720 materialy promocyjne

Trwa jubileuszowy rok obchodów 720-lecia Olkusza. Co z tej okazji przygotował magistrat?

W 1299 roku, niejaki „Henricus, civis de Ilkusz”, czyli Henryk mieszczanin olkuski otrzymał prawo do założenia wsi Zimnodół. -Ponieważ nie znamy daty nadania praw miejskich, a do naszych czasów nie zachował się dokument lokacyjny, tę datę przyjęto za pierwszy zapis o Olkuszu, jako mieście. Wcześniejsze wzmianki, jak ta z 1184 roku potwierdzająca istnienie olkuskiej parafii, czy dokument księcia Bolesława Wstydliwego z 1257 roku, w którym zobowiązał się wypłacać klasztorowi klarysek dwie grzywny złota rocznie z dochodów za olkuski ołów, dotyczą Olkusza , ale nie mamy pewności, czy posiadał już wtedy prawa miejskie – opowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Władze miasta przygotowały „urodzinową” ofertę skierowaną do mieszkańców, jak i odwiedzających Olkusz.
– Zaproponowane przez nas różnorodne i skierowane do różnych grup odbiorców działania, mają na celu zainteresowanie mieszkańców i turystów naszą bogatą historią, z której jesteśmy dumni. Zachęcam wszystkich do udziału w naszych inicjatywach oraz odwiedzin atrakcji, których w naszym Srebrnym Grodzie nie brakuje – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Inauguracją obchodów było Święto Srebra – Dni Olkusza 2019. Do jubileuszu włączono również akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Część bezpłatnych wędrówek już się odbyła. Na zainteresowanych czekają jeszcze: rodzinny spacer śladami herbów i gmerków olkuskich (26 lipca), wędrówka szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp (24 sierpnia), spacer „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” (14 września), „Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej” (21 września), spacer po Starym Cmentarzu oraz „Światełko bohaterom” – szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu (27 października), „Śladami niepodległości w Olkuszu” (9 listopada) oraz spacer śladami górniczych skarbów i tradycji Srebrnego Miasta (7 grudnia).
Organizatorem akcji jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, Klub Przewodników PTTK Ilkussia, Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Patronat na historycznymi wędrówkami sprawuje „Przegląd Olkuski”.

Zainteresowani sprawdzeniem swojej wiedzy o Srebrnym Grodzie mogą wziąć udział w internetowym quizie historycznym „720 lecie Olkusza” zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Do tej pory skorzystało z tego prawie 150 osób. -Zasady udziału w quizie są proste. Wystarczy wejść na stronę Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, gdzie w zakładce – Quiz historyczny „720 lecie Olkusza” znajdują się zestawy pytań. Trzeba wybrać dowolny zestaw pytań, a następnie poprawnie odpowiedzieć na wszystkie pięć pytań z wybranego zestawu. Na osoby, które udzielą poprawnych odpowiedzi na wszystkie wylosowane pytania, czekają nagrody, czyli wydawnictwa i drobne upominki przygotowane z okazji jubileuszu miasta. Będzie je można odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu (pokój 310 kub 312) – dodaje Michał Latos. Quiz potrwa do końca lipca lub do wyczerpania puli nagród.

logo 720 lat olkusza

Z okazji urodzin zmodyfikowano nieco logo Olkusza, aby przypominało o 720-leciu miasta. W kilku miejscach można zobaczyć je na banerach, gdzie znajdują się także panoramy dawnego i współczesnego Olkusza. Logo używane jest również na specjalnej edycji kartek pocztowych oraz na okolicznościowym stemplu.

Jubileusz stał się okazją do wydania specjalnego folderu „Olkusz. Srebrne Miasto” przybliżającego historię, zabytki i współczesność naszego miasta. Kolejnym urodzinowym akcentem jest krótki film, w którym – z użyciem nowoczesnych technik – zostały zaprezentowane największe atrakcje miasta (zapowiedź filmu można oglądać na telebimie przed budynkiem magistratu, a pełną wersję w internecie https://www.youtube.com/watch?v=_6TIV3kV54U).

Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lulek
lulek
5 lat temu

Piękne zdjęcie w prawym górnym rogu,
Da się bez tego powyginanego „M”?
Da się!