Jesienią powinna być gotowa multimedialna trasa zlokalizowana w piwnicach budynku dawnego starostwa oraz podziemiach olkuskiego ratusza. Co czeka zwiedzających?
W magistracie trwa właśnie przetarg na wykonanie ekspozycji poświęconych wielu zagadnieniom z dziejów Olkusza i okolicy. – Zgodnie z założeniami, w podziemiach olkuskiego ratusza ma powstać ekspozycja multimedialna o tematyce „Historia miasta Olkusza”, a w piwnicach budynku dawnego Starostwa ekspozycja multimedialna o tematyce „Górnictwo kruszcowe oraz mennica”. Już wcześniej na zlecenie magistratu zostały opracowane programy funkcjonalno – użytkowe dla każdego z tych obiektów, a także koncepcje wystaw: „Historia miasta Olkusza” i „Górnictwo kruszcowe oraz mennica” – opowiada olkuski burmistrz Roman Piaśnik.
W podziemiach ratusza poznamy pradzieje naszego regionu, etymologię nazwy i herbu miasta, legendy związane z Olkuszem, historię poszukiwania kruszców. Zwiedzający będą mogli obejrzeć panoramiczne projekcje filmowe: „Podziemny Skarb” (o historii miasta) oraz „Losy w gwiazdach zapisane” (prezentacja postaci Marcina Bylicy i jego osiągnięć w dziedzinie astronomii). W kolejnych komorach zobaczymy replikę srebrnego „Krzyża Gwarków”, ekspozycję pn. „Kancelaria – archiwum” z kopiami dokumentów i pieczęci miasta, ekspozycje dotyczące olkuskich astronomów, astrologów i innych słynnych olkuszan. Zgodnie z koncepcją, w podziemiach zostaną zaprezentowane najciekawsze przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych, dobrze zachowany piec typu hypocaustum ogrzewający niegdyś pomieszczenia ratusza oraz replikę astrolabium, czyli przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem.
Kolejne ekspozycje dotyczyć będą: historii ratusza i władz miejskich (ze strefą zabaw edukacyjnych dla dzieci), zagadnień miejskiego i górniczego prawa, historii olkuskiej gminy żydowskiej w czasach nowożytnych i współczesnych, początków przemysłu, ważnych wydarzeń okresu zaborów i odzyskania niepodległości. Zwiedzanie zakończy wystawa o współczesnym Olkuszu oraz atrakcjach turystycznych miasta i okolicy.
Multimedialna trasa w piwnicach dawnego starostwa będzie wiodła przez 11 pomieszczeń. Przy pomocy makiet, interaktywnych modeli oraz artystycznych instalacji poznamy warunki pracy w dawnej kopalni, a także narzędzia i artefakty górnicze. Ważnym elementem będzie ekspozycja poświęcona pochodzeniu ołowiu, łącznie z mitami i legendami na jego temat. Powstanie także makieta żupy olkuskiej, a zwiedzający poznają historię górnictwa w Olkuszu od XIV do XVIII wieku (m. in. techniki poszukiwań, technologie wydobycia, wyposażenie i stroju górnika).
– Chcieliśmy wprowadzić kilka ciekawostek dla każdej grupy wiekowej. Jedną z nich będą interaktywne modele tzw. śruby Archimedesa i urządzenia o nazwie Paternoster służącego do odwadniania kopalni. W pomieszczeniu prezentującym historię olkuskiej mennicy zwiedzający nie tylko poznają proces produkcji monet i obejrzą zabytkowe monety znalezione w Olkuszu. W planach jest także ustawienie maszyny, na której każdy będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę. Szczegóły mogą się jeszcze trochę zmienić. Będziemy je uzgadniać ze zwycięzcą przetargu, tak, aby oferta podziemi była jak najciekawsza – mówi burmistrz Roman Piaśnik.
W podziemiach kwartału królewskiego obejrzymy także wiele artefaktów znalezionych podczas badań archeologicznych oraz wyrobów ze srebra, makietę średniowiecznej wagi do ważenia galeny czy kopię bochna olkuskiego ołowiu.
Wykonanie ekspozycji multimedialnych jest częścią realizowanego przez olkuski magistrat unijnego projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”.
Na zdjęciach podziemia ratusza.