Olkusz Fundacja Odzyskaj Środowisko

Czas na wiosenne porządki! 17 marca mieszkańcy Olkusza wymienią nieużywany sprzęt elektryczny i elektroniczny na sadzonki drzew miododajnych i owocodajnych oraz nasiona łąki kwietnej. Olkuscy uczniowie stoczą turniej szachowy figurami z recyklingu, a wydarzenie zwieńczy niepowtarzalna wystawa Wehikuł Czasu. Olkuski Dzień Recyklingu organizowany jest wspólnie przez Gminę Olkusz, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling, Nadleśnictwo Olkusz oraz organizację odzysku AURAEKO w ramach projektu Elektryczne Śmieci. Wydarzenie patronatem objął burmistrz Olkusza – Roman Piaśnik.

 Oddaj starą pralkę, odbierz drzewo

„Olkuszanie często pytają gdzie oddać elektrośmieci. O ile małe gabaryty łatwo i bezproblemowo można wrzucić do czerwonego pojemnika w drodze do domu, szkoły czy pracy, o tyle problemy rodzą duże sprzęty, jak zepsuta lodówka, uszkodzony piekarnik czy zmywarka. Często brakuje nam czasu i determinacji, by zrobić porządki, dlatego zachęcam wszystkich, by 17 marca wziąć udział w Olkuskim Dniu Recyklingu, przywieźć stary sprzęt duży i mały, a także zużyte baterie na parking obok Parku Czarna Góra.   W zamian rozdawane będą sadzonki drzew oraz nasiona łąk kwietnych – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.    

Do obchodów Olkuskiego Dnia Recyklingu włączyło się Nadleśnictwo Olkusz, które dla 350 uczestników zbiórki, przekaże sadzonki drzew owocodajnych lub miododajnych. „Cieszymy się, że taka akcja odbędzie się w Olkuszu, i że mogliśmy się do niej włączyć. Każdego roku uprzątamy z lasów porzucone w nich elektrośmieci – np. lodówki czy telewizory i każdego roku liczymy, że problem zniknie. Mam nadzieję, że ta zbiórka przyczyni się do kształtowania pozytywnych postaw i skłoni do oddawania elektrośmieci do przeznaczonych do tego miejsc. Żeby symbolicznie wynagrodzić trud włożony w przywiezienie elektrośmieci do uruchomionego punktu zbiórki przygotowaliśmy 350 szt. sadzonek drzewek miodo- i owocodajnych. Mamy nadzieje, że trafią do 350 ogrodów i będą cieszyły zarówno ludzi jak i ptaki i owady” – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Marcin Polak.

 Szach mat! Ekologia poza schematem

Zebrane elektryczne śmieci trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie odzyskuje się z nich metale żelazne i nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz metale szlachetne. Z części odzyskanych materiałów już teraz powstały wyjątkowe szachy z recyklingu, którymi zagrają uczestnicy Turnieju Szachowego w Miejskim Ośrodku Kultury. Na zwycięzców czekają medale z recyklingu, dyplomy oraz przepustki do Międzymiastowych Ekomistrzostw Szachowych. „Figury szachowe skrywają w sobie wiele tajemnic. Przemysław Suliga, artysta-designer współpracujący z Fundacją Odzyskaj Środowisko, zatopił w nich elementy kabli, aluminium oraz miedzi pochodzące z recyklingu elektrycznych śmieci. Mam nadzieję, że zawodnikom będzie się nimi doskonale grało. Niech wygra najlepszy” – podkreśla Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 Podróż w czasie

Podczas gdy szachiści będą się zmagać, by wyłonić arcymistrza Olkusza, będzie można również zwiedzić niezwykłą wystawę pt. „Wehikuł Czasu”. Ekspozytorem są bębny od pralek, a ekspozycję stanowią zabytkowe aparaty fotograficzne. „Chcemy pokazać, że można starym przedmiotom nadać drugie życie. Mamy nadzieję, że widok starodawnych aparatów np. Zorka czy Salut przywołają sentymentalne wspomnienia, o których można opowiedzieć innym” – dodaje Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. „Zapraszamy wszystkich mieszkańców Olkusza, by 17 marca oddali elektryczne śmieci, obejrzeli wystawę oraz kibicowali w szachowych rozgrywkach” – dodaje.

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie Gminy Olkusz oraz Fundacji Odzyskaj Środowisko.

 

www.olkusz.eu

https://odzyskajsrodowisko.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze