5 liga

Według wstępnych, choć już oficjalnych ustaleń poczynionych przez Wydział Gier Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, w przyszłym sezonie miejsca w krakowskiej Klasie Okręgowej zabraknie dla Jury Łobzów i Pogoni Miechów. Potwierdził się zatem czarny scenariusz dla klubu spod wolbromskiej miejscowości, którym dowodzi charyzmatyczny prezes, przedsiębiorca Kazimierz Ciepał. Łobzowianie nie dostali licencji na grę na szczeblu V ligi. Jeszcze większe emocje towarzyszą piłkarskim działaczom w Miechowie. Pogoń już kilka razy w tym roku pokonywała drogę z piekła do nieba. Wydaje się, że w obecnej chwili bliżej miechowianom do tych gorętszych klimatów.

Wszystko przez decyzję ze stolicy Małopolski. Związkowcy na ostatnim posiedzeniu zatwierdzili składy trzech klas okręgowych, podziału dokonując według przynależności terenowej. Zespoły, występujące pod szyldem Podokręgu Piłki Nożnej Olkusz, trafiły do grupy I. Obok IKS-u Olkusz, Spójni Osiek, Przemszy Klucze, Piliczanki Pilica i Leśnika Gorenice, w rozgrywkach udział wezmą także ekipy krakowskiej Bronowianki, Clepardii, Prądniczanki, Wieczystej oraz Grębałowianki. Do tej dziesiątki dojdzie jeszcze Słomniczanka Słomniki oraz beniaminek Michałowianka Michałowice. W decyzjach MZPN-u nie ma ani słowa o losie Pogoni Miechów, która zdążyła już świętować upragniony awans, a oficjalne stanowisko w sprawie promocji miechowian do V ligi wydał też OZPN Olkusz. W takiej sytuacji nieprzyznanie licencji Jurze to normalność, biorąc pod uwagę mocno krytykowany obiekt sportowy w Łobzowie. „Obiekt” – bo do stadionu w Łobzowie jeszcze bardzo daleko. Klub ma jednak jeszcze prawo do odwołania się od decyzji MZPN-u. Wydaje się jednak, że jeśli łobzowianie od sierpnia przystąpią do rozgrywek w „okręgówce”, to mecze domowe będą rozgrywali na wypożyczonym boisku. Inna sprawa, czy działacze znajdą chętnych na taką transakcję… – Pogoń Miechów ostatecznie zostaje w Klasie A – mówi Bolesław Ściepura, prezes olkuskiego podokręgu. – Od sierpnia obok miechowian w rozgrywkach będzie występowało jeszcze 15 zespołów, więc nie trudno zgadnąć, że w o dwie drużyny więcej niż przed rokiem – dodaje działacz.

Pierwsza niewiadoma, czyli skład klasy okręgowej, w której występować będą kluby z powiatu olkuskiego i Pilica, została rozwiązana, choć jej finał pozostawił wiele wątpliwości i pytania o sens prowadzenia rozgrywek przy zaledwie 12 zespołach. Ale podobne nastroje panują też w dwóch innych grupach. Tylko w trzeciej, tej wielicko – myślenickiej zagra 13 ekip. Warto pamiętać też o Jurze, bo być może i w tej „naszej” grupie pojawi się nieparzysta liczba drużyn.

Teraz przed MZPN-em kolejna droga przez mękę – ustalenie terminarzy i daty inauguracji ligi. O ile przy piętnastu spotkaniach w trakcie rundy, rozpoczęcie grania o punkty w połowie sierpnia można było zrozumieć, to już przy ledwie jedenastu meczach, skracanie wakacji amatorom nie ma chyba większego sensu. Tylko, że wobec ostatniego bałaganu towarzyszącemu rozgrywkom, ciężko nawet użyć słowa „sens”, bo czasem wydaje się, że decyzje podejmowane przez ludzi zarządzających całą tą piłkarską karuzelą z sensem nie mają nic wspólnego. Dlatego też pożyjemy, zobaczymy… Wstępnie mówi się o weekendzie 17/18 sierpnia. Jak na razie jedno jest pewne. Pogoni, mimo iż świętującej już awans do „okręgówki” przy grillu i małym jasnym, zabraknie w tej klasie rozgrywkowej. Podobny los prawdopodobnie spotka Jurę. Można też sądzić, że wobec kolejnych dziwnych decyzji MZPN-u spadnie atrakcyjność rozgrywek, a lokalne zespoły będą się „tłukły” na każdym kroku. Taka nieco poważniejsza A-klasa nam się zrobiła. Sportowo nikt na tym dobrze nie wyjdzie, organizacyjnie też raczej nie, choć to właśnie sprawa utrzymania klubów skłoniła MZPN do dokonania korekt w wyglądzie niższych lig.

Krakowskie Klasy Okręgowe:

GRUPA I (12 zespołów)

IKS Olkusz
Piliczanka Pilica
Spójnia Osiek
Przemsza Klucze
Leśnik Gorenice
Słomniczanka Słomniki
Michałowianka Michałowice
Bronowianka Kraków
Clepardia Kraków
Prądniczanka Kraków
Wieczysta Kraków
Grębałowianka Kraków

Jura Łobzów nie otrzymała licencji, choć klubowi przysługuje jeszcze odwołanie.

GRUPA II (12 zespołów)

Skawinka Skawina
Pozowianka Pozowice
Piast Wołowice
Lotnik Kryspinów
Kaszowianka Kaszów
AP 2011 Zabierzów
Nowa Proszowianka
Podgórze Kraków
Garbarnia II Kraków
Pogoń Skotniki
Tramwaj Kraków
Prokocim Kraków

GRUPA III (13 zespołów)

Czarni Staniątki
Złomex Branice
Wiślanka Grabie
LKS Śledziejowice
Wolni Kłaj
Raba Dobczyce
Hejnał Krzyszkowice
Jordan Zakliczyn
Pcimianka Pcim
Gościbia Sułkowice
Orzeł Myślenice
Rokita Kornatka
Dziecanovia Dziecanów

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
fan
fan
9 lat temu

Dzielnice Krakowa , wioski i 37 tys Olkusz – brawo działacze IKS