wasze interwencje nowe

Najdrożej wyremontowany parking, ogromny plac dla samochodów, całodzienne darmowe miejsca postojowe – tak nasi Czytelnicy określają często olkuski rynek. Zarówno od mieszkańców miasta jak i sąsiednich miejscowości otrzymujemy wiele pytań na temat wprowadzenia opłat za parkowanie na rynku. Kierowcy liczą, że w ten sposób będzie łatwiej zaparkować w centrum.

Bywają takie dni, kiedy na rynek najlepiej nie wjeżdżać. Znalezienie wolnego miejsca czasem graniczy z cudem.  – Czy na olkuskim rynku kiedyś powstanie strefa płatnego parkowania? Ogarnia mnie złość, kiedy chcę załatwić jakąś sprawę w Urzędzie Miasta i okazuje się, że nie ma gdzie zaparkować samochodu, bez względu na godzinę. Być może wprowadzenie strefy spowodowałoby, że na rynku byłoby więcej wolnych lub szybciej zwalniających się miejsc parkingowych – napisała do nas Czytelniczka.

Przypomnijmy, że ponad rok temu na zlecenie magistratu podpoznańska firma „Stadtraum” wykonała wstępną koncepcję strefy płatnego parkowania w Olkuszu. Autorzy projektu założyli, że strefą objęto by teren od ul. Mickiewicza (wraz z parkingiem przy motelu „Victoria” oraz przy starostwie powiatowym), rynek i przyległe uliczki, ul. Górniczą, ul. Szpitalną oraz ul. Króla Kazimierza Wielkiego do parkingu przy Starym Cmentarzu włącznie (łącznie z ul. Nullo i ul. Bylicy). Na tym obszarze znajduje się 668 miejsc postojowych. Celem wprowadzenia stref płatnego parkowania miało być zapewnienie dostępności miejsc parkingowych i zwiększenie rotacji pojazdów w centrum. Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że przy urzędach czy instytucjach handlowo – usługowych pojazdy są parkowane przez wiele godzin lub nawet cały dzień. O płatnych miejscach postojowych na rynku w Urzędzie mówiono jeszcze na etapie rewitalizacji starówki.

Obecnie w olkuskim magistracie analizowana jest możliwość wprowadzenia odpłatności za parkowanie w rynku. – Burmistrz Roman Piaśnik o strefie płatnego parkowania będzie dyskutował z powołanym od marca zastępcą burmistrza ds. komunalnych oraz z radnymi Rady Miejskiej. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż wprowadzenie strefy jest tematem kontrowersyjnym, dlatego burmistrz będzie chciał dokonać szerszych konsultacji, mających na celu wypracowanie najbardziej optymalnego stanowiska. Rotacja samochodów w rynku jest niewielka, co jest sporym problemem zwłaszcza dla osób, które chcą załatwić swoje sprawy w Urzędzie czy w okolicznych instytucjach – odpowiada rzecznik prasowy urzędu Michał Latos.

W koncepcji założono dwa rozwiązania obsługi strefy: przez gminę, która musiałaby zakupić parkomaty i zatrudnić pracowników albo przez firmę zewnętrzną.

Jak obecne władze miasta zapatrują się na sposób obsługi strefy? – Gdyby miałaby się tym zająć firma zewnętrzna, wówczas gmina nie poniesie tak wysokich kosztów wprowadzenia strefy, jak przy samodzielnej obsłudze. Z kolei samodzielna obsługa sprawi, że całość uiszczanych opłat pozostanie w Olkuszu. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja o wyborze jednego z nich, z uwagi na długofalowe skutki dla znacznej grupy mieszkańców i gości gminy Olkusz, musi być dokładnie przemyślana. Szersza dyskusja potrzebna jest dla oceny samej zasadności wprowadzenia strefy płatnego parkowania, jak i konkretnych rozwiązań w tym zakresie – wyjaśnia Michał Latos. 

Rynek to niejedyne miejsce w mieście, gdzie trudno zaparkować. Olkuszanie często skarżą się też na kierowców zastawiających samochodami bramy wjazdowe przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego czy „blokujących” autami ul. Świętokrzyską w dni targowe. Problemy z brakiem miejsc postojowych to bolączka chyba każdego miasta. Samorządy radzą sobie z tym na różne sposoby. W niektórych miastach wprowadzono parkingi „Kiss & Ride” (całuj i jedź), gdzie można zatrzymać się na maksymalnie 3 minuty. Chodzi o podwiezienie kogoś np. na przystanek, w pobliżu którego usytuowane są tego typu miejsca. Budowane są również parkingi podziemne, ale tu minusem są wysokie koszty.

Jak z notorycznym brakiem miejsc postojowych poradzi sobie Olkusz? Co myślicie o płatnym parkingu na rynku? Czekamy na Wasze opinie na www.przeglad.olkuski.pl!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kazimierz
Kazimierz
7 lat temu

Czy ktoś się zastanawiał, ile kosztowało odnowienie Rynku? Miliony złotych poszło w błoto.Zrobiliśmy najdroższy parking w Polsce, oraz przysługę urzędnikom i kupcom, którzy mają sklepy w Rynku i na Krakowskiej. Panie Burmistrzu!!!! Stac nas na to? W każdym szanującym się mieście Rynek jest wolny od pojazdów. Przed wyborami, większośc obecnych samorządowców obiecywało zając się tym problemem. No cóż, mając już ” stołek” zapomina się o obietnicach. Życzę powodzenia.

asx
asx
7 lat temu

Jeden wielki parking .

Wchodząc na olkuski rynek nie rzuca się nic w oczy prócz zaparkowanych samochodów. Po co było remontować ten rynek jak i tak nie widać żadnych efektów. Zamiast spacerować i wypoczywać oglądamy wokoło samochody .wtf??????

wajlet
wajlet
7 lat temu

najgorszy problem z mieszkańcami rynku i sklepikarzami – ci stoją tam non stop cały dzień – a co z Krakowską – ????? przecież to miał być deptak! Kto pozwala tam wjeżdżać autom???

wacuś
wacuś
7 lat temu

Całe centrum miasta parkowanie płatne.Właściciele sklepów niech jeżdzą do pracy komunikacją miejską,lub chodzą na piechotę.Polecam Straży Miejskiej rejon Nadleśnictwa ul.Łukasińskiego,Kazimierza Wlk.tam na chodnikach bezpłatny parking,a piesi nie mają jak przejść.Proszą się mandaciki że aż hej!

baca
baca
7 lat temu

[quote name=”Młody”]”Wybierzmy zmiany” – myślę że cała ta dyskusja skończy się zmianami i decyzją że na rynku będą mogli parkować tylko urzędnicy, właściciele kamieniczek, personel sklepików, barów i banków – oczywiście darmowo cała reszta po usłyszeniu wysokości opłat za parkowanie nie będzie do rynku wjeżdżać, zresztą i tak nie ma już dla nich miejsca więc tylko jeżdżą dookoło zatruwając urzędnikom pracę i zakłócając spokój … a nad wszystkim kamery i Straż Miejska mieć będzie czuwanie …[/quote]
a Ty hejterze, znów hejtujesz?Oczywiście masz rację.
Ale i rację ma „Młody_Olkuszanin”

wladca lemingow
wladca lemingow
7 lat temu

jestem za wyprowadzeniem aut z rynku … zostawiaja brzydkie plamy oleju na tych drogich kamieniach.

Mamik
Mamik
7 lat temu

Panie burmistrzu czas najwyższy wyprowadzić samochody z rynku.Nie wiem czy pan nie widzi jak wygląda ten nasz rynek z tymi parkingami?My mieszkańcy miasta i gminy powinniśmy mieć miejsce jak przyjedziemy załatwić coś w urzędzie a nie cały dzień stoją jedne samochody.Czas to zmienić!!!!!

Mlody_Olkuszanin
Mlody_Olkuszanin
7 lat temu

Zrobić płatne parkowanie tylko nie żeby większość dochodów zabierała całkiem zewnętrzna firma tylko poszukać logicznego rozwiązania. Można pierwszą godzinę zrobić za np 2 zł a kolejne już dużo droższe. Większość co jedzie załatwić konkretną sprawę 1h wystarczy a wysokie ceny za kolejne godziny odstraszy tych co jada do pracy i sobie robia parking. To samo z KKW.

Młody
Młody
7 lat temu

„Wybierzmy zmiany” – myślę że cała ta dyskusja skończy się zmianami i decyzją że na rynku będą mogli parkować tylko urzędnicy, właściciele kamieniczek, personel sklepików, barów i banków – oczywiście darmowo cała reszta po usłyszeniu wysokości opłat za parkowanie nie będzie do rynku wjeżdżać, zresztą i tak nie ma już dla nich miejsca więc tylko jeżdżą dookoło zatruwając urzędnikom pracę i zakłócając spokój … a nad wszystkim kamery i Straż Miejska mieć będzie czuwanie …

pIs
pIs
7 lat temu

Rynek i główne ulice płatne. Zatrudnić inkasentów, pieniądze zostaną w Olkuszu, zmniejszy się bezrobocie. Panie burmistrzu wprowadzić podatek od piesków (podatek od luksusu,dot. tylko pisków blokowych), umieścić kosze na odchody, dzisiaj nie tylko pobocza z….. ale i chodniki.

Karol
Karol
7 lat temu

Zabronic stania przez 8 godzin urzędnikom z magistratu a miejsca wystarczy dla wszystkich. To oni zajmują najwięcej miejsca na rynku. Rano mozna ich wszystkich wychwycić.