„Opoka” to pierwszy w Polsce prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną Zakład Aktywności dla osób niepełnosprawnych. Taką nazwę i cel działania ma Spółdzielnia założona w Chechle przez dwie, pełne energii i zapału, młode kobiety: psycholog Agatę Swędzioł i socjolog Agnieszkę Ścigaj. Formalnymi założycielami Spółdzielni jest Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego Klucz oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynności Zboru Kościoła Zielonoświątkowego „Samarytanin”.

Spółdzielnia „Opoka” działa już 3 lata i w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na sukces 2012” została uhonorowana pierwszą nagrodą za „Inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych”. Jury Konkursu tak oto ją  scharakteryzowało:
„Opoka” to wielobranżowe przedsiębiorstwo społeczne zajmujące się działalnością zapobiegającą wykluczeniu społecznemu przez tworzenie nowych miejsc pracy oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych”.

Energiczne Panie poszły dalej. Postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Odważnie podjęły inicjatywę i wydeptując różne drogi uzyskały dla Spółdzielni od Urzędu Powiatowego, za akceptacją mieszkańców wsi, budynek starego przedszkola w Chechle. Wspólnymi siłami przeprowadziły remont budynku, wyposażyły przyszły Zakład w niezbędny sprzęt i urządzenia. Tak powstał Zakład Aktywności Zawodowej, w którym znalazły zatrudnienie 32 osoby, w tym 20 osób niepełnosprawnych. Wśród różnych form działalności zakład prowadzi usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, organizuje konferencje i przyjęcia, prowadzi profesjonalne usługi cateringowe, organizuje wizyty studyjne, organizuje wyjazdy integracyjno – szkoleniowe, promuje unikatowe i niepowtarzalne rękodzieło artystyczne.

16 czerwca odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi. Wzięli w nim udział między innymi Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Więckiewicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Starosta Powiatu Olkuskiego Jerzy Antoni Kwaśniewski, liczni goście z Gminy Klucze i Gmin okolicznych, radni, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, a m.in. Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica – „Najlepszy wójt w Polsce”.

Po inauguracji ZAZ w Chechle i degustacji okolicznościowego tortu, w Domu  Kultury „Papiernik” w Kluczach odbyła się konferencja na temat „Reintegracja osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie społecznym”. Zabierali na niej głos Krzysztof Więckiewicz, Wojciech Kozak, Jerzy Kwaśniewski, była wójt Gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn, zastępca wójta Gminy Klucze Ilona Szczęch i inni uczestnicy konferencji, podkreślając wagę i znaczenie dla rozwoju społeczności lokalnych aktywności obywatelskiej. Gmina Klucze znana jest w kraju z takich działań. 20 lat temu – jak podkreśliła Pani Węgrzyn – to właśnie w  Kluczach powstał ośrodek wspierania osób bezdomnych, „społecznie wykluczonych”. Pani Agata Swędzioł – Prezes Spółdzielni – osobiście podziękowała Pastorowi Danielowi Wołkiewiczowi z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynności za jego wieloletnie działania na rzecz osób, o których świat chciałby zapomnieć i wsparcie dla „Opoki” oraz  inicjatyw swoich byłych pracownic. Spółdzielnia nie zamierza spocząć na laurach. W dalszych, ambitnych planach ma budowę domu dla bezdomnych.

Marszałek W. Kozak podkreślił szczególne znaczenie aktywności obywatelskiej i przypomniał, że w Małopolsce jest już 6 ZAZ-ów, ale ten w Kluczach jest wyjątkowy, bo ma formę Spółdzielni i jest dowodem na to, że nawet działania indywidualne mogą przynieść sukcesy. Dlatego Panie Agata Swędzioł i Agnieszka Ścigaj zasługują tu na słowa szczególnego uznania i stanowią przykład dla innych środowisk, co podkreślali wszyscy mówcy. Ale podziękowanie należy się także dla wszystkich: dla lokalnego samorządu, organizacji pozarządowych, zakładów pracy i ludzi „dobrej woli”, którzy wspierają tę i inne inicjatywy ambitnych kluczewskich działaczek.

Organizatorzy konferencji uhonorowali okolicznościowymi dyplomami wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu „Opoki”- od  Ministra Pracy i Polityki Społecznej poczynając, na  straży pożarnej i zakładzie gazowniczym kończąc.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
minka
minka
11 lat temu

kolejne plany opoki , to nie uruchomienie ośrodka dla osób bezdomnych a ośrodka rehabilitacyjno-szkoleniowego dla osób niepełnosprawnych , a to zasadnicza różnica 🙂

dr Olkuszaninek
dr Olkuszaninek
11 lat temu

ODa do głupoty czuwa! 🙂

ups
ups
11 lat temu

[quote name=”ups”] obstawiam, że w kolejnym tekście szanowny autor pokiełbasi co najmniej dwa nazwiska, jedną nazwę geograficzną i przywróci do życia minimum jednego nieboszczyka.[/quote]
Bingo! Starosta olkuski to nie Jerzy Aleksander Kwaśniewski, ale Jerzy Antoni Kwaśniewski, „Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno – gospodarczego Klucz” nie działa, jakby to wynikało z tekstu, na rzecz rozwoju Klucz, a nazywa się: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”.
-kompletna kaszanka. ChSD to organizacja ogólnopolska z główną siedzibą w Kluczach. „Samarytanin” to nazwa zboru, nie stowarzyszenia ani nie kościoła ergo: Zbór „Samarytanin”
w Kluczach Kościoła Zielonoświątkowego. Marcin Gaweł to nie „Najlepszy wójt w Polsce”, ale „wójt roku 2011”. Zombi chwilowo brak.