DSCF1062

Właśnie ukazał się 15. numer półrocznika „Ilcusiana”, wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Promocja wydawnictwa odbyła się we wtorek, 17 stycznia, w olkuskiej bibliotece. Towarzyszyła jej prezentacja dwóch innych publikacji: książki „Olkusz na starej pocztówce” oraz „Przewodnika po Krainie Białej Przemszy”.

 

Wtorkowe spotkanie otworzyła Jolanta Zięba, dyrektor biblioteki, a następnie tematykę 15. numeru czasopisma przedstawił jego redaktor naczelny, Jacek Sypień. W bieżącym numerze wydawnictwa można przeczytać o historii jangrockich kościołów (tekst Eugeniusza Żaby), o powojennych losach mienia gmin żydowskich w Olkuszu i Wolbromiu (tekst Krzysztofa Kocjana), czy o tym, ile ołowiu wydobyto w Olkuszu do końca XX wieku (artykuł Ryszarda Wnuka). O burmistrzach Olkusza w latach 1914-1939 pisze Jacek Sypień, Dawid Konieczny wspomina olkuski Ośrodek Harcerski „Orle Gniazdo”, a Grażyna Szeląg  przedstawia historię i działalność Miejskiej i Publicznej Biblioteki w Bukownie w latach 1956-2016, przy okazji niedawnego jubileuszu 60-lecia jej powstania.
Przybyli do PiMBP regionaliści i miłośnicy historii olkuskiej ziemi mieli też okazję obejrzeć krótki film o olkuskich burmistrzach XX-lecia międzywojennego.

Kolejną publikacją zaprezentowaną podczas wczorajszego spotkania była, wydana nakładem Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, książka „Olkusz na starej pocztówce”. Publikacja jest kontynuacją działań mających na celu popularyzację i promocję olkuskiego regionu, a jej współautorami są olkuski kolekcjoner Marek Piotrowski oraz Jacek Sypień, historyk i pracownik UMiG Olkusz. W wydawnictwie na 24 stronach zamieszczono ponad 70 archiwalnych pocztówek przedstawiających Olkusz i okolice sprzed prawie stu lat.  Pocztówki zostały podzielone na działy tematyczne obejmujące poszczególne obiekty w Olkuszu (m.in. rynek, kościół św. Andrzeja, Starówka, dworzec kolejowy, szkoły, fabrykę), a także przedstawiające inne interesujące miejsca znajdujące się na terenie ówczesnego powiatu olkuskiego. Towarzyszy im opis przybliżający historię prezentowanych miejsc.
– Liczymy, że ta publikacja przybliży mieszkańcom i turystom historię i wizerunki Olkusza na przestrzeni dekad. Jej lektura to sentymentalny spacer po Olkuszu sprzed lat. Książka, podobnie jak wcześniejsze publikacje, będzie służyła promocji naszego miasta. Trafi do wszystkich olkuskich szkół i bibliotek, będzie też cenną nagrodą w konkursach dotyczących historii miasta – mówi Emilia Kotnis-Górka, kierownik Biura Promocji i Informacji Publicznej UMiG Olkusz.

Współautor książki, Marek Piotrowski, tworzy swoją kolekcję archiwalnych pocztówek od 13 lat. Obecnie składa się ona z ok. 300 kart pocztowych, spośród ponad 70 zamieszczono w niniejszym wydawnictwie. Warto dodać, że kolekcjoner udostępnił swoje zbiory bezpłatnie. Nie jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa Marka Piotrowskiego. W 2015 roku w Centrum Kultury MOK w Olkuszu zaprezentowano ponad 150 archiwalnych pocztówek z jego kolekcji, a latem na olkuskim rynku prezentowano wystawę planszową.
Publikacja „Olkusz na starej pocztówce” ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Miłą niespodzianką da uczestników spotkania było obdarowanie każdego z nich egzemplarzem wspomnianej książki.

Trzecim wydawnictwem, którego premiera miała miejsce tego popołudnia w olkuskiej bibliotece, był „Przewodnik po Krainie Białej Przemszy” autorstwa Józefa Niewdany i Przemysława Reinfusa. Publikacja jest dedykowana koneserom przyrody i kultury regionu. Na razie ukazał się tom I przewodnika, obejmujący swoją tematyką powiat olkuski.

DSCF1083

DSCF1067

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze