wykleci 2016 2

1. marca, a więc w Narodowym Dniu „Żołnierzy Wyklętych”, cała Polska składała hołd bohaterom związanym z powojenną walką o niepodległość kraju. Centralnym punktem obchodów tego święta była Warszawa. W stolicy odbyła się największa lekcja historii z Apelem Pamięci, a prezydent Andrzej Duda wręczył awanse generalskie zasłużonym wojskowym. W Olkuszu obchody Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” miały charakter spontaniczny. Tutaj także mieszkańcy pamiętali o ludziach i wydarzeniach sprzed ponad pół wieku temu.

Popołudniem pod pomnikiem Ofiar Komunizmu na ul. Augustiańskiej zebrało się kilkunastu patriotów, by wspólnie oddać hołd „Wyklętym”. Wśród zgromadzonych pojawili się lokalni działacze partii KORWiN, Ruchu Narodowego, Stowarzyszenia KoLiber, Młodzieży Wszechpolskiej i Małopolskich Patriotów. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Miłosz Pałka. – Spotykamy się dzisiaj, by oddać hołd tym, którzy szczególnie na to zasługują. Dzisiaj mówimy prawdę o ofiarach komunizmu, przywołując pamięć o polskich bohaterach poległych i pomordowanych w obronie ojczyzny. Dzisiejsza nasza obecność tutaj, pod pomnikiem ofiar komunizmu, potwierdza, że zbrodniarze ostatecznie ponieśli klęskę, a zwyciężyła niezłomność naszych wspaniałych żołnierzy. Oni nie umarli, lecz żyją dalej w naszych sercach i żyć będą na zawsze. Cześć i chwała bohaterom! – mówił prezes olkuskiego oddziału partii KORWiN.

wykleci 2016

Uczestnicy I Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu złożyli wieniec przy kwaterze żołnierzy polskich poległych w czasie I i II wojny światowej.Wcześniej ten sam pomnik odwiedziły inne delegacje.

Ci, którzy nieco wystraszyli się kiepskiej pogody mieli możliwość uczcić pamięć o „Wyklętych” podczas popołudniowej mszy świętej w bazylice św. Andrzeja Apostoła sprawowanej w intencji powojennych bohaterów.

Kreatywnością wykazali się też mieszkańcy osiedla Młodych. To właśnie tam na pawilonie przy ul. Konopnickiej powstał patriotyczny mural. Graffiti opatrzone jest hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Cześć i Chwała Bohaterom Ziemi Olkuskiej”.

wykleci 2016 1

Olkusz o Żołnierzach Wyklętych pamiętać będzie także w niedzielę 6. marca. Wtedy w kinie „Zbyszek” w Miejskim Ośrodku Kultury, odbędzie się premierowa projekcja filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej – Historia i Pamięć” autorstwa Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego, twórców nagradzanych przez Instytut Pamięci Narodowej, Ośrodek Karta i na Festiwalu NNW w Gdyni. Obaj na co dzień związani są z Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Olkuszu, działającym przy IV Liceum Ogólnokształcącym. Dodatkowo w najbliższych dniach odbędą się też dwie Gry Miejskie nawiązujące do wydarzeń i postaci z czasów powojennego Olkusza.

Fot nr 2. Michał Maślanka

27
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
27 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
2 Autorzy komentarzy
rockstarzykSherlock Holmesenigma1952valdez76 Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Eh, napiszesz się, napiszesz i żadnych szczegółów, tylko lanie wody. Mnie nie rozśmieszasz, bo jesteś jałowy i niekonkretny tak, jak większość polskiej sceny politycznej… Pasowałbyś do obecnego składu rządu 🙂 Po pierwsze, piszesz: „co do stanu umysłu uczestników tego wiecu nie mam uprawnień by się wypowiadać” (BO ICH NIE ZNASZ); „towarzystwo dobieram sobie osobiście sam i nie jest mi po drodze z tymi pseudo patriotami” – a oceniaj jak chcesz zarówno stan ich umysłu, jak i ich patriotyzm, prawdziwy bądź udawany, ale ich nie znasz osobiście, ani innych akcji nie znasz, więc po jednym marszu oceniasz? Brawo. Po drugie, „Jeśli… Czytaj więcej »

enigma1952
enigma1952

Część drugaNajnowsza historia Polski aż nazbyt dobitnie to nam uświadomiła. Obecna Polska rzeczywistość pozostawiła młodzież samej sobie nie dając nic w zamian a Ty ze swoimi pustymi hasłami starasz się zawładnąć ich ciałem i umysłami. Młody człowiek ma to do siebie, że często łapie się na taki rzekomy miód i chłonie jak gąbka wodę. Kiedy się ocknie niestety jest już za późno by coś zmienić. Jeśli jesteś prawdziwym patriotą to daj spokój tym dzieciakom a sam zajmij się czymś pożytecznym dla dobra własnego i kraju. Sądzę, że jesteś niestety egoistą i moje słowa trafią w próżnię. Jednym słowem jesteś po… Czytaj więcej »

enigma1952
enigma1952

Do Sherlock Holmes Część pierwszaProszę Cię nie rozśmieszaj mnie, bo mi zajady popękają. Tłum mój drogi to bywał, ale np. na pochodach 1-Majowych. Na twoim wiecu powiedzmy sobie szczerze to było garstka ślepych szczeniąt podążających za karmiącą burą suką. Natomiast towarzystwo dobieram sobie osobiście sam i nie jest mi po drodze z tymi pseudo patriotami. Musisz sobie uzmysłowić, iż ci wychwalani i czczeni przez Ciebie „żołnierze” dla jednych byli wyklęci a dla drugich, których było znacznie więcej byli to żołnierze przeklęci, zwykli bandyci. Choć byś jak zaklinał rzeczywistość to i tak stanu faktycznego nie zmienisz. Ty i Tobie podobni na… Czytaj więcej »

enigma1952
enigma1952

[quote name=”Sherlock Holmes”]Hugo Knote, ciekawe, kto tu wykazuje objawy nawiedzenia? 🙂 Nazwijmy to nawiedzenie „bezmyślnym hejtowaniem” zamiast uzasadnionej krytyki.A jak się już popisujesz cytatami, to oryginał brzmi „nigdy nie dyskutuj z idiotą”. Ale bez zbędnych inwektywów, to uzasadnisz w końcu? Zadam pytania pomocnicze, by nie sprowadzić do twojego poziomu wymijających odpowiedzi: chodzi o dzisiejszą młodzież? Może znasz osobiście kogoś z tłumu? Nie podoba się działalność młodych w Olkuszu? Może jeden z nich albo wszyscy czymś ci zawinili?[/quote]Maleńka zmiana w cytacie była użyta celowo i z premedytacją, ponieważ co do stanu umysłu uczestników tego wiecu nie mam uprawnień by się wypowiadać,… Czytaj więcej »

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Hugo Knote, ciekawe, kto tu wykazuje objawy nawiedzenia? 🙂 Nazwijmy to nawiedzenie „bezmyślnym hejtowaniem” zamiast uzasadnionej krytyki.
A jak się już popisujesz cytatami, to oryginał brzmi „nigdy nie dyskutuj z idiotą”. Ale bez zbędnych inwektywów, to uzasadnisz w końcu? Zadam pytania pomocnicze, by nie sprowadzić do twojego poziomu wymijających odpowiedzi: chodzi o dzisiejszą młodzież? Może znasz osobiście kogoś z tłumu? Nie podoba się działalność młodych w Olkuszu? Może jeden z nich albo wszyscy czymś ci zawinili?

rock
rock

[quote name=”ochotnik”][quote name=”M.”]”Srebrne miasto zawsze polskie” – oj chyba autorzy tego transparentu nie znają naszej historii.[/quote]a ty znasz? jesteś pewien? no to podskocz! kiedy nie było polskie? jak je założono pod nazwą haElqoshi? jak 92% mieszkańców stanowili Niemcy? czy może jak 60% stanowili Żydzi? czy może jak się nazywało „Ilkenau”? czy jak wybudowali „ruski tor” i „ruski targ”? Zawsze było polskie! Bo my wszyscy jesteśmy Polakami, choćbyśmy chodzili do synagogi albo do cerkwi Bo jeden nasz wielki poeta pisał: „Litwo! Ojczyzno moja…”, a drugi: „Za tę dłoń podniesioną nad Polską – kula w łeb”Nadal chcesz się sprawdzić, kto jest lepszym… Czytaj więcej »

enigma1952
enigma1952

[quote name=”Sherlock Holmes”]Ciekawe, za co te minusy? Za prośbę o uzasadnienie? :)[/quote]
„Nigdy nie dyskutuj z nawiedzonym. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem”.

starzyk
starzyk

panowie patrioci – do hymnu zdejmuje sie czapki !!

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Ciekawe, za co te minusy? Za prośbę o uzasadnienie? 🙂

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Hugo Knote, skąd takie informacje, że „ci młodzi ludzie mają taką pustkę w głowie (sieczkę), że aż strach pomyśleć”? Uzasadnienie?

enigma1952
enigma1952

Ależ oczywiście to były nieprzebrane tłumy i jaki tłok wśród tych „prawdziwych patriotów”. Ci młodzi ludzie mają taką pustkę w głowie (sieczkę), że aż strach pomyśleć, co z nich wyrośnie a już nie mówię, co będzie, gdy przejmą władzę, co nie jest znowu takie niemożliwe. Ten naród jest i tak już wystarczająco ogłupiały, że skoro oddał się w całości pisuarom to i tym inteligentnym inaczej w przyszłości zawierzy. 😛
PS
Film obejrzałem.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Szanowny Panie Redaktorze oraz Szanowni Czytelnicy,
chyba trochę więcej niż „kilkunastu” patriotów się zebrało, polecam zobaczyć na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=4PttpqYeFpY
Pozdrawiam.

valdez76
valdez76

[quote name=”Hugo Knote”]Ludzie, to jest zwykły zdziczały motłoch i hołota udająca patriotyzm. :P[/quote]
100% racji,popieram

enigma1952
enigma1952

Ludzie, to jest zwykły zdziczały motłoch i hołota udająca patriotyzm. 😛

valdez76
valdez76

Do ochotnik,bo obcięło mój koment…Odstaw to co bierzesz i się nie pogrążaj.Mickiewicz – Litwin,Słowacki – Ormianin i wielu innych co się uważało za oby….Żydzi,Niemcy,Ukraińcy.A dla Ciebie Polska to pewnie tylko katolicka. To Adam Małysz jest już nie-Polak,bo nie-katolik,co?

valdez76
valdez76

[quote name=”ochotnik”][quote name=”M.”]”Srebrne miasto zawsze polskie” – oj chyba autorzy tego transparentu nie znają naszej historii.[/quote]a ty znasz? jesteś pewien? no to podskocz! kiedy nie było polskie? jak je założono pod nazwą haElqoshi? jak 92% mieszkańców stanowili Niemcy? czy może jak 60% stanowili Żydzi? czy może jak się nazywało „Ilkenau”? czy jak wybudowali „ruski tor” i „ruski targ”? Zawsze było polskie! Bo my wszyscy jesteśmy Polakami, choćbyśmy chodzili do synagogi albo do cerkwi Bo jeden nasz wielki poeta pisał: „Litwo! Ojczyzno moja…”, a drugi: „Są w ojczyźnie rachunki krzywd,Odstaw to co bierzesz i się nie pogrążaj.Mickiewicz – Litwin,Słowacki – Ormianin… Czytaj więcej »

valdez76
valdez76

Jeden dzień pamiętali. A potem cała drogę z baru uwiecznili na okolicznych budynkach sprayem. Niektóre odnowione niedawno.Fakt,niektóre są fajne,ale cała reszta to za przeproszeniem bazgroły przedszkolaków.Aż dziw bierze,że to dorosłe chłopy tak zeszpeciły budynki. A co mnie obchodzi z jakim klubem się utożsamiają,jak mi zeszpecili budynek…I ja poniosę koszty usunięcia.To jest ten patriotyzm panowie? Cudze uszkodzić? Chcecie być patriotami to się zbierzcie,usuńcie i zamalujcie graffiti w Olkuszu.I wtedy szacunek będziecie mieli.Mój też!!!

Graffiti
Graffiti

[quote name=”mural”][quote name=”WP”]Z tego co mi wiadomo graffiti malowali kibice Wisły Kraków z Olkusza.[/quote]
z tego co wiem, część z nich była spoza Olkusza 😉
nie mniej, wrzucać zdjęcie czyjegoś autorstwa bez poszukania kto to zrobił jest trochę słabe[/quote]
Spoza? To znaczy skąd? Bo może to być Kraków czy inne miasta, a mogą być to miejscowości mniejsze przylegające do Olkusza np. Sieniczno, Żurada, Osiek czy Witeradów.

Pietrek
Pietrek

[quote name=”mural”][quote name=”WP”]Z tego co mi wiadomo graffiti malowali kibice Wisły Kraków z Olkusza.[/quote]
z tego co wiem, część z nich była spoza Olkusza 😉
nie mniej, wrzucać zdjęcie czyjegoś autorstwa bez poszukania kto to zrobił jest trochę słabe[/quote]

Zdjęcie/a muralu robiłem osobiście. Fotka z wtorkowego marszu (fot. 2) została podpisana imieniem i nazwiskiem jej autora.

mural
mural

[quote name=”WP”]Z tego co mi wiadomo graffiti malowali kibice Wisły Kraków z Olkusza.[/quote]
z tego co wiem, część z nich była spoza Olkusza 😉
nie mniej, wrzucać zdjęcie czyjegoś autorstwa bez poszukania kto to zrobił jest trochę słabe

WP
WP

Z tego co mi wiadomo graffiti malowali kibice Wisły Kraków z Olkusza.

ochotnik
ochotnik

[quote name=”M.”]”Srebrne miasto zawsze polskie” – oj chyba autorzy tego transparentu nie znają naszej historii.[/quote]a ty znasz? jesteś pewien? no to podskocz! kiedy nie było polskie? jak je założono pod nazwą haElqoshi? jak 92% mieszkańców stanowili Niemcy? czy może jak 60% stanowili Żydzi? czy może jak się nazywało „Ilkenau”? czy jak wybudowali „ruski tor” i „ruski targ”? Zawsze było polskie! Bo my wszyscy jesteśmy Polakami, choćbyśmy chodzili do synagogi albo do cerkwi Bo jeden nasz wielki poeta pisał: „Litwo! Ojczyzno moja…”, a drugi: „Są w ojczyźnie rachunki krzywd,obca dłoń ich też nie przekreśli,ale krwi nie odmówi nikt:wysączymy ją z piersi… Czytaj więcej »

Maciekmaciek
Maciekmaciek

[quote name=”WP”]Oj ludzi.. Tak hejtujecie wygląd.. Czemu sami się za to nie wzięliście? Ludzie, którzy to ogarniali zapewne długo starali się o zgodę od zarządu, a przede wszystkim ze swoich pieniędzy kupili farby i spreje. Nie wspomnę już o czasie, który poświęcili.. żeby tacy ludzie jak Wy, hejterzy mogli się nabijać z tego.[/quote]
Jak my „hejterzy” umielibyśmy malować, to chętnie byśmy pomogli, ale taka nasza natura, że nie nie umiemy, więc się do tego nie pchamy 😉

wilk
wilk

„Kreatywnością wykazali się też mieszkańcy osiedla Młodych.”
A może odrobinę dociekliwości dziennikarskiej i zadanie sobie trudu, kto to namalował. kto dal fundusze, a jeszcze głębiej jakie były powody? Może i artystycznie nie powala mural na kolana, ale lepsze to niż kolejne bazgroły z klubami z Katowic z Krakowa. Niech to pobudzi kolejne osoby to załatwiania pozwoleń na odmalowanie szarych, brzydkich ścian i zapelnianie ich patriotycznymi, lokalnymi bohaterami 🙂

WP
WP

Oj ludzi.. Tak hejtujecie wygląd.. Czemu sami się za to nie wzięliście? Ludzie, którzy to ogarniali zapewne długo starali się o zgodę od zarządu, a przede wszystkim ze swoich pieniędzy kupili farby i spreje. Nie wspomnę już o czasie, który poświęcili.. żeby tacy ludzie jak Wy, hejterzy mogli się nabijać z tego.

M.
M.

„Srebrne miasto zawsze polskie” – oj chyba autorzy tego transparentu nie znają naszej historii.

Maciekmaciek
Maciekmaciek

Co do „graffiti” na osm, to wyglądem nie grzeszy, nie oszukujmy się. Powiedziałbym wręcz, że szpeci.. Fajnie, że ktoś chciał upamiętnić tych ludzi, ale można było się bardziej postarać, tymczasem nie różni się to wiele od malunków, które spotykamy na co drugim bloku typu wisła rlzz craxa pi*da.. Naprawdę można było zaprosić kogoś bardziej utalentowanego, a tak mamy kolejnego szpetnego bohomaza, na tym i tak pomalowanym bezmyślnie osiedlu..