Olkusz

9 czerwca o godzinie 17:00 w budynku odziemnego Olkusza (Rynek 4) odbył się wernisaż wystawy Adama Sowuli „A dusze ich w ogrodzie Eden”. Wystawę olkuskiego fotografika, w ubiegłym roku wirtualną, teraz można obejrzeć na żywo.

Licznie przybyłych gości w imieniu Dyrektora MOK Marcina Wierciocha powitał Kierownik Działu Artystycznego Michał Mączka.

-Pamięci tych mieszkańców Olkusza, którzy zginęli w terrorze wojennym i tych pochowanych na olkuskich kirkutach, dedykuję tę wystawę – powiedział Adam Sowula.

Pod koniec XIX wieku społeczeństwo żydowskie stanowiło niemal 60% ludności Olkusza. Wojna i rok 1942 zamknęły księgę tej historii. Likwidacja olkuskiego getta rozpoczęła się 9 czerwca 1942 roku, gdy ten teren otoczyły jednostki niemieckie. 13 czerwca odjechał pierwszy z dwóch transportów olkuskich Żydów do KL Auschwitz II-Birkenau.

To już 79. rocznica likwidacji olkuskiego getta. Pozostały… macewy i pamięć. Obecnie na terenie cmentarza żydowskiego znajduje się około 200 nagrobków. Macewy, dziś zniszczone i poszarzałe, są zaledwie cieniem tych barwnych, przedwojennych, wykonanych z artyzmem i pieczołowitością. Kamienne ogrody – jak nazywa je Antoni Kreis, którego piękny, niemal poetycki wpis w folderze wystawy zamieszczono na jednej z plansz. Jacek Sypień, nasz historyk-regionalista, zamieścił w nim krótką historię olkuskich Żydów.

Zapraszamy na wystawę, piękne, nostalgiczne fotografie sprzyjają zadumie nad tym, co odeszło, nad tymi, którzy odeszli i nad naszym miejscem na drogach życia i historii.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze