dozynki_kwasniow1

Pierwsza niedziela września upłynęła rolnikom z gminy Klucze na uroczystym świętowaniu, podsumowującym ich ciężką pracę na roli. W tym roku gospodarzem dożynek był Kwaśniów Dolny. Wspólne biesiadowanie zgromadziło na placu przy Szkole Podstawowej im. Unii Europejskiej tłumy gości.

dozynki_kwasniow2

Zgodnie z tradycją, obchody rozpoczęła uroczysta Msza św., następnie korowód dożynkowy przemaszerował na plac szkoły. Tam, na licznie zgromadzonych mieszkańców, czekały stoiska ze smakołykami, a także atrakcje dla dzieci. Duże zainteresowanie wzbudziła loteria przygotowana przez Stowarzyszenie Dobroczynne ,,Res Sacra Miser” z Olkusza. Cały dochód z tej akcji przeznaczony będzie na utworzenie Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Jak wiadomo, nieodłącznym elementem Święta Plonów jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku postanowiono wyróżnić wszystkie panie z aż 15 Kół Gospodyń Wiejskich z Ziemi Kluczewskiej. Doceniono trud, pracę i zaangażowanie każdej gospodyni. Wójt Gminy Klucze, Kazimierz Ściążko, wręczył paniom symboliczne nagrody finansowe.

A jak powstaje wieniec dożynkowy? – Najpierw trzeba przygotować konstrukcję wieńca, musi być ona stabilna. Kłosy zbóż zbiera się nieco wcześniej, przed żniwami, aby dokładnie przeschły. Następnie wszystkie gospodynie z KGW spotykają się i zaczynają pracę. Wykonanie wieńca trwa od 4 do 5 dni. Wieniec można wyplatać z bukietów kwiatów, ziół oraz zbóż. Do dekoracji najczęściej wykorzystuje się owoce, warzywa i figurki świętych – opowiadały panie z KGW z Bydlina.

Ponadto w tym wyjątkowym dniu na scenie zaprezentował się zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, chór „Ziemia Kluczewska” oraz lokalny zespół „Z duszą”. Wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda tegorocznej imprezy – zakopiański zespół „Krywań”. Zwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:24331}{joomplu:24321}{joomplu:24300}{joomplu:24284}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze