Wdrażanie nowego systemu gospodarowania odpadami trwa, a mieszkańcy sporo pytań i sugestii kierują do naszej redakcji. Tym razem chodzi o pojemność kontenerów oraz deklaracje.
Jeden z mieszkańców Olkusza zwraca uwagę, że gmina powinna dostosować się do podatników pod kątem rozdzielania kontenerów. – Może to niepopularne, ale zadeklarowałem, że nie będę segregował śmieci. Mam czteroosobową rodzinę, do tej pory korzystaliśmy z 1100–litrowego pojemnika. Tymczasem przywieziono mi kosz zaledwie 120–litrowy. Przecież chyba najlepiej wiemy, ile śmieci produkujemy miesięcznie! Wiem, że w ramach opłaty wywiozą mi wszystkie odpady, ale gdzie mam je trzymać? Dowiedziałem się, że jeśli chcę mieć większy pojemnik, muszę go sobie kupić – z taką interwencją zadzwonił do nas olkuszanin.
W magistracie dowiedzieliśmy się, że faktycznie nie ma innej możliwości. – Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Olkusz, na nieruchomość zamieszkałą przez 1 – 5 osób przypada pojemnik 120-litrowy. Jeśli ktoś chce mieć większy, musi go kupić na własną rękę. Z każdej posesji gwarantowany jest odbiór każdej ilości śmieci – odpowiada Renata Gęgotek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.
Z problemem dotyczącym nowego systemu zwróciła się do nas również mieszkanka Klucz. – Opiekuję się na co dzień starszą osobą w jednym z sołectw gminy Klucze. Wiem, że ona nie zapełni w ciągu miesiąca pojemnika i worków, które przywieziono na posesję. Chciałam odbierać od niej śmieci, oddawać je u siebie i by uczciwie załatwić sprawę, wpisać ją do mojej deklaracji. Tymczasem okazuje się, że nie można, bo deklaracja powinna być złożona z każdej zamieszkałej nieruchomości. Wiem, że są też inne osoby w podobnej sytuacji – opowiada mieszkanka Klucz.
Czy jest szansa na rozwiązanie problemu w sposób, jaki przedstawia nasza czytelniczka? – Nie. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości powinien złożyć deklarację, również wtedy, gdy nieruchomość nie jest zamieszkana. W tym drugim przypadku wpisuje się zerową liczbę mieszkańców, a my to odnotujemy w systemie. Nie jest możliwe przewożenie i odbieranie odpadów z jednego domu do drugiego. Dopuszczalna jest sytuacja odwrotna – w jednym domu mieszka kilka rodzin i każda z nich składa odrębną deklarację, bo prowadzi osobne gospodarstwo – tłumaczy Jarosław Polak, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Mieszkaniowej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Urbanistyki Urzędu Gminy w Kluczach.
Jakie uwagi i sugestie dotyczące funkcjonowania nowego systemu mają nasi Czytelnicy? Jakie są plusy i minusy wprowadzenia tzw. ustawy śmieciowej? Zachęcamy do wymiany poglądów na www.przeglad.olkuski.pl!
15.VII kosza nie ma.Oświadczam że nie zapłace urzdasom podatku śmiecioowego.
Wersji drukowanej brak 🙁
tylko 120 l ? to ja już oczami wyobraźni widze te sterty worów popiołu z CO w okresie zimowym przed każdą chałupą, Współczuję pracownikom śmieciarki.
Zadziwiająca jest postawa roszczeniowa ludzi.
Ten chce dostać za darmo pojemnik, tamta chce żeby babci nie wpisywano do deklaracji „bo babcia nie zapełni kosza”…
Każdy kombinuje jakby tu nie zapłacić…. :zzz
Czasy kiedy wszystko było darmowe już się skończyły …
w państwie Donalda każdy musi płacić i to coraz więcej 😆