swieto wojska polskiego 2018

W środę, 15 sierpnia 2018 roku w całej Polsce obchodzono Święto Wojska Polskiego. W Olkuszu oficjalne uroczystości odbyły się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Druga część obchodów miała miejsce w Imbramowicach.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko – bolszewickiej. Ustanowiono je, aby uczcić chwałę oręża polskiego i pamięć żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. 

W tym roku uroczystości w Olkuszu rozpoczęły się tradycyjnie od uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która odbyła się o godzinie 10:00, w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje przedstawicieli olkuskich parlamentarzystów, władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich, służb mundurowych, przedstawicieli szkół, instytucji oraz stowarzyszeń, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

– Święto Wojska Polskiego zajmuje w naszej narodowej tradycji wyjątkowo ważne miejsce. Rozliczne czyny polskich żołnierzy są bowiem powodem do dumy wielu pokoleń. Choć chwałę przyjmuje w dniu dzisiejszym Marszałek Piłsudski, nie sposób nie wspomnieć o generałach: Rozwadowskim czy Hallerze. Bardzo często zapominamy jednak o zwykłym, szarym żołnierzu. O tym, który często był bezimienny i który składał najwyższą ofiarę w postaci swojego życia – podkreślał w okolicznościowym przemówieniu starosta Paweł Piasny.

Uroczystościom na rynku towarzyszyła Reprezentacyjna Olkuska Orkiestra Dęta. Wartę przy pomniku pełnili funkcjonariusze Straży Miejskiej w Olkuszu oraz harcerze Hufca ZHP Olkusz.

{joomplu:79975}{joomplu:79978}{joomplu:80013}

Powiatowe uroczystości rozpoczęte przed południem w Olkuszu były kontynuowane w Imbramowicach. Oficjalne obchody 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 155. rocznicę lokalnego epizodu Powstania Styczniowego oraz Święto Wojska Polskiego w gminie Trzyciąż rozpoczęła msza św. za ojczyznę w tutejszym klasztorze pod przewodnictwem ks. Janusza Stacha.

Kapelan imbramowickich norbertanek w pięknym kazaniu przypomniał mało znaną historię zmagań powstańców w bitwie w leżącej nieopodal Wąwozie Ostrzyszni i heroiczną obronę klasztoru przed znacznie silniejszymi siłami Moskali. Na sąsiednich polach, 15 sierpnia 1863 r. toczyły się walki pomiędzy nacierającymi Moskalami, a oddziałami powstańczymi pod dowództwem braci Habichów, zwane bitwą pod Imbramowicami, których jednym z bardziej znanych epizodów była obrona dworu w Glanowie. Na polach imbramowickich poległa największa ilość powstańców, a 40. z nich, bezimiennych młodych ludzi w wieku od osiemnastu do dwudziestu kilku lat pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu. Spoczął tu również zabity podczas obrony dworu w Glanowie, jego dzierżawca, starszy sierżant Pułku Grenadierów Gwardii Królestwa Polskiego, uczestnik walk o Olszynkę Grochowską, Leon Rutkowski herbu Bończa. Na cmentarzu pochowano także 24 letnią Teresę z Szurmów Pawlikową, która została zastrzelona przez Moskali, kiedy opuszczała dwór z dzieckiem na ręku. Po śmierci Rutkowskiego glanowski majątek trafił w ręce pochodzących ze Słowacji, spokrewnionych i zaprzyjaźnionych z właścicielami, Nováków. Jak głosi historyczny przekaz, przebywające za klauzurą klasztorną mniszki w czasie ostrego ataku najeźdźców na swoją siedzibę modliły się o ratunek przed wizerunkiem Matki Boskiej Bocheńskiej i cudowi za jej wstawiennictwem przypisują swoje ocalenie. Cudowny obraz przez cały rok skryty jest za murami klauzury, a wierni mogą podziwiać go i modlić się przed wizerunkiem Madonny tylko raz w roku – 15 sierpnia, kiedy w rocznicę pamiętnych wydarzeń powstańczych obraz uroczyście znoszony jest do głównej nawy przyklasztornego kościoła.

imbramowice 15

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy obchodów, wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządu powiatowego, na czele ze starostą Pawłem Piasnym i samorządu gminnego z wójtem Romanem Żelaznym, prowadzeni przez licznie przybyłe poczty sztandarowe i delegacje, w tym kombatanckie, szkolne i strażackie, udali się na lokalny stary cmentarz, gdzie we wspólnej mogile spoczywają powstańcy polegli w bitwie w Imbramowicach i Glanowie. Na mogile powstańców złożono kwiaty, a także przypomniano historię obrony klasztoru zaprezentowaną w plenerowym spektaklu „Norbertanki 1863”, przygotowanym przez przyklasztorną grupę teatralną im. Ksieni Zofii Grothówny (również pochowanej na starym cmentarzu w Imbramowicach).

Dalsze uroczystości uświetnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej „Oddział Powstańczy z 1863 roku” z Małogoszcza, którzy prezentowali pokaz powstańczej musztry, a także oddali salwę honorową na cześć poległych bohaterów. Swoje eksponaty wystawili też członkowie Posliego Związku Eksploratorów, a także wystawa eksponatów zgromadzonych w Białym Domku w Imbramowicach. Nieopodal promowała się z 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, a na stanowisku 8 Bazy Lotnictwa Transportowego można było popróbować swoich sił w strzelaniu z wirtualnego kbks-u.

W części artystycznej, na plenerowej scenie nieopodal remizy wystąpiła Włościańska Orkiestra Dęta z Zagórowej, która wraz z gospodyniami z KGW z Jangrota dała koncert pieśni patriotycznych. Na zakończenie rozmowom o współczesnym patriotyzmie towarzyszył radosny rodzinny piknik, któremu wtórował zespół Krakowska Biesiada Muzyczna.

Czy dziś, w czasach pokoju należycie doceniamy wartość wolności? Zwłaszcza dla młodego pokolenia ich prawa i przywileje wynikające z tego, że ją mają wydają się oczywistością. Naturalnie uczymy ich historii, przekazujemy wiedzę o faktach, ale czy należycie wypełniamy obowiązek przekazywania wartości, za które nasi przodkowie oddawali życie?

Zachęcając do uczestnictwa w obchodach narodowych świąt najmłodszych obywateli, warto im przekazywać nie tylko wiedzę i czasach dawnych. Chcemy im pokazać, że ojczyzna jest żywym organizmem, o który trzeba dbać. Dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku, ale – choć żyjemy w dobie globalizmu, a granice znacznie zmieniły swoje znaczenie – nie zwalnia nas to z odpowiedzialności, dbałości i troski o szeroko pojęte dobro ojczyzny. Warto też wypracować nowoczesne oblicze patriotyzmu: poczucie narodowej tożsamości mimo otwartości na świat, zrozumienia, że służbą ojczyźnie jest codzienna dobra praca i nauka, szacunek do tradycji i kultury, dbałość o czystość polskiego języka, wybieranie polskich produktów i marek spośród porównywalnych importowanych towarów ze sklepowych półek i wiele podobnych. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby dzisiejsze święto w Imbramowicach wypadło tak pięknie i godnie. Cieszymy się wspólnie z wielkiej wartości jaką jest wolność i pamiętajmy o współczesnej odpowiedzialności za naszą ojczyznę i jej powodzenie – podsumował wspólne świętowanie wójt Roman Żelazny.

{joomplu:80040}{joomplu:80150}{joomplu:80098}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
BULI
BULI
5 lat temu

Fajnie bylo uczestniczyc w wydarzeniu, dzieki za zaproszenie – nastepnym razem bedzie jeszcze lepsza organizacja 🙂 Pzdr

..............
..............
5 lat temu

[quote name=”xyz”]A ten krzyż i ksiądz to jaki ma związek z wojskiem polskim?[/quote]
Krzyż jako dodatek aby parafianie,mieszkańcy byli hojni.Ksiądz pobłogosławi,poświęci ,dostanie dary i ofiary.Przecież w Święta Wielkanocne Masz w kościele wystawiony dodatkowy krzyż możesz się pomodlić pod krzyżem ale też jest pod krzyżem koszyczek na ofiary wiadomo dla kogo ofiary/może dla biednych/.

xyz
xyz
5 lat temu

A ten krzyż i ksiądz to jaki ma związek z wojskiem polskim?

Aleksander Wielki
Aleksander Wielki
5 lat temu

A Kmita brylował u Prezydenta Dudy w Pałacu… Nieźle. Tymczasem w Olkuszu naszym jakoś tak przaśnie… Widać, że organizatorów przerasta taka impreza! Potrzeba świeżej krwi! W Olkuszu można zrobić naprawdę fajną imprezę!