Bolesław A.N.Q.A.

Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” testuje śmieciarki z napędem elektrycznym. Nie wykluczone, że w przyszłości „elektryki” z logo ZGK „Bolesław” na stałe zagoszczą w miejscowościach obsługiwanych przez spółkę.

Zakład Gospodarki Komunalnej „Bolesław” to przedsiębiorstwo, które nie boi się innowacyjnych rozwiązań, czego najlepszym przykładem jest działająca od kilku lat na jego terenie nowoczesna sortownia śmieci. Spółka stawia również na inne ekologiczne rozwiązania. Niedawno firma rozpoczęła testy elektrycznych śmieciarek. Pierwszą z nich był pojazd marki Renault.

Jak informuje producent pojazdu, został on zaprojektowany z myślą o EKO profesjonalistach, którzy przy wyborze floty mają na uwadze niskie koszty eksploatacji oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne. – Wrażenia z jazdy są ciekawe. Można je porównać do jazdy ciężarówką z wyłączonym silnikiem. W kabinie jest bardzo cicho. Napęd elektryczny sprawia, że pojazd ma bardzo dobre przyspieszenie. Niewątpliwą zaletą jest również to, że każde hamowanie doładowuje baterie, zwiększając tym samym zasięg pojazdu — wylicza jeden z kierowców, który testował śmieciarkę.

Tydzień później „na testy” do Bolesławia trafiła elektryczna śmieciarka marki Ekocel, zbudowana na podwoziu wyprodukowanym przez Volvo. – W Polsce zarejestrowane są na razie tylko dwa takie pojazdy. Według naszej wiedzy jeszcze żadna z firm w Polsce takich nie posiada.  Nasz model był niedawno testowany w Warszawie, Krakowie i Zakopanem. Teraz jest u nas. Dzisiaj zaliczyła niewielki rejon. Pierwsze opinie pracowników są bardzo pozytywne. Prowadzenie jej to duża przyjemność.  Zwrotność i przyspieszenie robią wrażenie. Podczas targów POLECO 2021 ta śmieciarka  nagrodzona została Złotym Medalem MTP – mówi Rober Nielaba, prezes ZGK „Bolesław”.

Istotną kwestią w tego typu pojazdach jest ilości kilometrów, jaką można nimi pokonać na tzw. „jednym ładowaniu”. Ta zaś jest uzależniona od wielu czynników, takich jak np.: liczba pojemników do opróżnienia, dystans między altanami, topografia terenu, natężenie ruchu czy występująca wokół temperatura. Producenci zapewniają, że pojazdami można przejechać ponad 120 km na jednym ładowaniu litowo-jonowej baterii. Testy pokazały, że dystans może być większy.

W ramach edukacji ekologicznej jedna ze śmieciarek wraz z Wójtem Krzysztofem Dudzińskim i jego zastępczynią Agatą Borkiewicz, odwiedziła Przedszkole i Szkołę Podstawową w Bolesławiu, a na koniec posprzątała plac pod Centrum Kultury.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze