Bukowno

Aktywne przejścia dla pieszych zwiększające bezpieczeństwo – takie trzy inwestycje wykonano w tym roku w Bukownie.   

Pamiętacie, jak kilkukrotnie pisaliśmy o modernizacji przejść dla pieszych, na które w ubiegłym roku kilka naszych samorządów otrzymały dotacje z Funduszu Rozwoju Dróg? Wspomniane przedsięwzięcia powstały właśnie w ramach tego programu.

Największe z trzech zadań dotyczy skrzyżowania ul. 1 Maja z ul. Pocztową – poza przebudową przejść dla pieszych powstało tam rondo. Zakres prac obejmował również przebudowę zjazdów, chodników oraz budowę kanalizacji deszczowej. „Kropką nad i” będzie montaż ozdobnej donicy z kwiatami na środku ronda. 

– Serdecznie dziękujemy firmie PUHE WIKOS za sprawne (miesiąc przed terminem) przeprowadzenie tej inwestycji. Największe podziękowania należą się jednak wszystkim Mieszkańcom Bukowna, a zwłaszcza okolicznym Sąsiadom i działającym w pobliżu skrzyżowania Firmom za wyrozumiałość i cierpliwość z pokonywaniu trudności związanych ze zmianą organizacji ruchu – mówi wiceburmistrz Bukowna Marcin Cockiewicz.

Inwestycja kosztowała 849 736,73 złote, z czego 508 000,00 złotych stanowiła dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Miasto w ubiegłym roku pozyskało jeszcze dwie dotacje na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Drogowe przedsięwzięcia wykonano na ul. Niepodległości obok wyjścia z targowiska i na ul. 1 Maja naprzeciw wyjścia z tunelu PKP. Na te inwestycje samorząd otrzymał w sumie 192 000,00 złotych dofinansowania (po 96 000,00 złotych na każde zadanie).

Oświetlenia we wszystkich opisanych miejscach wykonano w technologii LED w oparciu o zasilanie z OZE. Przejścia wyposażone są także w „kocie oczka”. Kolejnym zastosowanym rozwiązaniem jest czujnik ruchu – w momencie, gdy pieszy podchodzi do przejścia, kierowca widzi migające światła na znaku przed „pasami” oraz mrugają też tzw. „kocie oczka” zamontowane w korpusie drogi. Fragmenty nawierzchni jezdni przed zmodernizowanymi przejściami mają zwiększoną szorstkość, co poprawia przyczepność i tym samym zwiększa bezpieczeństwo ruchu. Odcinki te są pomalowane na czerwono.

– Chcemy postawić na bezpieczeństwo pieszych w naszym mieście. Są na to twarde, empiryczne dowody, że odpowiednia infrastruktura drogowa może ratować życie pieszych i poprawiać ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym. O pieszych często mówi się jako o osobach „niechronionych”, gdyż w przeciwieństwie do kierowców czy pasażerów samochodu, nie chronią ich żadne zaawansowane systemy bezpieczeństwa instalowane obecnie w samochodach. W zderzeniu z pojazdem pieszy z reguły nie ma większych szans na wyjście z takiego wypadku bez uszczerbku na zdrowiu, czy nawet życiu. Dlatego zdecydowanie inwestujemy w kwestie upłynnienia i uspokojenia ruchu oraz zwiększenia bezpieczeństwa „niechronionych” uczestników ruchu. – mówi wiceburmistrz Bukowna, Marcin Cockiewicz. – Korzystając z okazji jakie dały nam w ostatnim okresie rządowe programy dofinansowania tylko w ubiegłym roku pozyskaliśmy na te zadania blisko 700 tys. zł. Dodatkowo – na nasz wniosek i przy wsparciu gminnych środków budżetowych – kolejne dwa zadania przebudowy przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Bukownie realizować będzie w tym roku Powiat Olkuski (obszar skrzyżowań ulicy Kolejowej z ulicą Nową oraz z ulicą Leśną i Starczynowską). Także w 2022 roku zaplanowaliśmy w budżecie miasta wspólnie z powiatem kolejne inwestycje w rozwiązania dotyczące poprawy bezpieczeństwa na ulicy Wodącej. Przykład sąsiedniego Jaworzna, które od lat konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę drogową nakierowaną na bezpieczeństwo pieszych i osiąga w tym zakresie znakomite efekty pokazuje dobitnie, że naprawdę warto iść w tym kierunku.

Co sądzicie o aktywnych przejściach dla pieszych? Spełniają swoją rolę?

fot. Urząd Miejski w Bukownie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

Gratulacje wyrzucenia takiej kasy w błoto. Pieszy jest w 100% bezpieczny jeśli przestrzega przepisów ruchu drogowego które go dotyczą i które jest zobowiązany znać.
A samych pieszych w Bukownie to tyle co kot napłakał bo kto chciałby żyć / mieszkać w martwym mieście i martwym powiecie.
Tym może by się zajęły władze Bukowna zamiast malowaniem asfaltu na czerowono.
Ten milion złotych można było przeznaczyć na pomoc bezrobotnym z Bukowna / powiatu olkuskiego.

Ostatnio edytowany 1 rok temu przez konkret