Olkusz
„Pomagamy wzrastać” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” świętowało 20-lecie swojej działalności. Piękny jubileusz obchodzono w towarzystwie przyjaciół w sali Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Patronat medialny nad tą uroczystością sprawował Przegląd Olkuski.
”«Tak mało. Tak mało powiedziałem. Krótkie dni. Krótkie dni, krótkie noce, krótkie lata. Tak mało powiedziałem, nie zdążyłem. Serce moje zmęczyło się Zachwytem, Rozpaczą, Gorliwością, Nadzieją». Te strofy z wiersza naszego noblisty Czesława Miłosza związane są z działalnością Stowarzyszenia Dobroczynnego «Res Sacra Miser» i dzisiejszą galą przynajmniej w czterech kontekstach. Po pierwsze: nasza codzienna praca to ciągłe generowanie nowych pomysłów, usprawnień. Jednym słowem, innowacyjne podejście i poczucie, że zawsze możemy zrobić coś więcej. Zwłaszcza że nasi podopieczni, nasze nasionka wzrastają, zmieniają się więc ich potrzeby i oczekiwania. Zatem to właśnie ten «niedosyt» stanowi siłę sprawczą naszych działań. Po drugie: emocje, które wybrzmiały w przytoczonym cytacie «zachwyt, ale też i rozpacz, gorliwość i nadzieja» to nieodłączne elementy, które towarzyszą nam w pracy w organizacji pozarządowej. Na pewno moje koleżanki i koledzy z trzeciego sektora potwierdzą, że nasza działalność to satysfakcja z możliwości zmieniania świata, ogromna liczba godzin gorliwej pracy społecznej, ale także momenty zwątpienia. Wymienione wyżej uczucia w sposób intensywny doświadczane są przez rodziny naszych podopiecznych: zachwyt, gdy dziecko wykona kolejny krok w rozwoju, rozpacz, która pojawia się zwłaszcza po usłyszeniu diagnozy, nadzieja, że będzie lepiej i że ciężką i gorliwą pracą «nasionkom» uda się wzrosnąć. Po trzecie «na tu i teraz»: nasza historia to setki osób pracujących społecznie, dziesiątki akcji społecznych i projektów. Względy organizacyjne w oczywisty sposób sprawiają, że dzisiejsza gala pozwoli nam zaprezentować w sposób syntetyczny jedynie fragmenty aktywności Stowarzyszenia Dobroczynnego «Res Sacra Miser» Po czwarte i najważniejsze: Stowarzyszenie Dobroczynne «Res Sacra Miser» to grupa pasjonatów. Nawet jeśli dopada kogoś z nas wspomniane już «zwątpienie» czy poczucie, że «nasza cegiełka jest niewystarczająca», wtedy zawsze, a przynajmniej ja osobiście, przypominam sobie co wspólnie zbudowaliśmy i osiągnęliśmy” – powitała zebranych gości prezes Stowarzyszenia Anna Dela.
Na zaproszenie „Res Sacra Miser” w piątkowe popołudnie do olkuskiego MOK–u przybyło wiele osób, które przez lata były lub są związane z tą organizacją. Zgodnie z hasłem przewodnim „Pomagamy wzrastać”, na początek goście obejrzeli teatralne widowisko „Jak to z nasionkiem było” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Terapeutycznego „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej oraz młodzieży z Placówki Wsparcia Dziennego „Kawiarenka Pod Parasolem” z rodzicami i opiekunami.
O muzyczną oprawę zadbali natomiast uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu pod kierownictwem Doroty Stachowicz-Mączki. Na gości czekała także muzyczna niespodzianka w postaci premiery teledysku „Potrzebujesz mnie – więc jestem” w nowej aranżacji: utwór nagrano kilkanaście lat temu na potrzeby kampanii 1%. Teraz jego nową odsłonę zaprezentował Zespół Wokalno-Instrumentalny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
Miłym akcentem uroczystości było także uhonorowanie trzech członkiń Stowarzyszenia odznaczeniami państwowymi nadanymi przez Prezydenta RP: Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Maria Jędrysik, a Srebrne Krzyże Zasługi wręczono Dorocie Mosurek i Annie Skręt.
„Z całą pewnością można powiedzieć: 20 lat dobra. Dobra, które jest widoczne na Ziemi Olkuskiej i promieniuje nie tylko na nasz region, ale i całe województwo oraz Polskę. Odznaczenia pokazują, że warto pracować na rzecz drugiego człowieka, warto dzielić się swoją dobrocią, miłością, życzliwością i uśmiechem. Wszystkie panie, które otrzymały odznaczenia, łączy wielkie serce, wielka praca i wielkie zasługi dla naszego regionu. «Res Sacra Miser» jest swoistym bankiem dobroci, aby dzielić się z drugim człowiekiem sobą, uśmiechem, miłością. Serdecznie gratuluję wszystkim, którzy przez te 20 lat przyłożyli cegiełkę do budowy przedsięwzięcia, którego w Małopolsce powiatowi olkuskiemu zazdroszczą inni” – mówił po wręczeniu odznaczeń Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.
W telegraficznym skrócie dwie dekady „Res Sacra Miser” podsumowała z kolei prowadząca galę Marta Michoń: piętnaście edycji Targów Wolontariatu; 45 stypendystów programu dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin; szereg akcji charytatywnych (w tym największa w postaci pomocy powodzianom w Szczurowej czy udział w zbiórce na rzecz Michałka cierpiącego na nowotwór oka); wsparcie doradcze i szkoleniowe dla olkuskich i małopolskich organizacji pozarządowych, które doprowadziło do udziału Stowarzyszenia w pracach Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027; wsparcie animacyjne dla Klubów Wolontariackich działających w szkołach średnich i podstawowych powiatu olkuskiego; kilkuset wolontariuszy angażujących się corocznie w różne akcje Stowarzyszenia (takie jak chociażby Świąteczne Zbiórki Żywności organizowane wspólnie z Bankiem Żywności); innowacyjne projekty dla wolontariuszy liderów; nowe rozwiązania w zakresie edukacji obywatelskiej, czyli partycypacyjne budżety uczniowskie w 6 szkołach partnerskich; czy aktywny udział we wsparciu uchodźców z Ukrainy.
Niewątpliwie, przełomowym momentem w działalności Stowarzyszenia było przejęcie w użyczenie budynku po byłej szkole „Skałka” w Bukownie: w zrewitalizowanym przy wsparciu funduszy unijnych budynku dziś działa tam prężnie Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny, w skład którego wchodzą Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka”, Kawiarenka Pod Parasolem (nieformalna grupa wsparcia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością) oraz Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Na Skałce.
Kolejną niespodzianką dla gości była jubileuszowa gazetka, w której można przeczytać m.in. o historii Stowarzyszenia opowiedzianej przez kolejnych prezesów, aktualnej działalności prowadzonej na „Skałce” czy wydarzeniach i akcjach organizowanych przez minione dwie dekady. Zainteresowani mogą ją znaleźć na profilu Stowarzyszenia w portalu społecznościowym Facebook.
Tego dnia ze sceny padło zatem wiele ciepłych słów pod adresem Stowarzyszenia, a życzeniom nie było końca.
„Dziękuję bardzo za gratulacje, życzenia, za kwiaty i prezenty, za wszystkie dobre słowa skierowane do naszego stowarzyszenia. Składam serdecznie podziękowania przedstawicielom instytucji i urzędów, przedstawicielom szkół i organizacji pozarządowych, dobroczyńcom, wolontariuszom, członkom i pracownikom stowarzyszenia oraz wszystkim ludziom dobrego serca. To dzięki pomocy ludzi dobrej woli, ciężkiej pracy i Państwa bezinteresownemu zaangażowaniu dziś możemy świętować piękny jubileusz swojego 20-lecia. Dziękujemy za pomoc, otwarte serce i życzliwość, którą od Państwa otrzymaliśmy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za każdy dar serca, który uświadamia nam, że mamy wielu Przyjaciół. Podziękowania składam w imieniu swoim, członków Zarządu oraz osób, które pełniły przede mną funkcję Prezesa Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”. Dziękuje też, w kolejności chronologicznej, Pani Małgorzacie Konarskiej, Pani Marii Jędrysik i Panu Mateuszowi Wysockiemu: bez waszej ciężkiej pracy Stowarzyszenie nie znalazłoby się w tym miejscu, w którym obecnie jest. Szanowni Państwo, Drodzy Goście, całym swoim sercem, słowem, gestem udowadniacie, że «Życie nie tylko po to jest by brać, życie nie po to by bezczynnie trwać i aby żyć siebie samego trzeba dać» – podsumowała prezes Anna Dela.
Zwieńczeniem jubileuszu był zaś słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców z „Kawiarenki pod Parasolem” oraz niekończące się rozmowy…
Jubileuszowe obchody zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego przez Województwo Małopolskie, pod patronatem honorowym Iwony Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego. Nieocenioną pomocą przy organizacji gali służyli wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu oraz z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu, strażacy – ochotnicy z OSP Bukowno, Drukarnia Dela oraz oczywiście członkowie Stowarzyszenia.
Fotorelacja dostępna na https://www.facebook.com/rsmstowarzyszenie
fot. Robert Wiśniewski
a ukraiński komik zwany prezydentem wciąż nie przeprosił za rakietę która zabiła dwóch Polaków