020 roku, kiedy to w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnych społeczności zawieszono wszystkie osobiste formy kontaktu i zamieniono je na zdalne formy.

Świadkowie Jehowy z Olkusza ponownie planują stanąć z wózkiem na ulicy Krakowskiej, a Świadkowie Jehowy z Bukowna w centrum miasta. Oprócz tego lokalni przedstawiciele tego wyznania wznawiają bezpłatne, indywidualne kursy biblijne oraz odwiedziny u osób, które zaprosiły ich do swoich domów. To dokładnie dwa miesiące po tym, gdy Świadkowie ponownie zaczęli spotykać się w swoich miejscach spotkań zwanych Salami Królestwa.

„Minęło ponad dwa lata, od momentu gdy kierując się względami bezpieczeństwa zawiesiliśmy wszelkie formy działalności publicznej. Chociaż rozumiemy, że pandemia jeszcze całkowicie się nie skończyła, wykorzystujemy dostępne możliwości. Wchodzimy w etap uczenia się życia w nowych okolicznościach” – mówi Piotr Jarząbek, lokalny rzecznik Świadków Jehowy.

„Z prawdziwą radością wracamy do publicznej działalności przy wózkach z literaturą. Jesteśmy jednak świadomi zagrożeń, które wciąż istnieją, dlatego w tej chwili nie wznawiamy jeszcze działalności od domu do domu”.

Dostępność dla przechodniów jest częścią publicznej działalności Świadków Jehowy w Polsce od prawie 10 lat, bo od 2013 roku. Chociaż ta forma działalności pojawiła się najpierw w dużych metropoliach, to szybko przyjęła się również w mniejszych miejscowościach. Świadków Jehowy można spotkać na lokalnych dworcach kolejowych i autobusowych, placach i głównych ulicach miast i miasteczek.

„W czasie pandemii brakowało nam rozmów z ludźmi. A teraz mamy wózki z literaturą!” – mówi Jolanta, uczestnicząca w tej działalności”. Zauważyłam, że inni też potrzebują rozmów i kiedy się uśmiechnę, przyjaźnie spojrzę, bardzo ich to zachęca – przystają i chcą rozmawiać o tym, co się teraz dzieje na świecie. Sądzę, że plakaty zamieszczone na wózkach wzbudzają wiele ciekawości i mają optymistyczne brzmienie. Dużo radości i satysfakcji daje mi to, że to co ludzie mogą wziąć do przeczytania i dowiedzieć się z Biblii jest autentyczne i daje prawdziwą nadzieję”.

Aby dowiedzieć się więcej o Świadkach Jehowy, ich historii, wierzeniach i działalności, odwiedź ich oficjalny serwis internetowy jw.org, zawierający treści w ponad 1000 języków.

Czy wiesz, że…

W 239 krajach jest prawie 9 mln Świadków Jehowy, którzy należą do przeszło 119 000 zborów. W Polsce początki działalności Świadków Jehowy sięgają 1891 roku i obecnie są oni trzecią co do wielkości grupą wyznaniową, liczącą około 113 000 wyznawców.

Świadkowie Jehowy (jw.org)

Fot. 1. Świadkowie Jehowy w działalności publicznej w Bukownie / fot. JW.ORG

Fot. 2. Świadkowie Jehowy w działalności publicznej w Olkuszu ul. Krakowska / fot. JW.ORG

3.4 5 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze