Badania mammograficzne, nauka samobadania piersi, zumba i przejazd zabytkowych samochodów – tak wyglądały obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi w Bolesławiu i Bukownie. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie „Zielone Światło”.
Mieszkanki Bolesławia spotkały się w parku przy dworku. Po występach młodych wokalistek z miejscowego Centrum Kultury wszyscy chętni mogli zatańczyć zumbę z instruktorem tańca z Agencji Eventowej „La Cultura”. Na panie zainteresowane nauką samobadania piersi czekała Joanna Dyba z małopolskiego oddziału PCK w Krakowie. – Dzisiejsza inicjatywa ma przypomnieć o tym, jak poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia kobiet jest rak piersi i jak ważna jest profilaktyka. Według szacunków lekarzy codziennie raka piersi wykrywa się u 12 kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Dla leczenia tego nowotworu kluczowe znaczenie ma jego wczesne wykrywanie. Jest ono możliwe dzięki samobadaniu piersi, które powinny wykonywać kobiety już po ukończeniu 20 roku życia. Ogromnie istotne jest też badanie mammograficzne. Pamiętajmy, że w Polsce notuje się prawie 10 tys. zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na raka piersi choruje 30 kobiet na 100 tys. Umieralność rośnie w tempie 1,6 procenta rocznie. Tylko w 20 proc. przypadków chorobę wykrywa się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Mamy nadzieję, że ta akcja zwiększy świadomość kobiet – to fragment apelu wygłoszonego przez przedstawicielki Stowarzyszenia „Zielone Światło”.
W Bukownie zorganizowano Festyn Zdrowotny „MAMMOGRAFIA…warto o niej pamiętać!”. Na placu przy Urzędzie Miejskim panie – podobnie jak w Bolesławiu – uczyły się samobadania piersi na fantomie, a na wszystkie pytania odpowiadała Joanna Dyba. Mieszkanki mogły także wykonać badania mammograficzne oferowane przez krakowskie Centrum Medyczne „Maszachaba” w mobilnej pracowni. Podczas festynu nie zabrakło artystycznych atrakcji takich jak „zumba na świeżym powietrzu” czy taneczny występ przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola w Bukownie. W obydwu gminach uczestnicy prozdrowotnych eventów obejrzeli przejazd kolumny zabytkowych pojazdów.
Organizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie „Zielone Światło”, Burmistrz Miasta Bukowno, Wójt Gminy Bolesław, Miejski Ośrodek Kultury w Bukownie oraz Centrum Kultury w Bolesławiu. – Za bardzo osobisty wkład i zaangażowanie dziękujemy dyrektor Centrum Kultury Barbarze Rzońcy oraz sekretarzowi miasta Bukowno Marcinowi Cockiewiczowi. Wyrazy naszej wdzięczności kierujemy pod adresem Nowego Szpitala w Olkuszu, który ufundował ulotki rozdawane przez wolontariuszy. Dziękujemy też Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Stowarzyszeniu Europejska Asocjacja Automobilerów, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej oraz dr Ewie Burakowskiej. Z całego serca dziękujemy każdemu z obecnych. Wasza obecność wskazuje na to, że nam wszystkim zależy na tym, co najcenniejsze – na życiu – mówiły członkinie „Zielonego Światła”. Patronat medialny nad imprezą sprawował „Przegląd Olkuski”.
Relacja filmowa: