Galeria Sztuki Współczesnej BWA przygotowała na piątkowy wieczór prawdziwą poetycką ucztę. W jednym miejscu i w jednym czasie spotkali się poeci Darek Foks, Rafał Gawin i Maciej Robert. Co ich łączy? Wydawnictwo Raymond Q.
Foks, Gawin i Robert to twórcy dobrze znani miłośnikom współczesnej poezji: Darek Foks – autor książki „Wołyń Bourne’a”, Rafał Gawin – autor zbioru „Wiersze dla kolegów” i Maciej Robert, – autor poematu „Demologos”. Oczywiście mają oni na swoim koncie znacznie więcej publikacji, ale to właśnie te książki poetyckie zostały wydane w 2017 roku przez skierniewickie wydawnictwo Raymond Q.
Kim są wspomniani literaci?
Darek Foks to poeta, prozaik i scenarzysta, laureat m.in. głównej nagrody Konkursu na Brulion Poetycki (1993), Nagrody im. Natalii Gall (1999), Nagrody TVP Kultura (2006) za książkę Co robi łączniczka (wspólnie ze Zbigniewem Liberą), nominowaną również do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza (2006). Za całokształt twórczości został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius” (2014). Był parokrotnym stypendystą Ministra Kultury; nominowany do Paszportu Polityki (2000, 2004). Za wspomniany tom „Wołyń Bourne’a” został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (to nie pierwsza nominacja książek Foksa do tej nagrody). Poeta był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2014 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 za tom „Rozmowy z głuchym psem”. W latach 2004-2017 pełnił fuknkcję redaktora działu prozy w czasopiśmie „Twórczość”.
„Wołyń Bourne’a” to fantazja o przyszłości. Jej bohaterem jest Jazon Bourne, profesor Uczelni Orlenu i członek Placówki Akademickiej Nokii – wcześniej znanej jako Polska Akademia Nauk.W 2033 r. rząd Rzeczypospolitej Polskiej kupił Wołyń i odtworzył województwo wołyńskie. Co z tego wyniknęło? Odsyłamy do książki.
Rafał Gawin, poeta, krytyk literacki, korektor i redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” oraz redaktor serwisu Poezja Polska. Nominowany do nagrody głównej i laureat nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2007). Laureat głównej nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Sułkowskiego. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, „Opcjach”, i „Cegle”.
W tomie „Wiersze dla kolegów” zawarł 43 utwory, z których prawie połowa została zadedykowana kolegom-poetom. Niektóre z nich zawierają wyraźne bądź mniej wyraźne aluzje do z kolegów-poetów, niektóre były dedykowane na zasadzie bardziej odległych skojarzeń.
Maciej Robert, poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz. Wiersze publikował m.in.: w „Opcjach”, „Odrze”, „Gazecie Wyborczej”, „Ha!arcie”, „Frazie”. Tłumaczony na wiele języków; recenzje, teksty krytyczne i wywiady publikował m.in. w „Przekroju”, „Kinie”, „Newsweeku”, „Życiu Warszawy” i „Xięgarni”. Współpracuje z „Polityką”, „Nowymi Książkami” i „Znakiem”. Jest również zastępcą redaktora naczelnego „Tygla Kultury” i sekretarzem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.
O czym jest wydany przez Raymond Q „Demologos”? To składający się z siedmiu części poemat o Łodzi, którym Maciej Robert zdobył wyróżnienie w konkursie Festiwalu Czterech Kultur (2017). Jest to oniryczna opowieść wymagająca od czytelnika znajomości tego miasta, pełna literackich aluzji i łódzkich odniesień.
Zrozumiałe jest, że podczas spotkania z trzema tak interesującymi autorami nie mogło być nudno. I nie było. Poza prezentacją oferty wydawniczej Raymond Q przybyli do BWA goście usłyszeli fragmenty wszystkich trzech promowanych tego wieczoru książek, wysłuchali kilku zabawnych anegdot, a także wzięli udział w krótkiej dyskusji na tematy literackie.