103 lata temu na polach Krzywopłot, Bydlina i Załęża legioniści marszałka Józefa Piłsudskiego toczyli walki z wojskami rosyjskimi. Poległych polskich żołnierzy pochowano na cmentarzu w Bydlinie. To właśnie tam odbywają się uroczystości upamiętniające bitwę zwaną „polskimi Termopilami”.
– Zgromadziliśmy się tutaj, aby oddać cześć 46 legionistom, którzy ponieśli najwyższą ofiarę dla Polski, istniejącej wówczas tylko w umysłach i sercach Polaków, a nie na mapie świata. W tamtym czasie odzyskanie wolności było jedynie pragnieniem. Ziściło się ono po 4 latach wojny i po 123 latach zaborów. Dzięki temu, że po przeciwnych stronach konfliktu stanęli nasi zaborcy: Niemcy i Austro-Węgry oraz Rosja, dla Polski pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. Tę szansę dostrzegł m. in. Józef Piłsudski, twórca i dowódca Legionów. O nim, późniejszym Marszałku Polski, Premier Ignacy Mościcki powiedział: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” – tak wójt gminy Klucze Norbert Bień powitał zgromadzonych na cmentarzu mieszkańców i zaproszonych gości.
W asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej oraz licznych pocztów sztandarowych biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak z ks. dziekanem Markiem Szelągiem i proboszczem bydlińskiej parafii ks. Krzysztofem Słomianem odprawili uroczysta mszę św. Po honorowej salwie i apelu poległych kwiaty pod pomnikiem legionistów złożyli m. in. parlamentarzyści ziemi olkuskiej, przedstawiciele władz województwa, powiatu, gmin oraz sołectw, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń.
Jak co roku druga, artystyczna część obchodów odbyła się w miejscowej szkole. Zanim jednak na scenie zaprezentowali się wykonawcy, moc życzeń i gratulacji popłynęło do emerytowanego, długoletniego proboszcza parafii Bydlin ks. Romana Wojtana. Kapłan, który od lat włącza się w organizację niepodległościowych obchodów, niedawno został bowiem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski oraz za działalność kombatancką i społeczną.
O legionistach i odzyskaniu niepodległości pamiętają też najmłodsi mieszkańcy. Tradycyjnie uczniowie i absolwenci Szkoły podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie wystawili poetycko – muzyczny spektakl. W recitalu „Niepodległa” publiczności zaprezentowali się wokalistka Karolina Dudek i gitarzysta Mateusz Sołtysik. Artystyczną część obchodów zwieńczył występ zespołu „Ziemia Kluczewska”.
{joomplu:73079}{joomplu:73058}{joomplu:73023}
[quote name=”emeryt MO”]W poprzednim systemie przed upadkiem PRL-u i PZPR-u zorganizowanie Obchodów NIE było łatwe i zawsze wiązało się z trudnościami ze strony UB,SB,Milicji,ZOMO,ORMO.Prawdziwi ”PATRIOCI””BÓG HONOR OJCZYZNA” -uczestniczący 11.XI byli przez w/w służby szkalowani i gnębieni na każdym kroku.Na tych zdjęcia widzę też kilka osób,oraz ich młode pokolenie//ich nasiona/ co wcześniej zabraniali i szkalowali obchody,a dzisiaj są wielkimi patriotami POLSKI.[/quote]
To nie tylko „lokalski”.
spójrz proszę na Wiejską,ale tę w Srebrnym Grobie
W poprzednim systemie przed upadkiem PRL-u i PZPR-u zorganizowanie Obchodów NIE było łatwe i zawsze wiązało się z trudnościami ze strony UB,SB,Milicji,ZOMO,ORMO.Prawdziwi ”PATRIOCI””BÓG HONOR OJCZYZNA” -uczestniczący 11.XI byli przez w/w służby szkalowani i gnębieni na każdym kroku.Na tych zdjęcia widzę też kilka osób,oraz ich młode pokolenie//ich nasiona/ co wcześniej zabraniali i szkalowali obchody,a dzisiaj są wielkimi patriotami POLSKI.