1

18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się I Olkuski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Jest on częścią działań projektu dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Konkurs odbywał się pod Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, współorganizatorem – Gminna Rada Seniorów w Olkuszu, a partnerami Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Olkuszu, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Szkoła Podstawowa Nr 4 z oddziałami Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

 

2

Celem konkursu jest między innymi pielęgnowanie polskiego dziedzictwa kulturowego poprzez popularyzację pieśni patriotycznych oraz wspieranie uczniów o zdolnościach wokalnych i instrumentalnych. Uczestnicy prezentowali pieśni i piosenki z czasów powstań narodowych XVIII i XIX wieku, a także pieśni i piosenki legionowe i wojskowe z lat 1914 – 21 oraz utwory Jacka Kaczmarskiego i inne piosenki i pieśni patriotyczne okresu „Solidarności”.
W konkursie uczestniczyło wiele szkół z gminy Olkusz i gmin ościennych, a udział w nim wzięło ponad 70 uczestników.

3

Uczestników konkursu powitał Kierownik Działu Artystycznego MOK, Michał Mączka, który przypomniał cel przyświecający tej swoistej podróży z piosenką przez historię. Następnie Jacek Sypień, historyk regionalista, wygłosił wykład o działaniach niepodległościowych podejmowanych przez mieszkańców ziemi olkuskiej wsparty prezentacją archiwalnych fotografii. Konkurs prowadziła Beata Nowak, instruktor MOK, wręczając również każdemu z uczestników pamiątkowy dyplom. Wszyscy uczestnicy otrzymali także ulotki przybliżające historię walk i działań niepodległościowych na ziemi olkuskiej opracowane i wydane w ramach projektu.

4

Na scenie pojawiali się kolejni wykonawcy śpiewając cudowne, wzruszające patriotyczne pieśni. Pieśni, które towarzyszyły Polakom w walce o niepodległą ojczyznę, pozwalały łatwiej znosić ból, strach i codzienną udrękę, zagrzewały serce do boju, a także takie, które tę walkę upamiętniają.
W przerwie konkursu w sali przedstawiono prezentację przygotowaną przez Agnieszkę Baldy-Krzysztofek, Ewę Karłowicz i Dorotę Harężlak z Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu przy Szkole Podstawowej Nr 4. W foyer MOK wystawiono wystawę „Ślązacy i Zagłębiacy w Legionach Polskich” z Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, którą będzie można oglądać jeszcze przez miesiąc. Dostępne są również pięknie wydane i zawierające wiele wartościowych informacji historycznych bezpłatne ulotki edukacyjne oraz promocyjne wydane w ramach projektu „Olkuszanie dla Niepodległej”.

6

Tego dnia mogliśmy podziwiać wspaniałe wykonania i wspaniałe głosy młodzieży. Łza kręciła się w oku, a serce rosło. Wczesnym popołudniem, po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, Jury składzie: Anna Libura, Mateusz Jędrysek (Przewodniczący) i Jarosław Wilkosz, ogłosiło swoją decyzję.
Laureaci I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

7

Kategoria solista klasy V-VII:
1. Iwona Krzystanek (CK Bolesław)
2. Rozalia Dessauer (Ognisko Muzyczne DodiArt Olkusz)
3. Kinga Kudła (SP w Braciejówce)
Wyróżnienie: Wika Karapetyan (SP Nr 1 w Olkuszu)

8

Kategoria solista gimnazjum:
1. Patrycja Tomczyk (CK Bolesław)
2. Kornelia Imielska (SP Nr 4 w Olkuszu)

9

Kategoria zespół klasy V-VII i gimnazjum:
1. Zespół Wokalno-Instrumentalny SP Nr 4 w Olkuszu
2. Zespół KropkaPL (CK Bolesław)
3. Zespół Wokalno-Instrumentalny SP w Osieku
Wyróżnienie: Zespół SP Nr 6 w Olkuszu

11

Kategoria solista ponadgimnazjalny:
1. Aleksandra Radko (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
2. Martyna Krawczyk (Ognisko Muzyczne DodiArt w Olkuszu)
3. Klaudia Grojec (ZS Nr 1 w Olkuszu)
Kategoria zespół ponadgimnazjalny:
Wyróżnienie: Zespół Wokalno-Instrumentalny I LO w Olkuszu

12

Rozdanie nagród odbędzie się 11 listopada podczas Koncertu z okazji Dnia Niepodległości w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu ul. Fr. Nullo 29.
Ponadto w Internecie zostanie zamieszczony film z występu laureatów konkursu z archiwalnymi fotografiami.

MOK Olkusz

5

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze