1odblaski sp3

,,Kocham, lubię, szanuję i … nie śmiecę” – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja Sprzątanie Świata, którą wyznaczono na dzień 21 września, tj. w przededniu nadejścia astronomicznej jesieni. Aura sprzyjała porządkom. W ten  piękny, słoneczny dzień uczniowie olkuskich szkół wyruszyli na zieleńce, do parków i do lasów. Wśród nich byli także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Biema, którzy podczas tej akcji, tradycyjnie jak co roku, sprzątali odcinek  lasu biegnącego wzdłuż ul. Armii Krajowej w Olkuszu.

Dzieciaki, wyposażone przez koordynatora akcji Urząd Miasta i Gminy Olkusz w worki na śmieci i rękawiczki, ruszyły z ochotą na wyznaczone tereny. Tego roku uczniowie SP 3 byli szczególnie widoczni, a to dzięki opaskom na rękach i odblaskowym kamizelkom, w które byli ubrani. Szkoła bowiem włączyła się do akcji ,,Odblaskowa szkoła”, by  wszędzie, gdzie jest to możliwe, promować bezpieczne zachowanie. Odblaski spełniły swoje zadanie. Ubrane w żółte kamizelki dzieci były bardziej widoczne, a nauczyciele bez obawy mogli sprawować nad nimi opiekę. Uczniowie zwrócili uwagę także licznych mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy ucieszyli się na widok gromadki sprzątającej tereny przylegające do ich miejsc zamieszkania. Dzieci dobrze wywiązały się z powierzonego im zadania. Szybko posprzątały las. Z jednej strony cieszyły się, że tak sprawnie poszła praca, ale z drugiej – były zaskoczone a zarazem przygnębione tak dużą ilością śmieci. Akcję uwieńczyło kilka dużych stert plastikowych i szklanych butelek, plastikowych toreb, odzieży, itp. zebranych w 250. stulitrowych workach. Wiadomo już, że nie jeden z nich zawaha się, zanim wyrzuci coś w lecie. Wielu uczestników akcji przyrzekło sobie, że już nie będzie śmiecić. Oby ta zasada rozpowszechniła się nie tylko wśród młodych uczestników akcji ,,Sprzątania świata”, ale także dotarła do dorosłych mieszkańców naszego miasta. Zadbajmy wszyscy o nasze środowisko. Kochajmy i szanujmy przyrodę nie tylko w słowach.

 

Społeczność uczniowska i nauczyciele SP 3 dbają nie tylko o przyrodę, ale także o bezpieczeństwo. Szczególnie we wrześniu nauczyciele ,,Trójki” uczą dzieci jak należy bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym czy to w roli pieszego, czy rowerzysty. Podejmowane działania nie ograniczają się tylko do przekazywania suchej wiedzy. Przepisy bhp są aktywnie wdrażane m.in. na wycieczkach szkolnych czy rajdach. Jedną z takich wycieczek zorganizowała wychowawczyni kl. Va z SP 3- p. Anna Pałka, która zabrała swoich uczniów na rajd rowerowy. Trasa rajdu biegła od Olkusza przez Zimnodół do Kogutka. Wszyscy uczestnicy (uczniowie, nauczyciele i rodzice) wyposażeni byli w kaski oraz odblaskowe kamizelki, a rowery zostały zabezpieczone w światła odblaskowe. Dzieci musiały nie tylko stosować przepisy ruchu drogowego podczas jazdy, ale także wykazać się ich znajomością w różnych zabawach zorganizowanych w czasie postoju. Tym sposobem, podczas wrześniowej wycieczki, połączono pożyteczne z przyjemnym. Cała grupa zwracała na siebie uwagę nie tylko zwykłych uczestników dróg, ale także stróżów prawa, którzy, widząc tak ubranych rowerzystów, pogratulowali im zachowania i ubioru. Po takiej pochwale wszyscy uczniowie pokochali odblaski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ada
ada
11 lat temu

w Sienicznie też dzieci sprzątały świat, teraz worki upiekszają tutejszy krajobraz, a psy zozgrzebują pozostawiano przy drodze śmiecii. Czemu więc miała służyć ta akcja?!!!!!!!