23,4 mln złotych ma kosztować rewitalizacja zabytkowego centrum Olkusza. Magistrat otrzymał na ten cel 15 milionów złotych dotacji. Jednak nie wszystkie założenia architektoniczne przypadły do gustu mieszkańcom. W przyjętych rozwiązaniach wskazują minusy: likwidację parkingu i przebudowę zieleni miejskiej. Pada również jeszcze jeden istotny argument: rewitalizacja nie zakłada poszukiwania i udostępnienia dla turystów podziemnych przejść, które w średniowieczu łączyły kamienice w Rynku. Jeśli teraz nie przeprowadzi się badań archeologicznych i renowacji, szansa na taką formę promocji miasta przepadnie na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Czytaj więcej i komentuj artykuł…

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
leov
leov
9 lat temu

Władze miejskie z upodobaniem , przez lata wycinały drzewa wśród olkuskich ulic i skwerów, lub zezwalały na wycinanie. Kiedyś Olkusz był zielonym miastem. obecnie przeważa beton. Co prawda równolegle posadzono trochę drzew innych gatunków (jakoby bardziej szlachetnych), te jednak będą potrzebowały wielu lat, by osiągnąć pożądane rozmiary.Na osiedlach, domorośli ogrodnicy z administracji, przycinają drzewa, kalecząc je niemiłosiernie, nadając im przy tym nienaturalne kształty. Ot taka rzeczywistość. Rynek Olkuski powinien cieszyć zielenią, powinien być miejscem spotkań, ale i krótkiego wypoczynku dla mieszkańców. Betonowe płyty do tego nie zachęcą.

leov
leov
9 lat temu

Wszystko pięknie. Nie wiem tylko, dlaczego pani oprowadzająca używa rusycyzmu ” w każdym bądź razie”, zamiast polskiego „w każdym razie”.

wojtek
wojtek
12 lat temu

ktoś tu chyba nie ma pojęcia ile kosztują ekspertyzy, badania i projekty do wykonania takich korytarzy, bo o samych robotach lepiej w ogóle nie wspominać, skąd wy byście chcieli kase na to, takich rozdań z unijnej kasy póki co nie ma i pewnie prędko nie będzie, a jeśli kiedyś, to przy obecnych technologiach pod ziemią można będzie działać bez szkody dla tego co na powierzchni

tadek
tadek
12 lat temu

ale będą na łodzi podwodnej

arturo998
arturo998
12 lat temu

ma nie byc kioskow na rynku

olek
olek
12 lat temu

[quote name=”arturo”]a co z kioskami na rynku[/quote]
a co ma być?

arturo
arturo
12 lat temu

a co z kioskami na rynku

Wcaław
Wcaław
12 lat temu

Pod płytą rynku jest kupa betonu – to miało być lądowisko dla ruskich ciężkich śmigłowców – i chyba dla tego ciężko to ruszyć – tylko czemu się o tym nie powie?

Piotr
Piotr
12 lat temu

Zabetonowanie rynku nie jest dobrym pomyslem,powstanie jak widac na wizualizacjach no wy jeszcze wiekszy „plac defilad”.A gdyby byly alejki pelne zieleni….czyz nie byloby to fantastyczne,-parkingi owszem powinny zniknac z centrum,niestety ludzie sa wygodni….Pzypuszczam jednak ze pomysl rajcow przejdzie i bedzie mial Olkusz wspaniala powierzchnie na swieta i przemowy….skad my to znamy.Z olkusza wyjechalem ponad 20 lat temu i byc moze nie powinienem zabierac glosu,ale jestem Olkuszaninem i mnie to takze besposrednio dotyczy.W Kraju w ktorym mieszkam zielen jest brana pod uwage przy kazdej takiej rewitalizacji,likwidujac betonowiska lat 70-tych.