„W tym domu urodziła się 26.X.1921 r. i mieszkała do 1936 r. Anna Louise Kristine Masłocha z d. Mogensen. Członek duńsko – polskiego ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej w Danii w latach 1940 – 1945. Zamordowana przez gestapo 2 stycznia 1945 r. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari” – głosi napis na tablicy przy ul. Kolejowej 15 w Jaroszowcu. W ten sposób mieszkańcy sołectwa uczcili wojenną bohaterkę.
Anna Mogensen przez kilka lat pracowała w jaroszowieckiej cementowni. Najbliżsi nazywali ją Lone. Jej mąż Lucjan Masłocha był polskim oficerem wywiadu. – Przez całe swe, niestety, krótkie życie niosła w swoim sercu „Domeczek”. Tak nazywała swój dom w Jaroszowcu – tak o bohaterskiej Dunce opowiada Maria Małaśnicka – Miedzianogóra, autorka książki biograficznej o Annie Lone Mogensen, wydanej w ubiegłym roku przez Instytut Pamięci Narodowej. Właśnie na ścianie „Domeczku” zawisła pamiątkowa tablica.
Upamiętnienie bohaterskiej Dunki to pomysł grupy mieszkańców Jaroszowca, którzy wspólnie z władzami gminy zorganizowali uroczystości poświęcone Lone. – Historia Polski i Danii niewiele ma wspólnych epizodów. Jednym z nich jest działalność Anne Mogensen w czasie okupacji. Dobrze byłoby, gdyby książka o Lone została przetłumaczona na język duński, a na jej podstawie powstałby film – mówił tuż przed odsłonięciem pamiątkowej tablicy wójt gminy Klucze Norbert Bień.
Lone uważana jest też za wojenną bohaterkę w Danii. Wraz z mężem została pochowana w miejscu ich śmierci, Mindelunden w Ryvangen. Decyzją rządu duńskiego zostało ono zamienione w cmentarz bojowników ruchu oporu, gdzie spoczęło 106 bohaterów Danii. Anna Mogensen jest w tym gronie jedyną kobietą, a Lucjan jedynym cudzoziemcem. – Anne uważała Polskę za swoją drugą ojczyznę. Gdy zamieszkała w Danii, pomagała polskim uchodźcom, którzy znaleźli tam schronienie. Za wiarę w swoje poglądy i działalność w ruchu oporu zapłaciła najwyższą cenę. Głęboko wierzę, że ta tablica jest nie tylko symbolem uhonorowania Lone, ale również symbolem silnych więzi pomiędzy Polska a Danią – mówiła sekretarz duńskiej ambasady w Polsce Julie Herschend Christoffersen.
W gronie gości zaproszonych na uroczyste odsłonięcie tablicy była również bratanica Lone, która podziękowała gospodarzom spotkania za inicjatywę uczczenia wojennej bohaterki. – Rodzina Mogensen jest szczęśliwa i dumna, że wśród mieszkańców Jaroszowca pamięć o Annie jest wciąż żywa – mówiła Inger Chełmicka.
Po odsłonięciu tablicy i złożeniu kwiatów uczestnicy uroczystości obejrzeli w Domu Kultury „Hutnik” widowisko teatralne o Lone. Spektakl przybliżył widzom Jaroszowiec z lat międzywojennych, historię ruchu oporu w Danii oraz fragmenty życia Anne Mogensen i jej walkę w polsko – duńskim oddziale „Felicja”. Na gości czekała jeszcze wystawa „Jaroszowiec w starej fotografii”. Ostatnią częścią uroczystości było spotkanie z Marią Małaśnicką – Miedzianogórą, autorką książki „Róże dla Lone. Za wolność Polski i Danii (1939- 1945)” , które odbyło się w bibliotece w jaroszowieckim Domu Kultury.
Organizatorami uroczystości byli: wójt gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz grupa mieszkańców Jaroszowca.
{joomplu:66600}{joomplu:66584}{joomplu:66583}