pomnik westena

Na Starym Cmentarzu w Olkuszu odsłonięto popiersie Petera Westena –  założyciela fabryk w Olkuszu i Wolbromiu. Inicjatorzy akcji upamiętnienia tego austriackiego przedsiębiorcy chcieli w ten sposób uhonorować człowieka, który w ubiegłym stuleciu rozwinął w naszym regionie przemysł.

 

W sobotnie przedpołudnie na Stary Cmentarz w Olkuszu licznie przybyli mieszkańcy, parlamentarzyści, lokalni samorządowcy i przedstawiciele różnych organizacji. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć pomysłodawców budowy pomnika – członków Społecznego Komitetu Upamiętnienia Petera Westena w Olkuszu oraz olkuskiej Oddziałowej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK. W asyście pocztów sztandarowych olkuskich szkół uroczyście odsłonięto popiersie Westena. Rzeźba została wykonana przez znanego artystę Wiesława Nadymusa.

– Spotkaliśmy się tutaj, by oddać hołd Peterowi Westenowi, który w 1907 roku przyjechał do Olkusza z Austrii. Dysponował kapitałem umożliwiającym szybkie i sprawne uruchomienie dwóch zakładów. Fabryki naczyń w Olkuszu i Wolbromiu dały początek intensywnemu rozwojowi tych miast i okolic. Westen zapewniał swoim pracownikom mieszkania, zaplecze kulturalne i sportowe, sklep z niskim cenami. Był znanym i szanowanym przedsiębiorcą. Kilkadziesiąt lat temu mieszkańcy i pracownicy z Olkusza ufundowali mu pomnik, ale został on zniszczony. Dopiero dzisiaj możemy oddać mu hołd i podziękować za to wszystko, co zrobił dla naszego regionu – podkreślał Adam Przewięźlikowski, jeden z inicjatorów akcji.

Popiersie zostało poświęcone przez proboszcza parafii św. Andrzeja Apostoła ks. Mieczysława Miarkę. Inicjatywa uczczenia Westena spotkała się z ogromnym uznaniem przybyłych na uroczystość gości. – Przeważnie pamiętamy o tych, którzy walczyli i ginęli w kolejnych powstaniach i wojnach. Pamięć o ludziach, którzy tworzyli tak wiele dobrego jak Westen jest szczególnie cenna. Gdy czytam na pomniku o człowieku wielkiego serca, gdy słyszę, że zapewniał on mieszkania czy szkołę, myślę, jak dalece ta postać odbiega od stereotypu kapitalisty – krwiopijcy. Słowa podziękowania należą się inicjatorom budowy pomnika – mówił konsul honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński.

Po odsłonięciu pomnika oraz złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości obejrzeli film dokumentalny o fabrykach Westena oraz wystawę fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Pomysłodawcy uczczenia Westena zadbali również o codzienną opiekę nad pomnikiem. Sprawować ją będą uczniowie z Zespołu Szkól nr 1 w Olkuszu.

Pomysł uczczenia Westena narodził się rok temu z inicjatywy grupy osób związanych z Muzeum Regionalnym w Olkuszu, opiekunów Starego Cmentarza oraz byłych i aktualnych pracowników fabryk. W ciągu dwunastu miesięcy wypracowano koncepcję upamiętnienia austriackiego przemysłowca, wykonano projekt i rzeźbę, zbierano fundusze. Inicjatorzy akcji swoimi dzialaniami udowodnili, że jeśli coś rodzi się z potrzeby serca, może zostać zrealizowane w krotkim czasie.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:43235}{joomplu:43229}{joomplu:43215}{joomplu:43214}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
hańba dla olkuszan
hańba dla olkuszan
10 lat temu

Westen przewróciłby się w grobie, gdyby wiedział, co olkuszanie zrobili z OFNE .

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

Jest Westen i nie ma Westena!

enigma1952
enigma1952
10 lat temu

[quote name=”Młody”]Miny uczestników jakby na pogrzebie, no poza naszym burmistrzem uśmiechniętym … a obecni kapitaliści, spadkobiercy i właściciele tej schedy po Westenie to byli na tej uroczystości czy nie ?[/quote]
To mi wyglądało stypę!

Młody
Młody
10 lat temu

Miny uczestników jakby na pogrzebie, no poza naszym burmistrzem uśmiechniętym … a obecni kapitaliści, spadkobiercy i właściciele tej schedy po Westenie to byli na tej uroczystości czy nie ?