Olkusz

6 listopada w Podziemnym Olkuszu w ramach Galerii Fotografii Interferencje działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury, odbył się wernisaż wystawy fotografii Alicji Przybyszowskiej „Prześwietlenia”.

Autorka, wybitna polska artystka fotograf, jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych, otrzymała za swoją twórczość ponad sto nagród, jako jedna z nielicznych w Polsce została uhonorowana prestiżowym tytułem Excellence FIAP Silver nadawanym przez Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. To tylko część jej osiągnięć i odznaczeń.

Gości powitali: Kierownik Działu Artystycznego MOK Michał Mączka, Kierownik Podziemnego Olkusza Beata Odrzywolska-Kokoszka i Katarzyna Leszczyńska-Kaszuba.

Czarno-białe kompozycje, powstałe w technice pracy z warstwami, autorka utworzyła za zdjęć, które wykonała w przeciągu ostatnich 25 lat.

Alicja Przybyszowska, pochodząca z Nowego Sącza, pokazała fotografie z bliskiego jej sercu Beskidu Niskiego. Łemkowszczyzna, o wielokulturowej tradycji, niegdyś tętniąca życiem, stała się symbolem wyrwanych korzeni. Po przymusowych wysiedleniach po drugiej wojnie światowej zamieszkująca ją od pokoleń ludność musiała porzucić swoje najważniejsze miejsce na ziemi, pozostawiając wszystko – domy, groby bliskich, miejsca kultu.

„Fotografia dla mnie to (…) doświadczenie, które się czuje. To proces trwający latami, kolejne doświadczenia, rozwój, spotkania i rozmowy z ludźmi. To wszystko próbuję przedstawić w cyklu fotografii „Prześwietlenia” – mówi Alicja Przybyszowska.

Wystawa „Prześwietlenia” odbywa się pod honorowym patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców i została objęta patronatem medialnym przez Polish Women Photographers oraz Towarzystwo Karpackie.

Wystawę w Podziemnym Olkuszu można oglądać przez najbliższy miesiąc. Serdecznie zapraszamy!

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze