Trzydziestu dwóch małych piłkarzy z Akademii Piłkarskiej „Orbita” zostało oficjalnie pasowanych na piłkarza. Podczas uroczystej gali w gościnnych progach bukowieńskiego MOK-u świeżo upieczeni futboliści odebrali z rąk piłkarskich sław swoje pierwsze klubowe koszulki. W tej jakże ważnej dla nich chwili towarzyszyli im rodzice oraz trenerzy i zarząd Stowarzyszenia „Orbita” w Bukownie. Na uroczystości obecni byli piłkarze, którzy pierwsze kroki stawiali właśnie na murawie w Bukownie. Nie mogło zabraknąć Tomasza Kulawika, wieloletniego kapitana Wisły Kraków oraz Marka Wierzbickiego, piłkarza Olimpii Poznań i Zagłębia Sosnowiec, który zdobył ze swoją drużyną mistrzostwo Wysp Owczych.

Na spotkanie przyszli również zasłużeni dla lokalnego piłkarskiego środowiska trenerzy – Ryszard Michalski i Henryk Kaleta. Ogromną niespodzianką dla chłopców była wizyta Rafała Boguskiego, utalentowanego napastnika Wisły Kraków i reprezentanta kadry narodowej. Po uroczystym ubraniu koszulki każdy otrzymał od niego upominek, ufundowany przez Wisłę Kraków i operatora sieci komórkowej Play, a co nie mniej ważne, mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z gwiazdą. Choć przyznać trzeba, że tego wieczoru największymi gwiazdami było 30 chłopców, którzy właśnie rozpoczynają swoją, być może wielką, przygodę z futbolem.

Ich zaangażowanie w zajęcia i determinacja, z jaką się uczą, pozwala mieć nadzieję, że tak właśnie będzie. Zajęcia w Akademii odbywają się od września, a wielu chłopców zrobiło przez te kilka miesięcy ogromne postępy.     

– Można się wiele nauczyć, na przykład kapkowania, kiwania, strzelania bramek. W przyszłości chciałbym być zawodowym piłkarzem. Myślę, że kiedyś mi się to uda – mówi kapitan drużyny – Konrad Liszka, który ma stuprocentową obecność na zajęciach.

Mali piłkarze doskonale wiedzą, co muszą robić, żeby to marzenie się spełniło. Bo jak twierdzą zgodnie trenerzy, 30 % to talent, a reszta to ciężka praca. – Muszę słuchać trenera, wykonywać wszystko, co mówi i muszę się jeszcze bardzo dużo uczyć- mówi Konrad.

Akademia Piłkarska „Orbita” zyskała sobie bardzo dużą przychylność wśród rodziców, którzy chętnie zostawiają dzieciaki pod okiem trenerów.

– Ja myślę, że im wcześniej dzieci zaczną ćwiczyć, trenować i przebywać w grupie, tym szybciej osiągną jakieś sukcesy – twierdzi Grzegorz Skowron, tata jednego z chłopców. – Bez względu na to, czy zostaną piłkarzami, czy nie, to najważniejsze, żeby w tym wieku byli ze sobą, trenowali, biegali, rozwijali się. Wiadomo, że im więcej czasu spędzą na boisku, tym mniej przed komputerem i telewizorem. A na pewno teraz to jest dla nich ważne – dodaje.

Stowarzyszenie „Orbita”, w ramach którego działa Akademia, zostało powołane przez zapaleńców, którzy zamiast biernie patrzeć i narzekać, że z polską piłką dzieje się źle, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zainteresowanie szkółką i fantastyczna atmosfera podczas gali, potwierdzają, że inicjatywa odniosła sukces.

– Myślę, że teraz wszystko zależy od tego, jak będą reagować dzieci i ich rodzice. Jeżeli oni nas nie wesprą w jakiś sposób i ich energia nie będzie nas wspierać, nie będzie to w przyszłości potrzebne, to nasza sama energia nie wystarczy. Zobaczymy jak się to dalej potoczy. Zrobiliśmy pierwszy krok. To jest stowarzyszenie i chcemy, żeby na tej orbicie było jak najwięcej osób. Im będzie ich więcej, tym lepiej będzie się ona kręcić – mówi Jarosław Tomczyk, prezes Stowarzyszenia „Orbita”.  

Zajęcia odbywają się w dwóch grupach wiekowych – od 5 do 7 lat oraz 8 i 9 lat. Zapisać może się każdy, kto chce się uczyć i ma predyspozycje do grania w piłkę. Pod czujnym okiem Jacka Ślęzaka, Henryka Kalety i Michała Barnasia chłopcy uczą się techniki gry w piłkę. Wszyscy chętni mogą przyjść w sobotę między 9:30 a 12 do hali MOSiR w Bukownie.

Pierwszy mecz piłkarze „Orbity” zagrają z Akademią 21 (szkoła piłkarska Tomka Frankowskiego i Mirka Szymkowiaka) 22 stycznia o godzinie 9:30 w hali MOSiR w Bukownie. Będzie to mecz charytatywny, z którego całkowity dochód zostanie przekazany niepełnosprawnemu bratu jednego z uczniów Akademii – Szymonkowi Gładysowi.

Uroczystą galę pasowania na piłkarza zorganizowało Stowarzyszenie „Orbita”, którą wspomogli: rodzice małych piłkarzy, MOK Bukowno, Play, Wisła Kraków i państwo Borowiec z Bukowna.

Patronat medialny objęli „Przegląd Olkuski”i portal Olkuszanin.pl

W uroczystym pasowaniu na piłkarza udział wzięli: Grupa młodsza (2003 i młodsi): Piotr Bartos, Marcel Bartusik (bramkarz), Jakub Juranek (bramkarz), Kacper Karlik (bramkarz), Marcel Kąkol, Mariusz Kosno, Tomasz Przystanek, Jakub Kujawski, Ireneusz Łaskawiec, Stanisław Mosur, Konrad Nawara, Patryk Pachulski, Maciej Spyra, Michał Szatan, Witold Tomczyk, Mikołaj Zięba. Grupa starsza (2001 i 2002): Konrad Liszka (kapitan drużyny), Jakub Gładys, Filip Gołpyś (bramkarz), Dominik Góralczyk, Konrad Hajduk, Idzi Janota, Bartosz Kondek, Konrad Kruczek, Krzysztof Lekston, Wiktor Łaskawiec, Kacper Macek, Tomasz Mrożek, Kacper Sadzawicki, Przemysław Skotniczny, Bartosz Skowron, Jan Zalewski. Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:14271}{joomplu:14273}{joomplu:14297}{joomplu:14313}

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze