plakat_plytka_wyobraznia

„Płytka wyobraźnie to kalectwo” – pod takim hasłem olkuska Straż Miejska prowadziła zajęcia profilaktyczne we wszystkich gimnazjach naszego miasta, mające na celu edukację młodzieży, a w jej wyniku znaczne ograniczenie tragicznych skutków letniego wypoczynku nad wodą. Docierając do młodych ludzi pragniemy im uświadomić pewną zależność, korelację pomiędzy chwilową nieodpowiedzialnością, lekkomyślnością, młodzieńczą brawurą, a tragicznymi skutkami swoich zachowań. Jednocześnie zdając sobie sprawę z faktu, iż brawura i chęć sprawdzenia się zaimponowania kolegom, koleżankom są zupełnie naturalne dla młodych ludzi, nie tyle chcemy zabraniać kąpieli czy też skoków do wody, co uczyć rozsądnie i bezpiecznie je wykonywać.

plytka2

Dlatego też podczas prelekcji przypominamy, co jest najczęstszą przyczyną i w jakich miejscach dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, motywujemy do odpowiedzialnych zachowań, jak również uczymy, w jaki sposób należy udzielić pierwszej pomocy ofierze nieszczęśliwego wypadku nad wodą. O tym problemie należy również przypominać rodzicom, my wszyscy: pedagodzy, rodzice funkcjonariusze SM odpowiadamy za bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji i za to, by wróciły z nich szczęśliwe, uśmiechnięte, całe i zdrowe. Według danych inicjatorów kampanii 740 osób rocznie w Polsce ulega urazom kręgosłupa, z czego 25 – 35%, (180 – 260 osób) doznaje urazu rdzenia kręgowego, co niestety wiąże się z trwałym kalectwem lub też ze śmiercią.

Akcja olkuskiej Straży Miejskiej ma na celu zwiększenie świadomości wśród gimnazjalistów o konsekwencjach lekkomyślnych skoków do wody. Letnie promienie słońca sprzyjają wędrówkom, biwakowaniu, wyjazdom nad wodę. Jest to czas, kiedy najczęściej i najchętniej obcuje się z przyrodą – wyjeżdża na urlopy, kolonie, obozy, na długie weekendy, na działkę poza miastem. Planując wakacyjny wyjazd warto pamiętać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie, aby wakacje kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami. Okazuje się, że każdego roku zwłaszcza w okresie wakacji setki młodych ludzi w wieku 13-25 lat, głównie chłopcy i młodzi mężczyźni, trafiają na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Wzrost liczby wypadków w czasie wakacji wynika m. in. z braku opieki ze strony rodziców i opiekunów. Nieszczęśliwym zdarzeniom sprzyjają zarówno kąpiele samotne, jak i w grupie – zwłaszcza pod wpływem alkoholu. Niebezpieczne są także takie zabawy, jak wrzucanie innych do wody wbrew ich woli. Do tragedii dochodzi często, kiedy osoby odpoczywające nad wodą ignorują znaki informujące o zakazie kąpieli, czy o niebezpieczeństwie, jakie może im towarzyszyć.

Wobec powyższego olkuscy Strażnicy Miejscy apelują do osób organizujących wypoczynek letni wśród dzieci i młodzieży oraz rodziców do podjęcia działań edukacyjnych w zakresie zwiększenia świadomości o konsekwencjach lekkomyślnych skoków do wody, które mogą zaoszczędzić młodym ludziom doświadczenia ciężkiej niepełnosprawności, a razem z nią bólu, płaczu, samotności i dramatu całej rodziny.

plytka1Straż Miejska przeprowadziła zajęcia, w których uczestniczyło 479 gimnazjalistów. Omawiano takie tematy, jak: najczęstsze przyczyny utonięć, w jakich miejscach nie należy wchodzić do wody, po czym można poznać dobre kąpielisko, unikać wchodzenia do wody oznaczonej zakazami kąpieli, o zakazie wykonywania skoków do wody płytkiej czy też nieznanej.
Zaprezentowano również spot radiowy i telewizyjny, film, w jaki sposób należy udzielić pomocy osobie, która ulega wypadkowi nad wodą oraz film pt. ,,Po skoku”, film ukazuje osobistą tragedię czterech młodych mężczyzn, towarzyszące im odczucia, przemyślenia, którzy będąc w wieku szkolnym przez swoją lekkomyślność, brawurę, niejednokrotnie alkohol skakali do wody zbyt płytkiej lub nieznanej na główkę i doznali urazu rdzenia kręgowego i niestety wszyscy są przykuci do wózków inwalidzkich.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze