zus

Pamiętaj, aby przy opłacaniu składek w styczniu skorzystać z Numeru Rachunku Składkowego (NRS), który otrzymałeś listem poleconym z ZUS. Jeśli nie odebrałeś takiej przesyłki, nic straconego, w każdej chwili możesz sprawdzić swój numer na naszej stronie w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego www.eskladka.pl, a także w każdej naszej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00. Zapomnij o trzech lub czterech oddzielnych wpłatach, składki opłacisz jednym zwykłym przelewem podobnie jak opłaty za gaz, czy prąd.

Organizujemy bezpłatne seminaria na temat „e-Składka – nowy wymiar rozliczeń”, na których omawiamy m.in. zmiany w zasadach opłacania i rozliczania składek od 1 stycznia 2018 roku. Przygotowaliśmy też broszurę i ulotkę oraz szkolenie elektroniczne, które udostępniliśmy 

na naszej stronie internetowej. Pamiętaj, że Twój rachunek zawsze zawiera nasz numer identyfikacyjny 6000 0002 026, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP.

zus eskładka

Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego. Nie trzeba będzie już wpisywać jakiego okresu dotyczy wpłata. Twoją wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Jeżeli masz zaległości w ZUS nowe zasady rozliczania składek mogą wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli masz zaległości i z tego powodu będziesz miał niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.

Ważne: Zawsze możesz w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli masz zadłużenie i nie możesz go spłacić jednorazowo – skontaktuj się z doradcą ds. ulg i umorzeń w każdej placówce ZUS. Spłata należności w układzie ratalnym jest korzystną formą uregulowania zaległości.

Bożena Bielawska  p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze