W miniony piątek obchodziliśmy 75. rocznicę Krwawej Środy, która na stałe wpisała się w karty olkuskiej historii. O tych tragicznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej pamiętali także młodzi ludzie, konkretnie Małopolscy Patrioci. To właśnie oni w niedzielę przemaszerowali ulicami miasta, oddając pokłon poległym.
Niedzielny marsz pamięci ofiar Krwawej Środy był już trzecim w historii. Na olkuskim rynku pojawiła się liczna grupa młodych ludzi, patriotów z krwi i kości – jak sami o sobie mówią. Po wstępnym przemówieniu, wprowadzającym zebranych w klimat tamtych wydarzeń, ponad 50 osób w zwartej grupie ruszyło ulicami miasta kierując się na ul. Skwer. Tam, przy pomniku upamiętniającym wydarzenia z końca lipca 40. roku, uczestnicy marszu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Był też moment na wysłuchanie wspomnień ludzi, którzy byli naocznymi świadkami niemieckich represji.
Stamtąd grupa skandująca patriotyczne hasła: „Srebrne Miasto zawsze polskie”, czy „Chwała bohaterom”, przeniosła się na stary cmentarz, gdzie przy pomniku przypominającym o ofiarach II wojny światowej zapaliła znicze i odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie i podziękowaniach za udział, uczestniczy marszu rozeszli się.
Kim są ci Małopolscy Patrioci? – Jesteśmy grupą ludzi, którzy chcą kultywować pamięć o zdarzeniach, osobach i miejscach ważnych dla losów Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z nazwą Stowarzyszenia, główny teren naszego działania stanowi rejon Małopolski – mówią o sobie młodzi ludzie, których łączy poczucie patriotyzmu i obowiązek pamięci o trudnych chwilach narodu polskiego. Wszystkim przyświeca nieśmiertelne hasło marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
Olkuski marsz wsparła również Młodzież Wszechpolska.
[quote name=”do wątpiący”]A mnie dziś spotkał sąsiad i powiedział: „Panie, żeby Pan widział ile tu w niedzielę policji było, jak szedł ten marsz, co to Żydów na dworzec prowadzili…”
Cudne![/quote]
Smutne, ale takich nieuków jak ten sąsiad „wątpiącego” w Olkuszu znalazłoby się więcej.
A mnie dziś spotkał sąsiad i powiedział: „Panie, żeby Pan widział ile tu w niedzielę policji było, jak szedł ten marsz, co to Żydów na dworzec prowadzili…”
Cudne!
„Krwawa Środa” w Olkuszu – ten film warto zobaczyć
https://www.youtube.com/watch?v=gP0TgbWDYuM
A kiedy władze będą wydawać w przyszłym roku zezwolenie na takie przemarsze, to tylko pod warunkiem, że co drugi wznoszony przez młodzieńców okrzyk będzie brzmiał: ” Precz z faszyzmem i nazizmem” a co czwarty ” Śmierć faszystom i nazistom”. Jak tak się stanie, to uwierzę, że ta młodzież kieruje się patriotyzmem i nie jest on tylko szlachetnym pretekstem do zgoła czego innego.
Namawiam władze miasta do zagospodarowania głodu patriotyzmu młodzieży, nie poprzez rytualne składanie wiązanek przez znudzonych oficjeli, na zasadzie rytualnego odfajkowania daty historycznej, ale poprzez prawdziwą pracę organiczną z młodzieżą, zorganizowaniu w następnych latach odpowiednich dla wymagań i oczekiwań młodzieży patriotycznych imprez okolicznościowych, dogłębnie informujących o wydarzeniach tamtych lat, w przystępnej i atrakcyjnej dla młodzieży formie. Jak wam szkoda pieniędzy to nie dziwcie się, że niszę tą zapełnią organizacje mające w swej ideologii idee zbliżone raczej do tych wyznawanych kiedyś przez oprawców Olkuszan, a nie Olkuszan. Ofiary tych wydarzeń obserwując z zaświatów te marsze uliczne i słuchając tego rodzaju okrzyków przewracają się w grobach, zaś widząc wasze nudne i wymuszone celebry z wieńcami pod płytą na rynku oraz wasze znudzone miny przy ich odprawianiu myślą chyba o możliwości zejścia z niebios i nakopania wam do tyłków. Okres wakacyjny i nieustający brak funduszy niczego nie tłumaczy. Żebyście się kiedyś nie doczekali scen takich jak w Moskwie, gdzie wnukowie ofiar i weteranów II wojny światowej maszerują gromadnie z podniesionymi do góry rękoma w geście zamawiania 5-ciu piw z okrzykiem „Sieg heil” na ustach.
W 2013 było „lepiej”.Dziewczyna obok głównego mówcy była bardzo”stosownie”ubrana do tego typu upamiętnienia tamtych krwawych wydarzeń.
Tu można zobaczyć.
https://www.youtube.com/watch?v=FlJuhQUVdkM
Patriotyzm narodowy jest cechą szlachetną,ale czy właśnie o takie upamiętnianie chodziłoby prawdziwym narodowcom? Śmiem wątpić. Wydaje mi się,że ostatnio „Krwawa środa” stała się okazją do zaprezentowania zgoła innych niż patriotyczne poglądów,pod pretekstem patriotyzmu właśnie.Tym młodzianom zaleciłbym bliższe zapoznanie się z historią II wojny światowej,początkami i skutkami nazizmu niemieckiego dla świata i psychiki ówczesnych ludzi,w których często na zawsze zabito człowieczeństwo,a miliony innych na trwale poraniono psychicznie.O fizycznych skutkach nawet nie wspominam.Obawiam się,że znajomość tych spraw jest nikła,żeby nie powiedzieć, że jedynie hasłowa.Te czarne koszulki i sposób maszerowania przypominają mi raczej koszule innego koloru i marsze zupełnie innych formacji.Obym się mylił.Pamięć świata jest niestety krótka, a pewne hasła i metody na powrót stają się atrakcyjne. Młodzieży, nie zapominajcie, że możecie być manipulowani,a potem możecie stać się ofiarami a nie bohaterami ambicji politycznych różnych cwaniaków.Nie zapominajcie,że Młodzież Wszechpolską po wojnie reaktywował obecny liberał R. Giertych.
[quote name=”Pro Memoria”]Wreszcie pomnik upamiętniający zamordowanych mieszkańców ziemi olkuskiej w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych na starym cmentarzu w Olkuszu znalazł podczas tej uroczystości odpowiednią oprawę.[/quote]
Tam złożone zostały kwiaty, a dwie młode osoby przypomniały o cierpieniach olkuskich Polaków i olkuskich Żydów z rąk niemieckich oprawców.
„srebrne miasto zawsze polskie” – oj ktoś tutaj miał pałę z historii 😀
masakra, takiej pamięci to ja nie chce, jakieś race, młodzież wszechpolska…. faszyzm się odradza
Przeciez to nacjonalizm w czystej formie . We wszystkich krajach demokratycznych , tego typu demonstracje sa zabronione . Czy nikt w tym prowincjonalnym Olkuszu nie mysli…..
Wreszcie pomnik upamiętniający zamordowanych mieszkańców ziemi olkuskiej w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych na starym cmentarzu w Olkuszu znalazł podczas tej uroczystości odpowiednią oprawę.