kasa2

Zdecydowana większość olkuskich radnych miejskich odrzuciła pomysł zmniejszenia opłaty adiacenckiej z 30 proc. do 15 proc. Wcześniej uchwałę przedstawioną przez burmistrza Romana Piaśnika pozytywnie zaopiniowały dwie komisje Rady. Klub Radnych PiS i Niezależni głosowanie przeciw tłumaczył zbyt niską obniżką.

Opłatę adiacencką płaci gminie właściciel nieruchomości, gdy po podziale geodezyjnym wzrasta jej wartość. Aby opłata mogła być pobierana, muszą być spełnione trzy warunki: obowiązująca uchwała rady gminy o stawce opłaty adiacenckiej, podział nieruchomości dokonany na wniosek jej właściciela oraz faktyczny wzrost wartości nieruchomości, spowodowany podziałem geodezyjnym. W Olkuszu opłata adiacencka stanowi 30 proc. różnicy pomiędzy wartością nieruchomości przez podziałem, a po podziale.

Burmistrz w projekcie uchwały zaproponował, by stawkę obniżyć z 30 proc. do 15 proc. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że obowiązujące regulacje prawne dotyczące opłaty adiacenckiej budzą wiele wątpliwości i zarzutów. Mieszkańcy uważają, że pobieranie tych opłat jest niesprawiedliwe i niezrozumiałe, gdyż wszelkie koszty związane z dokonaniem podziału są pokrywane przez właścicieli nieruchomości. „(…)Wśród mieszkańców Gminy Olkusz, poczucie niesprawiedliwości, przy naliczaniu przedmiotowej opłaty, potęguje okoliczność, iż we wszystkich gminach powiatu olkuskiego, a także w Krakowie opłata adiacencka nie jest egzekwowana (brak uchwał rad gminnych i miejskich o stawce opłaty adiacenckiej), a ustalona w naszej gminie stawka w wysokości 30 proc. jest stawką maksymalną, na jaką zezwala ustawa o gospodarce nieruchomościami. (…) Obniżenie wysokości opłaty adiacenckiej spowoduje zwiększenie ilości podziałów geodezyjnych nieruchomości budowlanych,  a co się z tym wiąże wzrost dynamiki inwestycji, przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jednorodzinnego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Projekt uchwały konsultowany był przez dwie komisje Rady Miejskiej: Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej oraz Budżetową. W obydwu przypadkach opinie były pozytywne (po 8 głosów za i 2 wstrzymujące się). Na sesji jednak sprawa przybrała inny obrót.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS i Niezależni poinformował, że członkowie Klubu popierają zamysł zmniejszenia opłaty adiacenckiej, ale tej uchwały nie poprą. – Uważamy, że obecnie zaproponowana stawka 15 proc. może zostać obniżona – zgodnie z pierwszymi zamysłami burmistrza – do 10 proc. Dlatego dziś zagłosujemy za odrzuceniem tej uchwały tylko po to, aby na następnej sesji przedstawić uchwałę obniżającą tę stawkę do 10 proc. – powiedział radny Tomasz Zaborowski.

Inną propozycję przedstawił radny Janusz Dudkiewicz. – Jeśli zrobicie ten błąd, to ja zaproponuje 5 proc., aby być lepszym od was. Podpowiem tylko tyle, że przyjmując 15 proc. stawki zawsze możecie wnieść inicjatywę uchwałodawczą o zmniejszenie opłaty do 10 procent – sugerował Janusz Dudkiewicz.

W takiej sytuacji wynik głosowania nie był zaskoczeniem. Przeciwko uchwale opowiedziało się 15 radnych: Małgorzata Bień, Henryk Gamrat, Stanisław Łydka, Wojciech Ozdoba, Michał Mrówka, Grzegorz Lipiński, Tomasz Zaborowski, Wojciech Panek, Michał Masłowski, Ryszard Ryza, Józef Filas, Małgorzata Postołek oraz Apolinary Ćwięczek, Grzegorz Tomsia i Jarosław Gałka.

Pomysł zmniejszenia opłaty do 15 proc. poparło 6 radnych: Janusz Dudkiewicz, Ewa Kiełtyka, Wojciech Wadas, Jerzy Kwaśniewski, Jan Kucharzyk i Dariusz Kasprzyk.

Nieprzyjęcie uchwały skomentował krótko jeden z radnych. – Rozumiem, że koledzy radni chcą zrobić dobrze, odmrażając uszy sobie i nam, obywatelom również, bo do podjęcia uchwały będzie obowiązywać wyższa stawka. Koledzy postępują jak prezydent Putin: aby pomóc Ukrainie, to jej zabrał Krym – podsumował Janusz Dudkiewicz.

Zaskoczenia takim obrotem sprawy nie kryje burmistrz Roman Piaśnik, którego poprosiliśmy o komentarz.. – Odrzucenie przez Radę Miejską zaproponowanej przeze mnie uchwały dotyczącej obniżenia opłaty adiacenckiej było dla mnie niespodzianką, zwłaszcza, że wcześniej nad tym projektem pracowały dwie komisje: Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej oraz Budżetowa, wydając pozytywne opinie. W skład tych komisji wchodzą również ci radni, którzy na sesji głosowali za odrzuceniem uchwały o obniżeniu opłaty adiacenckiej. Decyzję tę odczują przede wszystkim mieszkańcy, ponieważ nadal będzie obowiązywała stara uchwała, zgodnie z którą opłata adiacencka jest znacznie wyższa i wynosi 30%. Będę po raz kolejny proponował radzie jej obniżenie. Liczę, że oczekiwania mieszkańców zostaną spełnione – twierdzi burmistrz Roman Piaśnik.

A jak skomentują to nasi Czytelnicy?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Arystokrata
Arystokrata
9 lat temu

Jak widać powróciły rządy z tylnego fotela. Jeśli wydaje się Wam, że to Pan Piaśnik kieruje gminą, to jesteście w błędzie. Kierowca jest z ul. Kluczewskiej. Roman staje się pajacykiem….marionetką w rękach tego gracza.

polko
polko
9 lat temu

Do zaakceptowania jest tylko 10% lub mniej.

zpiekanki
zpiekanki
9 lat temu

[quote name=”wyborca olkuski”]Uważam, że Burmistrz Piaśnik realizuje program, który zapowiadał. Natomiast Radni PiS-u, słuchając Kmity i Osucha, działają na niekorzyść Miasta i Mieszkańców. Zastanówcie się, czy warto, gdyż Wyborcy Was rozliczą. Uważam, że Osuch i Kmita właśnie dlatego, że nie potrafią współpracować dla dobra mieszkańców, więcej wyborów nie wygrają. Ich czasy świetności już minęły. Apeluję do Radnych PiS-u, żeby podczas głosowań kierowali się własnym sumieniem, pamiętając o mieszkańcach i choć trochę przyczynili się do zmian korzystnych dla społeczności lokalnej.[/quote]

Jeśli w Olkuszu są tacy jak ty wyborcy to nić dziwnego, że to miasto upada. Przed wyborami Roman Piaśnik zapowiadał obniżenie opłaty adiacenckiej do max. 10% jednak jak już został burmistrzem to proponuje nam 15% – to ma być realizacja programu? Nie ośmieszaj się.

Irish_boy
Irish_boy
9 lat temu

Niektórym przydało by się trochę edukacji i życiowego doświadczenia. Burmistrz chciał obniżyć opłatę o połowę, czyli swoje zapowiedzi z programu wyborczego realizuje. Podejrzewam, że w praktyce okazało się, że większa zmiana jest niemożliwa i udało się obniżyć tylko (i aż) o połowę. Ale PiS pod pozorem troski sprawił, że będziecie płacić nadal więcej 🙂 Dobrze, że tacy „strażnicy programów wyborczych” zasiadają w radzie (ironia) 🙂

wyborca olkuski
wyborca olkuski
9 lat temu

Uważam, że Burmistrz Piaśnik realizuje program, który zapowiadał. Natomiast Radni PiS-u, słuchając Kmity i Osucha, działają na niekorzyść Miasta i Mieszkańców. Zastanówcie się, czy warto, gdyż Wyborcy Was rozliczą. Uważam, że Osuch i Kmita właśnie dlatego, że nie potrafią współpracować dla dobra mieszkańców, więcej wyborów nie wygrają. Ich czasy świetności już minęły. Apeluję do Radnych PiS-u, żeby podczas głosowań kierowali się własnym sumieniem, pamiętając o mieszkańcach i choć trochę przyczynili się do zmian korzystnych dla społeczności lokalnej.

puls
puls
9 lat temu

Radni pisu niech sie wezma do pracy, a nie politykowania i straszenia referendum. Pis przegral wybory i niech sie w koncu z tym pogodzi. Ludzie nie sa glupi i widza takie proby utarcia nosa burmistrzowi.

Wilk1
Wilk1
9 lat temu

A wszystkiemu winny Roman Piasnik , tak , sam sobie taki los zgotowal , przecież startując na Burmistrza powinien wziąć pod uwagę ze ludzie zaczną go rozliczać z obietnic nie mowię o programie bo takowy w zasadzie nie istniał , WYBIERZMY ZMIANY , co to za chaslo w zamyśle jednego człowieka , kandydata bez zaplecza ,myślał ze co ? sam zawojuje i zdominuje scenę olkuską , zawieszenie członkostwa w SLD nie oznacza ze jest sie bezpartyjnym , kolejny wybieg pseudo kłótnia na sesji z radnym Dutkiewiczem ,i co ? W ten sposób chciał sie uwierzytelnic przed mieszkańcami , na tamten czas to wystarczyło , ludzie mając dość rządów olkuskiej platformy wybrali go wbrew sobie na burmistrza ,i tu sie zaczyna dramat zarówno Burmistrza jak i Olkuszan , mija kolejny miesiąc urzędowania a nie widac żadnych ale to żadnych zmian , -nie mowię o kosmetycznych typu Pacuń czy nie przedłużanie umowy pracownikom- ja w tym miejscu nie chce wrozyc przyszłości panu Burmistrzowi ale referendum jest blisko. Pozdro.

Ewa
Ewa
9 lat temu

[quote name=”Myznim.”]Jerzy Skoczylas-olkuszanin: ” ludzie,czy to się dzieje naprawdę?”[/quote]
Widzę, że w Olkuszu radni skaczą na burmistrza, żeby zaznaczyć swoją obecność. Polityka. Szkoda, że nie kosztem skaczących polityków, a mieszkańców. Pan Skoczylas w tym komentarzu ma 100% racji.
Dobrze, że w Wolbromiu na razie mamy spokój 🙂

do wolfa
do wolfa
9 lat temu

[quote name=”wolf”]Szanowni czytelnicy Przeglądu Olkuskiego. Sama redakcja wyjaśniła Wam, że komentarze pisane są przez te same osoby, ukrywające się pod różnymi pseudonimami, stwarzając pozory dyskusji. Żałosne są to sposoby manipulacji czytelnikami. Żałosne są to próby obrony decyzji radnych. Opcja obniżenia opłaty o połowę została skasowana przez polityczne ustawki przeciwników urzędującego burmistrza. Wyemigrowałem z Olkusza kilka lat temu, jednak widzę, że nawet nie mam do czego wracać skoro dobre inicjatywy służące mieszkańcom eliminowane są „w zarodku”, bez wyraźnego powodu (oprócz politycznego). Wstyd panowie radni. Do roboty, a nie za politykę![/quote]

Skoro emigrowałeś to pewnie nie wiesz, że przed wyborami Roman Piaśnik domagał się od burmistrza Rzepki obniżki opłaty adiacenckiej z 30 do max.10%. Proponowanie teraz przez niego 15% jest moim zdaniem lekceważeniem olkuszan, zwłaszcza tych, którzy na niego głosowali..

wolf
wolf
9 lat temu

Szanowni czytelnicy Przeglądu Olkuskiego. Sama redakcja wyjaśniła Wam, że komentarze pisane są przez te same osoby, ukrywające się pod różnymi pseudonimami, stwarzając pozory dyskusji. Żałosne są to sposoby manipulacji czytelnikami. Żałosne są to próby obrony decyzji radnych. Opcja obniżenia opłaty o połowę została skasowana przez polityczne ustawki przeciwników urzędującego burmistrza. Wyemigrowałem z Olkusza kilka lat temu, jednak widzę, że nawet nie mam do czego wracać skoro dobre inicjatywy służące mieszkańcom eliminowane są „w zarodku”, bez wyraźnego powodu (oprócz politycznego). Wstyd panowie radni. Do roboty, a nie za politykę!

Sorento
Sorento
9 lat temu

[quote name=”pytanie…”]Dlaczego burmistrz Piaśnik nie zaproponował takiej obniżki jaką obiecywał ludziom?[/quote]
Piaśnik, czy ty widzisz jak się kompromitujesz. Przecież ty się na niczym nie znasz. Obecnie widać, że to wszystko co czytałeś jako radny w poprzedniej kadencji to pisał ktoś inny, a ty mimo, że czytałeś to nie miałeś zielonego pojęcia co czytasz. chlopie masz wyjście abdykuj.

Myznim.
Myznim.
9 lat temu

Jerzy Skoczylas-olkuszanin: ” ludzie,czy to się dzieje naprawdę?”.www.niezalezna.pl/kara za „dziwoląga”/

do redakcji
do redakcji
9 lat temu

a dlaczego nie ma żadnego filmiku z sesji? Ostatnio był, a teraz co? Czekamy na film

pytanie...
pytanie...
9 lat temu

Dlaczego burmistrz Piaśnik nie zaproponował takiej obniżki jaką obiecywał ludziom?

Gucio
Gucio
9 lat temu

[quote name=”Pi”]Dobrze zaproponowali Ci radni z PiS-u. 10% to rozsądna propozycja.

Ciekawe czy Pan Burmistrz przyklaśnie takiemu pomysłowi? A tak na marginesie czy Burmistrz już coś w Olkuszu zmienił, czy nadal chce tylko konsultować, rozmawiać i analizować?

Czas na działanie, do roboty Panie Burmistrzu.[/quote]

Najlepszym rozwiązaniem byłaby obniżka opłaty do 1%.
Wieczyste np. za grunty po blokami to 1% wartości.

Pi
Pi
9 lat temu

Dobrze zaproponowali Ci radni z PiS-u. 10% to rozsądna propozycja.

Ciekawe czy Pan Burmistrz przyklaśnie takiemu pomysłowi? A tak na marginesie czy Burmistrz już coś w Olkuszu zmienił, czy nadal chce tylko konsultować, rozmawiać i analizować?

Czas na działanie, do roboty Panie Burmistrzu.

jaturzadze
jaturzadze
9 lat temu

Prośba od redakcji do biorących udział w dyskusji:
nie ograniczmy nikomu ilości dopuszczalnych wpisów w komentarzach. Możecie Państwo zamieszczać dowolną ich ilość. Prosimy jednakże o to, aby kolejne wpisy tej samej osoby były dodawane pod tym samym nickiem. Sztuczne zwiększanie ilości osób biorących udział w dyskusji nie ma sensu, może być niebezpieczne dla zdrowia i skutkować schizofrenią.

prawda, Zet.Go, odśwież to ta sama osoba.
lakiluk, ytreuyui, qwo wadis także mają jednego autora.

qwo wadis
qwo wadis
9 lat temu

Człowieczek, który sam mało potrafi lub wcale to aby zaistnieć będzie obrażał innych i grał pod publiczkę. Czy ktoś czytał co zawierała ostatnia interpelacja tego pana to jeżeli przeczyta to obraz będzie jasny jak słoneczny dzień. Tacy ludzie doprowadzają to nasze miasto na skraj przepaści.

Opus dei
Opus dei
9 lat temu

CD. I tu drogi naszych włodarzy przecinają sie i dalej prawdopodobnie bedą podążać w tym samym kierunku , niech nas obserwatorów życia publicznego i samorządowego nie zwiedzie fakt, ze w ubiegłej kadencji ci dwaj panowie publicznie skoczyli sobie do gardła na sesji RM wypominając sobie wzajemnie grzeszki jakich sie dopuścili i obiecali sobie ze finał tej „wymiany zdań ” znajdzie na sali sądowej , czy tak sie stało ? Czy tak sie stanie ? Wydaje sie ze nie , bo i po co ! Jedno jest pewne , obaj panowie sa sobie potrzebni , i na siebie skazani , pan Roman bo korzystać może z doświadczenia Pana Janusza a Pan Janusz bo prowadząc działalność gospodarcza może korzystać z ofert podpisywanych przez Pana Romana , rozsądek wziął albo weźmie gore , i tak zostanie zakopany topór miedzy Panami , wszak obaj wywodzą sie z tych samych korzeni , Olkusz pod rządami takich włodarzy dalej będzie popadał w marazm a pomysły młodych radnych bedą torpedowane i wyśmiewane ,a mogło byc tak dobrze ,

ytreuyui
ytreuyui
9 lat temu

Te słowa siwemu kozłowi jeszcze bokiem wyjdą.

Opus dei
Opus dei
9 lat temu

Ta uchwała i wypowiedz radnego to osobista porażka burmistrza Piasnika , przedewszystkim politykujacy Dudkiewicz , przywołujący hegemona za wschodniej granicy , wcale a wcale w oczach wyborców nie podniósł swojej wiarygodności , a wprost przeciwnie wymieniając jego nazwisko i sposób działania ustawił sie PO właściwej stronie jemu podobnym , No , chyba ze … patrząc na działania pana Janusza , chce założyć w Olkuszu nowo powstającą pro sowiecką partie pn . „Zmiana” byłoby to i wytłumaczalne gdyż hasło burmistrza zapewne bliskie jest panu Januszowi jak i sam pan burmistrz a właściwie funkcją Romana Piasnika , i tu przechodzimy do sedna sprawy , jak wszyscy wiemy Dudkiewicz był juz burmistrzem Olkusza a Piasnik jest , co prawda Piasnik jest doświadczonym życiowo człowiekiem z racji wieku , a Dudkiewicz jest doświadczonym byłym burmistrzem , wcale bym sie nie zdziwił gdyby pan Roman korzystał z podpowiedzi pana Janusza , nie ogarniając spraw związanych z zarządzaniem miasta

lakiluk
lakiluk
9 lat temu

To podsumowanie radnego było żenujące i coraz bardziej widać, że ma kłopoty ze zdrowiem. Powinien jak najszybciej odwiedzić lekarza.

odśwież
odśwież
9 lat temu

Przed wyborami Piaśnik walczył o obniżkę do maks. 10%. Pisał w tej sprawie interpelacje. Czy można jeszcze wierzyć w jego słowo? Ja mu już nie wierzę.

miguel
miguel
9 lat temu

Panie Piaśnik, weź się pan w końcu do roboty i realizacji złozonych obietnic!
Wpływy z tytułu stawki adiacenckiej są w skali budżetu naprawdę marginalne. Jeszcze na sesji burmistrz popisywał się ponoć, że opisze, jak to radni nie chcieli obniżki opłaty.

Zet.Go
Zet.Go
9 lat temu

w mojej opinii Piaśnik zdecydowanie nie sprawdza się jako burmistrz

Młody
Młody
9 lat temu

Skończył się kredyt zaufania tak nierozważnie przy ustalaniu pensji burmistrza za szybko i za nic udzielony ?

prawda
prawda
9 lat temu

Burmistrz Roman Piaśnik ma bardzo krótką pamięć, przecież sam przed wyborami proponował Rzepce obniżkę opłaty adiacenckiej do maksymalnie 10%. Ten człowiek nie jest konsekwentny.