3lo 1

Rodzice dzieci, a także absolwenci szkół gimnazjalnych chcący rozpocząć od września naukę w III Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, czują się oszukani. Młodzież zgodnie z internetowym zaświadczeniem została przyjęta do wymarzonej szkoły, jednak w minioną środę okazało się, że żadna z czterech proponowanych we wstępnej rekrutacji klas nie zostanie uruchomiona. Tak zadecydował Zarząd Powiatu. Na drzwiach wejściowych do „Ekonomika” pojawiła się stosowna informacja.

– Jak to możliwe? W momencie gdy zamknięte zostały listy rekrutacyjne, a nasze dzieci cieszyły się z nowego rozdziału w ich życiu, dostajemy informację, że z wymarzonego profilu nic nie wyjdzie. W połowie lipca zostaliśmy na lodzie. To przecież nieludzkie! – podnoszą od środy głos rodzice nastolatków, którzy co prawda z pozytywnym wynikiem przeszli przez proces rekrutacyjny do III LO, ale mimo tego we wrześniu będą zmuszeni wybrać inną szkołę. Sprawa dotyczy 36 uczniów, z których najwięcej – 14, wybrało klasę o profilu pożarniczo-ratowniczym, 12 o profilu menedżerskim, 9 teatralno-filmową i 1 matematyczno-informatyczną.

Co dalej z młodzieżą?

– Co teraz mamy zrobić? – pytają zarówno młodzież, jak i rodzice. – To, że został zakończony pierwszy etap rekrutacyjny do szkół ponadgimnazjalnych, wcale nie oznacza, że dzieci nie mają już szansy aplikowania do innych placówek. Co więcej, jestem niemal przekonany, że dla każdego ucznia znajdzie się miejsce w innej, preferowanej przez siebie klasie. Gdyby ktoś jednak postanowił zmienić ogólniaka na szkołę zawodową, to droga też jest otwarta – przekonuje starosta Paweł Piasny.

3lo 2

W „Ekonomiku” na przyszły rok szkolny zostało utworzonych pięć klas, a więc o jedną więcej, niż było to wstępnie zaplanowane. Wszystkie o profilu zawodowym. – Nie wyraziliśmy jednak zgody na utworzenie klas ogólnokształcących o kierunku menedżerskim i pożarniczo-ratowniczym. Czy decyzja Zarządu Powiatu jest słuszna? Myślę, że tak. Przekonują o tym choćby liczby osób zainteresowanych rozpoczęciem nauki, ich punkty z egzaminu gimnazjalnego, jak i wyniki ostatnich matur. Zdawalność egzaminu dojrzałości na poziomie 35% przez absolwentów III LO to kiepski rezultat. Musimy sobie zadać bardzo istotne pytanie: Czy chcemy wyprodukować ucznia, czy raczej chcemy nauczyć ucznia, który kiedyś znajdzie godną pracę, a wcześniej odnajdzie się na studiach. Nasza decyzja niczego nie zmienia w podejściu zarządu do kwestii edukacji. Zależy nam bowiem na dobrym nauczaniu. Interesuje nas jakość, a nie ilość – dodaje starosta.

Niż demograficzny

– Część środowiska nauczycielskiego oczekuje, że zatrudnienie i gwarancja pracy będą na tym samym poziomie co dziesięć lat temu, kiedy dzieci każdego roku przychodziło do szkół ponad półtora tysiąca. W dniu dzisiejszym mamy tysiąc osób, a w najbliższych dwóch latach zejdziemy do poziomu 950, 900 osób. Tak mówią statystyki. Tendencja spadkowa utrzyma się przez kilkanaście następnych lat do 2024-2025 roku. Dlaczego szkoły w Kluczach i Bukownie, a także teraz III LO w Olkuszu zostaną zlikwidowane? To nie jest żadna decyzja polityczna, tylko krok związany z paskudną demografią i tym, że młodzież coraz częściej szuka szkół poza powiatem – zaznacza Paweł Piasny.

Stawiamy na edukację zawodową

Zarząd Powiatu stoi na stanowisku, że pęd do uczenia się w ogólniakach minął bezpowrotnie i nastał czas kształcenia zawodowego. – Podjęliśmy decyzję, że będziemy mieć w Olkuszu trzy szkoły zawodowe: Zespoły Szkół nr 1, 3 i 4 oraz trzy licea: I LO, II LO i IV LO. Określiliśmy jednoznacznie także nasze oczekiwania. I LO ma iść w kierunku nauczania przedmiotów ścisłych, IV LO humanistycznych, a II LO ma domykać system jeśli będzie takie zapotrzebowanie rynku. Są to jasne zasady. Wytłumaczyliśmy dyrektorom tych placówek, że nie sztuką jest konkurować między sobą, bo my musimy robić wszystko aby ściągać do siebie uczniów z ościennych powiatów, bo wtedy przychodzą też dodatkowe pieniądze i tym samym poprawiamy jakość nauczania. Ale aby to zrobić musimy pokazać efekty naszego teraźniejszego nauczania. To jest proces, który pewnie zajmie nam kilka lat, jednak chcemy ten proces zaszczepić w całym środowisku – wśród rodziców, ale najbardziej wśród uczniów – przekonuje starosta.

– Ja miałem to szczęście, że na swojej szkolnej drodze zawsze spotykałem dobrych belfrów. Chciałbym teraz, aby nasza młodzież też miała takie szczęście i wychodziła ze szkół z dużym potencjałem, abyśmy nie musieli się później wstydzić za siebie i swoich wychowanków w Krakowie, na Śląsku, czy gdziekolwiek indziej, gdzie będą zamierzali kontynuować swoją naukę – kończy Paweł Piasny.

Ostatnie lata III LO

Sprawa nieutworzenia klas licealnych w Zespole Szkół nr 3 jest świeża i z pewnością przyniesie wiele różnych komentarzy. O nową, nieprzewidzianą wcześniej sytuację zapytaliśmy dyrektora „Ekonomika” Tomasza Lisa, jednak ten równie zaskoczony co rodzice, zachęcił nas do bezpośredniego kontaktu ze starostwem. A stamtąd dla przyszłości III LO z ul. Nullo nie płyną najlepsze wieści. Szkoła będzie powoli wygaszana, bowiem wzorem tego roku, także i w następnym klasy pierwsze nie powstaną. Młodzież będąca już w trakcie nauki o swoją przyszłość nie musi się martwić. Uczniowie LO III maturę zdadzą w swojej szkole.

3lo 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
86 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zbulwersowany rodzic
zbulwersowany rodzic
8 lat temu

[quote name=”wicek”][quote name=”zbulwersowany rodzic”][quote name=”młody”]II LO ma 2 razy więcej chetnych niz IIILO.
Matura w II LO 85,9.
Matura w III LO 35%.
W zeszłym roku II LO po poprawce matura na 100%[/quote]

A to bardzo ciekawe,że ma dwa razy więcej chętnych niż LO III. Z wyników naboru, które są dostępne w internecie jednak wynika zupełnie co innego. Proponuje najpierw zapoznać się z tymi danymi a dopiero pisać.[/quote]
zbulwersowany rodzic każ gnojom się uczyć to dostaną się do 1,2 ,4 bez problemu ,a nie kombinować jak matołowi jednemu z drugim z samymi dwójami załatwić szkołę bo nigdzie go nie chcą 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]

Czyli sugerujesz, że wszyscy, którzy chcieli w tym roku iść do pierwszej klasy LO III to matoły z dwójami, a w LO II takie orły ??? Tylko ciekawe jest to, że właśnie do tego liceum dla orłów nie było chętnych-ciekawe dlaczego? Może znasz na to odpowiedź? Z resztą starosta tak jak już było pisane sugerował przejście uczniów do LO II, czyli „matoły z dwójami” mają iść do tak wspaniałego liceum dla geniuszy (czyli wg Ciebie LO II), więc gdzie tu logika???
Z resztą nie dziwie się uczniom,że woleli iść do LO III. Mam porównanie jeśli chodzi o te dwie szkoły i zdecydowanie mój wybór na ich miejscu też by padł na LO III.

wujek dobra rada
wujek dobra rada
8 lat temu

wyniki matur są wyznacznikiem istnienia liceum? To błąd w myśleniu ! To rynek dyktuje warunki czyli każdy towar ma swego kupca….kłania się prawo popytu i podaży….jeśli byli chętni (36 osób) to jest sens istnienia takiego liceum…a kierowanie się zdawalnością matury jest bez sensu ….bo co dziś daje człowiekowi matura? Nic ! Czy gdy młody człowiek wpisze w CV „wykształcenie średnie” to pracodawca da mu za to podwyżkę? Nie ! Młodemu człowiekowi w życiu potrzebny jest zawód(liceum zawodowe),spryt, umiejętność logicznego myślenia i pracowitość…te cechy 100 razy bardziej się przydadzą w życiu niż „matura” i umiejętność policzenia całków czy logarytmów 😆

Ps. w artykule pisze: „Szkoła będzie powoli wygaszana, bowiem wzorem tego roku, także i w następnym klasy pierwsze nie powstaną”.
Znaczy że co? że szkołę będą likwidować czy że liceum będą likwidować? żadne pierwsze klasy nie powstaną czy nie powstaną tylko pierwsze klasy liceum a technikum powstaną? Panie redaktorze jeśli już pan pisze to pisz pan jaśniej bo całej szkoły to chyba nikt nie wygasza tylko liceum wygaszają tak?…nie wiem jak to rozumieć! ? oświeć mnie pan 8)

wicek
wicek
8 lat temu

[quote name=”zbulwersowany rodzic”][quote name=”młody”]II LO ma 2 razy więcej chetnych niz IIILO.
Matura w II LO 85,9.
Matura w III LO 35%.
W zeszłym roku II LO po poprawce matura na 100%[/quote]

A to bardzo ciekawe,że ma dwa razy więcej chętnych niż LO III. Z wyników naboru, które są dostępne w internecie jednak wynika zupełnie co innego. Proponuje najpierw zapoznać się z tymi danymi a dopiero pisać.[/quote]
zbulwersowany rodzic każ gnojom się uczyć to dostaną się do 1,2 ,4 bez problemu ,a nie kombinować jak matołowi jednemu z drugim z samymi dwójami załatwić szkołę bo nigdzie go nie chcą 😆 😆 😆 😆 😆

zbulwersowany rodzic
zbulwersowany rodzic
8 lat temu

[quote name=”młody”]II LO ma 2 razy więcej chetnych niz IIILO.
Matura w II LO 85,9.
Matura w III LO 35%.
W zeszłym roku II LO po poprawce matura na 100%[/quote]

A to bardzo ciekawe,że ma dwa razy więcej chętnych niż LO III. Z wyników naboru, które są dostępne w internecie jednak wynika zupełnie co innego. Proponuje najpierw zapoznać się z tymi danymi a dopiero pisać.

młody
młody
8 lat temu

II LO ma 2 razy więcej chetnych niz IIILO.
Matura w II LO 85,9.
Matura w III LO 35%.
W zeszłym roku II LO po poprawce matura na 100%

zbulwersowany rodzic
zbulwersowany rodzic
8 lat temu

[quote name=”kasia1″]Narzekanie, narzekanie – jakie to polskie…
Przypominam tylko, że Ekonomik ma 5 klas – Zarząd zrezygnował z III LO dając Ekonomikowi 1 klasę techniczną więcej. Czy to zły pomysł?
Moim zdaniem Starosta Piasny z Zarżadem porządkuje olkuską edukację[/quote]

Tak, oczywiście, najlepiej powiedzieć, żę porządkuje olkuską edukację. Tylko jaki jest sens w tym, że starosta popiera szkołę, do której NIE BYŁO CHĘTNYCH uczniów (czyli LO II), o czym świadczy bardzo mała liczba kandydatów do tej szkoły i liczba utworzonych tam klas??? Najlepiej właśnie zabrać klasę z LO III, bo po co im tyle uczniów a dać,wręcz kazać przenosić papiery do LO II, bo tam jest miejsce-no nic dziwnego,że jest miejsce, skoro chętnych nie było :/ Pan starosta na siłę chce utrzymać LO II kosztem właśnie LO III. Więc jakoś to „porządkowanie olkuskiej edukacji” mu nie wychodzi.

kasia1
kasia1
8 lat temu

Narzekanie, narzekanie – jakie to polskie…
Przypominam tylko, że Ekonomik ma 5 klas – Zarząd zrezygnował z III LO dając Ekonomikowi 1 klasę techniczną więcej. Czy to zły pomysł?
Moim zdaniem Starosta Piasny z Zarżadem porządkuje olkuską edukację

żorż
żorż
8 lat temu

[quote name=”Mistrz”]Nam potrzeba starosty który będzie umiał rozmawiać z ludźmi ,jak tez będzie umiał rozwiązywać nasze problemy , czy Piasny to potrafi , czynnik ludzki , moralny czy dobro wspólne to przymioty które powinien mieć dobry starosta , dobry samorządowiec , a Orkisz wyrobnik POraz kolejny pokazał swoje oblicze , społecznik , związkowiec , obrońca praw pracowniczych czy w końcu obrońca szpitala , co i kogo on dzisiaj reprezentuje ? Tylko kasa sie liczy ! Przez tyle lat ludzi mamił nabijał w butelkę , goniąc króliczka .[/quote]
Piasny jest najmądrzejszą osobą w powiecie tak jak Łukaszenka na Białorusi hehehe
A Orkisz szkoda gadać ma korytko to o co mu chodziło i tyle w temacie.

Młody
Młody
8 lat temu

[quote name=”Mistrz”]Nam potrzeba starosty który będzie umiał rozmawiać z ludźmi ,jak tez będzie umiał rozwiązywać nasze problemy , czy Piasny to potrafi , czynnik ludzki , moralny czy dobro wspólne to przymioty które powinien mieć dobry starosta , dobry samorządowiec , a Orkisz wyrobnik POraz kolejny pokazał swoje oblicze , społecznik , związkowiec , obrońca praw pracowniczych czy w końcu obrońca szpitala , co i kogo on dzisiaj reprezentuje ? Tylko kasa sie liczy ! Przez tyle lat ludzi mamił nabijał w butelkę , goniąc króliczka .[/quote]

No własnie co z Panem Orkiszem że tak milczy ostatnio, przecież zawsze był pierwszy do krytykowania i komentowania władzy niech więc teraz swoje uzasadnia decyzje, a może to strategia przed wyborami parlamentarnymi ale my już wiemy jak rządzić potrafi …

Gaston
Gaston
8 lat temu

[quote name=”Mistrz”]Nam potrzeba starosty który będzie umiał rozmawiać z ludźmi ,jak tez będzie umiał rozwiązywać nasze problemy , czy Piasny to potrafi , czynnik ludzki , moralny czy dobro wspólne to przymioty które powinien mieć dobry starosta , dobry samorządowiec , a Orkisz wyrobnik POraz kolejny pokazał swoje oblicze , społecznik , związkowiec , obrońca praw pracowniczych czy w końcu obrońca szpitala , co i kogo on dzisiaj reprezentuje ? Tylko kasa sie liczy ! Przez tyle lat ludzi mamił nabijał w butelkę , goniąc króliczka .[/quote]
Pan Orkisza też wybierali wyborcy. Sam się nie wybrał. Miał bardzo dużą ilość głosów, czyli cieszył się dużym zaufaniem społecznym. Proszę nie zwalać winy na niezidentyfikowane siły pozaziemskie.

Gaston
Gaston
8 lat temu

[quote name=”znawca”]zarząd postanowił? nie, Piasny postanowił. Kto mu się w zarządzie sprzeciwi.Kozłowski?, Rzońca czy Orkisz?, a może dyr wydz, Mendak-emeryt?[/quote]
Czyli prawdę napisałem, że pan Piasny jest najzdolniejszy i najskuteczniejszy, bo nikt nie jest wstanie mu się w zarządzie sprzeciwić. Ten zarząd wybierali przecież radni, więc o co chodzi? Skoro zarząd się nie sprzeciwił to znaczy, że w pełni podziela zdanie starosty i uważa je za swoje. Nie rozumiem dlaczego moja poprzednia wypowiedź na ten temat ma tyle minusów, a twoja jest plusowana, skoro obaj stwierdzamy ten sam fakt. Ja tylko ten fakt dokładniej zanalizowałem, stwierdzając, że w radzie nie ma mądrzejszego od pana starosty, skoro ani rada ani zarząd nie jest wstanie zmienić jego decyzji, a wręcz odwrotnie każdą akceptuje kwalifikowaną większością głosów, w sposób demokratyczny i zgodny z obowiązującym prawem. Ktoś tę radę, która z kolei wybrała zarząd i starostę przecież wybierał, w takim a nie innym składzie, skąd zatem jakieś zdziwienie? Wybierali ją wyborcy, obywatele powiatu, a nie ufoludki.

Mistrz
Mistrz
8 lat temu

Nam potrzeba starosty który będzie umiał rozmawiać z ludźmi ,jak tez będzie umiał rozwiązywać nasze problemy , czy Piasny to potrafi , czynnik ludzki , moralny czy dobro wspólne to przymioty które powinien mieć dobry starosta , dobry samorządowiec , a Orkisz wyrobnik POraz kolejny pokazał swoje oblicze , społecznik , związkowiec , obrońca praw pracowniczych czy w końcu obrońca szpitala , co i kogo on dzisiaj reprezentuje ? Tylko kasa sie liczy ! Przez tyle lat ludzi mamił nabijał w butelkę , goniąc króliczka .

znawca
znawca
8 lat temu

zarząd postanowił? nie, Piasny postanowił. Kto mu się w zarządzie sprzeciwi.Kozłowski?, Rzońca czy Orkisz?, a może dyr wydz, Mendak-emeryt?

Dumna
Dumna
8 lat temu

[quote name=”fela”]Perspektywy podały ranking na podstawie matury z 2014 , tegoroczny ranking dopiero przed nami a różnica jest znaczna pomiędzy zs nr 3 a zs nr 1[/quote]
Dokładnie. Gratulacje dla uczniów i nauczycieli.

fela
fela
8 lat temu

Perspektywy podały ranking na podstawie matury z 2014 , tegoroczny ranking dopiero przed nami a różnica jest znaczna pomiędzy zs nr 3 a zs nr 1

Natka
Natka
8 lat temu

[quote name=”realista”]Najlepsze technikum w powiecie to nie ekonomik a zs nr 1.[/quote]
Wyniki matur z jednego roku to nie wszystko.To Ekonomik jest w rankingu „Perspektyw” na najwyższym miejscu jeśli chodzi o technika powiatu olkuskiego – jest na 55 miejscu w woj. małopolskim, a ZS1 na 93 miejscu. Miejsce szkoły w tym rankingu zależy od wyników matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, wyników egzaminów zawodowych, sukcesów w olimpiadach.

obywatel
obywatel
8 lat temu

[quote name=”Hicka”]Najlepiej pozamykać wszystkie szkoły – a co z uczniami, co z nauczycielami i z pracownikami administracji i obsługi? Niech poszukają szkoły i zmienią zawód!
Kiedyś pan starosta walczył z tymi, co chcieli zamykać szkoły, a potem został staristą.[/quote]
Tylko krowa nie zmienia poglądów. Pan Starosta wykazał się wielką odwagą i odpowiedzialnością zmieniając zdanie w kwestii szkół, po dogłębnym zapoznaniu się z ich sytuacją. Uczniowie na pewno zostaną przyjęci do innych lepszych szkół. Nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, jeżeli są naprawdę dobrzy to inne szkoły będą się o nich bić w myśl zasady „dobry zawsze znajdzie pracę” . Nie zapominajmy, że to nie losy poszczególnych jednostek ludzkich ale rachunek ekonomiczny jest najważniejszy i to on rzutuje na to, jak nasz powiat jest odbierany na zewnątrz, a szczególnie w kredytujących go bankach. Co do nowego samochodu, to marzeniem każdego mieszkańca powiatu powinno być, aby ich starosta jeździł najlepszym z możliwych samochodów, a nie zdezelowana landarą. Samochód to jedno z narzędzi pracy starosty, który musi dotrzeć w każdych warunkach do każdego miejsca w powiecie i godnie reprezentować mieszkańców podczas trudnych spotkań na różnych szczeblach. W końcu starosta zawsze jeździ dla dobra społeczności powiatu a nie dla własnych interesów.

Hicka
Hicka
8 lat temu

Najlepiej pozamykać wszystkie szkoły – a co z uczniami, co z nauczycielami i z pracownikami administracji i obsługi? Niech poszukają szkoły i zmienią zawód!
Kiedyś pan starosta walczył z tymi, co chcieli zamykać szkoły, a potem został staristą.

Czas na decyzje
Czas na decyzje
8 lat temu

[quote name=”żorż”][quote
HaHahahahahaha chłop z zawody rzeźnik dba o jakość kształcenia kabaret a dlaczego nie wypowiedzą się inni członkowie zarządu[/quote]
Kabaret to zdawalnosc egz maturalnego na poziomie 35%.

żorż
żorż
8 lat temu

[quote name=”Czas na decyzje”]starosta wykazał sie duża odwaga- pokazał ze dba o jakość kształcenia bez względu na fale krytyki. . Naprawdę jest dla mnie niezrozumiały fakt jak uczniowie ogólniaka mogą nie zdać egzaminu, którego próg zdawalności to zaledwie 30%. Wstyd.[/quote]
HaHahahahahaha chłop z zawody rzeźnik dba o jakość kształcenia kabaret a dlaczego nie wypowiedzą się inni członkowie zarządu

Czas na decyzje
Czas na decyzje
8 lat temu

starosta wykazał sie duża odwaga- pokazał ze dba o jakość kształcenia bez względu na fale krytyki. . Naprawdę jest dla mnie niezrozumiały fakt jak uczniowie ogólniaka mogą nie zdać egzaminu, którego próg zdawalności to zaledwie 30%. Wstyd.

Miszcz
Miszcz
8 lat temu

Starosta Piasny ta decyzja pokazał swoje prawdziwe oblicze! Za nic ma ludzi , liczy sie tylko on , a to ze młodzież i ich rodziców postawił przed faktem dokonanym dla niego nic nie znaczy , przypominam sobie batalie o urzad Starosty jak to „w sposób demokratyczny” został wybrany , JA MIESZKNIEC ZIEMI OLKUSKIEJ PRZEPRASzAM WSZYSTKICH UCZNIÓW I ICH RODZICÓW A TAKŻE WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW POWIATU OLKUSKIEGO ZA DECYZJE STAROSTY PIASNEGO , a na nowy samochód to grosz publiczny jest ? Jest, bo to jest potrzeba Starosty, i tyle w temacie

realista
realista
8 lat temu

Najlepsze technikum w powiecie to nie ekonomik a zs nr 1.

barbara
barbara
8 lat temu

[quote name=”ekonom”]Jaki jest sens utrzymywać 4 ogólniaki jeżeli WSZYSCY chętni zmieszczą się w trzech??? O sens przyjmowania do ogólniaka uczniów z punktacją poniżej setki nie pytam, bo na to pytanie odpowiedziała statystyka maturalna… 35% zdanych matur w „ekonomicznym ogólniaku”.[/quote]
Zmieszczą się w 2 Lo ,a co do punktów,to
prosze sprawdzić na malopolska.edu.pl pod progi punktowe w ilu szkołach(klasach) nie ma młodziezy z wynikiem

staś1
staś1
8 lat temu

Patrząc obiektywnie Starostwo starało się zapewnić wszystkim szkołom pracę.
I Lo i IV Lo, najlepsze ogólniaki dostały po 5 klas.
Trwa nadal rekrutacja do II LO , az do 4 klas (widać w systemie elektronicznym)
( przygarną 60 % uczniów z w/w L0.)
III Lo nie jest oddzielna insytucją, tu Starostwo nie zaoszczędzi ,ale Ekonomik wyjdzie na tym lepiej, bo jako ZS łaczy najlepsze Technikum i najsłąbsze Liceum.
Ekonomik dostał tez 5 klas ,jako najlepsze Technikum w powiecie.(I , IV i T3 miały >200 chętnych)
Zs nr 1 ,zawsze miało zgodę na łączenie profili kształcenia i większą liczbę klas. Ale dobrze kształci w swoich zawodach.ma >5klas.
Zs nr 4 kojarzy się typowo z budownictwem ,fryzjerstwem i teraz gastronomią,
i ma najwięcej chętnych do tzw zawodówki. (szkoły zawodowe potrzebne)
Wszystkie szkoły starają się kształcić jak najlepiej,trudniej jest w T,bo młodziez ma okrojone przedmioty ogólnokształcące,zeby upchać tez do tego wazniejsze -zawodowe.
Zagadnienia maturalne i wzory egzaminów są znane od lat ,a egzaminy w T są nowością .
Nie porównujmy wyników Lo z T.
Ale Panie Starosto ,
rodzicom i młodziezy aplikującej do III LO, a takze pracownikom Zs nr 3 należą sie przeprosiny za to zamieszanie rekrutacyjne. Nie zmienia się reguł w trakcie gry.

Gienadij
Gienadij
8 lat temu

[quote name=”czeladnik”][quote name=”Giennadij”]
nie obrażaj kmiocie rzemieślników bo niejeden pajac a w zasadzie wszyscy po studiach prywatnych nie dorastają z wiedzą do pięt. 😆 :lol:[/quote]
Sorry, masz rację. Pisałem o kiepskich czeladnikach, a nie o prawdziwych fachowcach.

czeladnik
czeladnik
8 lat temu

[quote name=”Giennadij”]Współczesne szkolnictwo to dno. Uczelnie wyższe produkują nie intelektualną elitę lecz kiepskich rzemieślników, a raczej czeladników. Tysiące „specjalistów” od marketingu, politologii, socjologii, psychologii, zarządzania to nic innego tylko masowa produkcja sfrustrowanych bezrobotnych z rzekomo wyższym wykształceniem. Społeczeństwo składające się z samych zarządzaczy, marketingowców,politykierów, domorosłych redaktorów, socjologów do niczego nie dojdzie. Przed wojną człowiek chcący należeć do elity musiał odznaczać się nie tylko wiedzą fachową w danej dziedzinie, ale szeroką wiedzą ogólną. Dbały o to ówczesne Uniwersytety, których było tylko pięć. Nadawały one tytuły magistrów, a studenci często już na studiach pisali rozprawy doktorskie. Dziś mamy wyższe uczelnie w każdym Pcimiu, a poziom intelektualny wielu wykładowców i większości absolwentów jest tragiczny. Przed wojną uniwersytet był uniwersytetem, akademia akademią, politechnika politechniką. Dziś mamy magistrów a nawet doktorów, którzy nic nie wiedzą o otaczającym ich świecie. To są doktorzy od wbijania gwoździ i wypieku bułek, których edukacja w normalnym systemie

nie obrażaj kmiocie rzemieślników bo niejeden pajac a w zasadzie wszyscy po studiach prywatnych nie dorastają z wiedzą do pięt. 😆 😆

Równy gość
Równy gość
8 lat temu

[quote name=”Sabinka”]Podeszłąm do matury , zawaliłam. nie dziwi mnie ten wynik Do zawodówki nie poszłam,ale spróbowałam ukończyć liceum.I cieszę się,ze zostałam przyjęta ,mimio niskiego wyniku po gimnazjum.Dla mnie to sukces,że mama średnie wykształcenie, pójdę do szkoły policealnej i zdobędę zawód i swoje miejsce na ziemi,Matura jest mi do tego nie potrzebna.Pracowałam juz w czasie szkoły.Nie miałam czasu ani ochoty,zeby się uczyc.Ale mam świadectwo ukończenia szkoły.Bez matury.No i co z tego? to żadna hańba.
Czy wszyscy muszą miec maturę? Dzis nie problem zdobyc dyplom uczelni prywatnej., przyjmują na I rok studiów bez matury. Czy będę gorszym człowiekiem bez matury?
Jestem wdzięczna juz za średnie wykształcenie.nie osądzajcie szkoły ,ze jest zła ,bo ileśc uczniów nie zdało matury. W I Lo ,II Lo i IV Lo korepetycje z przedmiotów maturalnym są na porządku dnia codziennego.Od pierwszej klasy Lo uczeszczaja na korepetycje.Czy to zasługa szkoły?nie ,to sprawa indywidualna ucznia.Jego chęci lub mozliwości finansowych rodziców.
Popatrzcie na progi pkt przy przyjęciach![/quote]
Masz rację Sabinko. Przecież Władysław Gomułka był tylko czeladnikiem ślusarskim,a zobacz jak daleko zaszedł i jak wiele od niego zależało. I potrafił nauczać nawet wysoko szkolonych literatów. Wykształcenie to mało istotna sprawa.

Walentyna
Walentyna
8 lat temu

[quote name=”Giennadij”] Dziennikarze popełniają błędy nie tylko ortograficzne ale i stylistyczne. Ostatnie elity już dawno wyginęły.[/quote]
Odczep się. Oni mają od współcześnie szkolonych magistrów psychologii zaświadczenia o dysleksji, dyskalkulii, ADHD, dysgrafii i wiele innych. To jeszcze nic, bo od przyszłego roku do szkoły będzie można przynosić zaświadczenia o dysmózgii. Wszyscy muszą mieć równe prawa do edukacji na średnim i wyższym poziomie.

ela
ela
8 lat temu

Drodzy Państwo, nie wiem czemu eksytujecie się wynikami matur .Po prostu w ostatnich latach młodzież uzyskuje coraz niższe wyniki na egzaminach,a gdzieś musi się uczyc. nie chcą iśc do zawodówki to wybieraja LO,a przyjmowani sa do szkoły średniej ,bo nikt nie ustanowił progów pkt na przyjeciu ..I dobrze ,ze są takie szkoły ,które przyjmują wszystkich,bez względu na wynik.Czasem są to zdolne ,ale leniwe dzieciaki,W czasach ,gdy przyjmują na studia bez matury ,albo z wynikiem 30%, Są wolne miejsca ,to gimnazjalisci wiedza,ze jest więcej miejsc niż chętnych i każdy uczeń jest na wagę złota.Więc jesli ktos dostał 40 pkt ,albo mniej na egzaminie po gimnazjum , to nie oczekujcie ,ze zda maturę ,jesli sie nie chce uczyc.
nie sztuka chodzić do klasy ,gdzie wszysy maja świadectwa z paskiem, chodzą od 1 klasy na korki z kilku przedmiotów ,by ten pasek na świadectwie utrzymac.a potem szkołą chwali się wynikami,a to zasługa korków.

Giennadij
Giennadij
8 lat temu

Współczesne szkolnictwo to dno. Uczelnie wyższe produkują nie intelektualną elitę lecz kiepskich rzemieślników, a raczej czeladników. Tysiące „specjalistów” od marketingu, politologii, socjologii, psychologii, zarządzania to nic innego tylko masowa produkcja sfrustrowanych bezrobotnych z rzekomo wyższym wykształceniem. Społeczeństwo składające się z samych zarządzaczy, marketingowców,politykierów, domorosłych redaktorów, socjologów do niczego nie dojdzie. Przed wojną człowiek chcący należeć do elity musiał odznaczać się nie tylko wiedzą fachową w danej dziedzinie, ale szeroką wiedzą ogólną. Dbały o to ówczesne Uniwersytety, których było tylko pięć. Nadawały one tytuły magistrów, a studenci często już na studiach pisali rozprawy doktorskie. Dziś mamy wyższe uczelnie w każdym Pcimiu, a poziom intelektualny wielu wykładowców i większości absolwentów jest tragiczny. Przed wojną uniwersytet był uniwersytetem, akademia akademią, politechnika politechniką. Dziś mamy magistrów a nawet doktorów, którzy nic nie wiedzą o otaczającym ich świecie. To są doktorzy od wbijania gwoździ i wypieku bułek, których edukacja w normalnym systemie szkolnictwa zakończyłaby się na szkole czeladniczej. Byłby z nich większy pożytek. Dziennikarze popełniają błędy nie tylko ortograficzne ale i stylistyczne. Ostatnie elity już dawno wyginęły.

Sabinka
Sabinka
8 lat temu

Podeszłąm do matury , zawaliłam. nie dziwi mnie ten wynik Do zawodówki nie poszłam,ale spróbowałam ukończyć liceum.I cieszę się,ze zostałam przyjęta ,mimio niskiego wyniku po gimnazjum.Dla mnie to sukces,że mama średnie wykształcenie, pójdę do szkoły policealnej i zdobędę zawód i swoje miejsce na ziemi,Matura jest mi do tego nie potrzebna.Pracowałam juz w czasie szkoły.Nie miałam czasu ani ochoty,zeby się uczyc.Ale mam świadectwo ukończenia szkoły.Bez matury.No i co z tego? to żadna hańba.
Czy wszyscy muszą miec maturę? Dzis nie problem zdobyc dyplom uczelni prywatnej., przyjmują na I rok studiów bez matury. Czy będę gorszym człowiekiem bez matury?
Jestem wdzięczna juz za średnie wykształcenie.nie osądzajcie szkoły ,ze jest zła ,bo ileśc uczniów nie zdało matury. W I Lo ,II Lo i IV Lo korepetycje z przedmiotów maturalnym są na porządku dnia codziennego.Od pierwszej klasy Lo uczeszczaja na korepetycje.Czy to zasługa szkoły?nie ,to sprawa indywidualna ucznia.Jego chęci lub mozliwości finansowych rodziców.
Popatrzcie na progi pkt przy przyjęciach!

Stefan
Stefan
8 lat temu

[quote name=”kasia1″]II LO w zeszłym roku po poprawkach 100% zdawalności na maturze. W tym roku 85,9 po pierwszym terminie. III LO w tym roku 35% zdawalności[/quote]
Kasiu, czytanie ze zrozumieniem to chyba nie najmocniejsza twoja strona….

malgorzata
malgorzata
8 lat temu

Demografia mówi sama za siebie, jak to w matematyce bywa – trudno z cyframi dyskutować i niestety ekonomicznie nie wszystkie szkoły jak i stanowiska pracy można utrzymać.
Tylko tyle, że o niżu wiemy od lat kilku, mam nadzieję, że również Zarząd Powiatu umie interpretować i rozumieć cyfry lub ma od tego specjalistów i konsultantów (!) i wiedzieć powinien dużo wcześniej, a prawie na pewno wiedział, że aż na tyle szkół ogólnokształcacych w Olkuszu chętnych nie będzie, więc decyzję o nie uruchomieniu już od tego roku klas pierwszych mógł świadomie podjąć przed uruchomieniem rekrutacji. A ponadto, jeśli mieni się reprezentantem mieszkańców powiatu, powiniem spotkać się z rodzicami już uczącej się tam młodzieży i przedstawić przyszłość szkoły i fakt, że będą jej ostatnimi absolwentami. O ile z matematyką, cyframi, demografią nie da się negocjować i dyskutować o tyle kwestia bycia partnerem i bycia fair w stosunku do siebie – czyli również do tych, którzy Was wybrali – Drogi Zarządzie – jest możliwa do zarządzania. Traktujcie innych poprawnie, a sami możecie być tak traktowani. Powieszenie kartki dla dzieci i rodziców na drzwiach szkoły podczas składania świadectw, na pewno nie jest tego przykładem, a raczej przykładem braku szacunku do własnych wyborców lub potencjalnych wyborców.

kasia1
kasia1
8 lat temu

II LO w zeszłym roku po poprawkach 100% zdawalności na maturze. W tym roku 85,9 po pierwszym terminie. III LO w tym roku 35% zdawalności

Stefan
Stefan
8 lat temu

Panie Starosto, przeczytałem pana wyjaśnienie na FB. Wszystko pięknie ładnie, tylko dlaczego zgodnie z Pana polityką kolejny rok sztucznie przy życiu utrzymywane jest II LO, które nie może nawet jednej klasy w całości utworzyć?????? Nie pozwala pan III LO otworzyć klasy /w jakiś sposób logiczny nawet to argumentując/, ale nie budziłoby to tylu kontrowersji, jeśliby w ślad za tym poszło wygaszanie II LO. Dlaczego usilnie ratuje Pan tę kompletnie nierentowną szkołę. Jak to się ma do polityki finansowej powiatu???

klara
klara
8 lat temu

[quote name=”xyz”]Panie demostens! Co Pan opowiada, Za obecny wynik liceów i stan edukacji jest odpowiedzialny Zarząd z roku 2012. Łatwo policzyć – to chyba Kwaśniewski wtedy rządził. Pisany był w opozycji. Obecny Starosta odpowie za wyniki w 2018. Troche mniej populizmu![/quote]
Warto o tym pamietać

aaaaaaaaaa
aaaaaaaaaa
8 lat temu

[quote name=”karol”]Pan starosta nie liczy się z nikim tylko realizuje swoje plany Bo dlaczego nie planuje się likwidacji szkoły, do której już kolejny rok nie ma naboru ( czyli LO II) tylko zamyka się klasy tam, gdzie chętni są. Czemu oficjalnie pan Piasny nie pisze jaką szkołę skończył ? Skończył II LO i wszystko jasne !!![/quote]
Jak myślał o mechanizacji jak w filmie „Sami Swoi” to technikum. Wydaje mi się, kiedyś mówił że skończył technikum. Panie Pawle napisz czy LO II czy Technikum i które. A może Budowlanka lub Mechanik a może przy OFNE.

karol
karol
8 lat temu

Pan starosta nie liczy się z nikim tylko realizuje swoje plany Bo dlaczego nie planuje się likwidacji szkoły, do której już kolejny rok nie ma naboru ( czyli LO II) tylko zamyka się klasy tam, gdzie chętni są. Czemu oficjalnie pan Piasny nie pisze jaką szkołę skończył ? Skończył II LO i wszystko jasne !!!

Milcia
Milcia
8 lat temu

[quote name=”Gaston”][quote name=”Kra12″]Szanowni Państwo, nie bądźmy dziećmi. Pana Piasnego wybrali wyborcy, wybierając takich, a nie innych radnych, którzy z kolei widząc własne ograniczenia i możliwości w rozwiązaniu problemu zadłużenia powiatu, docenili jego umiejętności ekonomiczne i polityczne,i właśnie jedynie w jego osobie dostrzegli nadzieję na poprawę tego stanu i to jemu jedynemu zawierzyli, obdarzając go stanowiskiem starosty. I jak widać jest on skuteczny, potrafi forsować swoje autorskie pomysły, umie wykorzystywać mechanizmy demokratyczne i rada powiatu demokratycznie akceptuje każdy z nich. Pan Piasny nie jest żadnym demiurgiem. Po prostu w radzie nie ma mądrzejszego od niego, ani odważniejszego, ani skuteczniejszego niż on. Jego miliony nie mają tu żadnego znaczenia. Jest bystry i bardzo ambitny.Jego umiejętności sprawiły, że pan Piasny piastuje swoją funkcję. Takich umiejętności inni nie mieli, skoro to on jest starostą. Tyle w temacie.[/quote]
Kilku by chciało zostać starostą, ale nie miało odwagi wziąć na siebie odpowiedzialności i ryzyka ewentualnej wtopy. Inni udawali, że chcą zostać starostą, ale robili wszystko, żeby nim nie zostać, no chyba, że w swych staraniach okazali się być bardzo nieudolni, co na jedno wychodzi, bo trzeba być jeszcze skutecznym w takich staraniach. Los tak chciał.

Stachu
Stachu
8 lat temu

[quote name=”nick”][quote name=”Stachu”][quote name=”asd”]Heh, Piasny ma pretekst do oszczędności. Czemu mnie to nie dziwi?

Proponuję zburzyć Ekonomik – zamiast parkingu na boisku będzie można zrobić parking na całym terenie![/quote]
No nie, lepiej robić klasę dla 10 uczniów z których przy dobrych wiatrach mature zda 3. Nie oszukujmy się, dzieci jest coraz mniej i dawne szkolne molochy muszą być likwidowane. Bukowno i Klucze same się zlikwidowały. Niedługo II i III LO też bo dla kilku osób nie warto utrzymywać całej szkoły.[/quote]

Chętnych było 36. Czytanie ze zrozumieniem…[/quote]
36 chętnych na 4 profile klas. Czytanie ze zrozumieniem…. 😉

majk
majk
8 lat temu

Biorąc pod uwagę niż demograficzny, niskie zainteresowanie uczniów tą placówką i słabe wyniki zdawalności matur w tej szkole – decyzja ta ma ekonomiczne uzasadnienie. Może będzie dla tych 36 uczniów lepiej, gdy wybiorą inną szkołę, najlepiej zawodową, która da im konkretny fach. Nie będą w przyszłości zasilali grono bezrobotnych magistrów czy wyjeżdżali na zmywak za granicę. Poza tym zła sytuacja finansowa Powiatu jest znana nie od wczoraj.

Ale w tym wszystkim nie ufam staroście Pawłowi. Być może tym krokiem chce wspomóc, będące również w nieciekawej sytuacji, II Liceum Ogólnokształcące. Jego intencje są niejasne.

Gaston
Gaston
8 lat temu

[quote name=”Kra12″]Rzecz w tym ze tacy jak Piasny nigdy nie powinni trafić do samorządu a juz wogole nigdy nie powinny zajmować żadnych stanowisk . Nierozumiem jednego , gość który chwali sie majątkiem kilku czy kilkunastu milionów bierze sie za samorząd ? Po co ? Niech pilnuje i pomnaża swoje . No chyba ze jest tak ze te miliony sa na papierze a żyć trzeba , to pokazuje osobowość takiej jednostki ![/quote]
Szanowni Państwo, nie bądźmy dziećmi. Pana Piasnego wybrali wyborcy, wybierając takich, a nie innych radnych, którzy z kolei widząc własne ograniczenia i możliwości w rozwiązaniu problemu zadłużenia powiatu, docenili jego umiejętności ekonomiczne i polityczne,i właśnie jedynie w jego osobie dostrzegli nadzieję na poprawę tego stanu i to jemu jedynemu zawierzyli, obdarzając go stanowiskiem starosty. I jak widać jest on skuteczny, potrafi forsować swoje autorskie pomysły, umie wykorzystywać mechanizmy demokratyczne i rada powiatu demokratycznie akceptuje każdy z nich. Pan Piasny nie jest żadnym demiurgiem. Po prostu w radzie nie ma mądrzejszego od niego, ani odważniejszego, ani skuteczniejszego niż on. Jego miliony nie mają tu żadnego znaczenia. Jest bystry i bardzo ambitny.Jego umiejętności sprawiły, że pan Piasny piastuje swoją funkcję. Takich umiejętności inni nie mieli, skoro to on jest starostą. Tyle w temacie.

Gaston
Gaston
8 lat temu

W ustroju kapitalistycznym, który jest ustrojem zgodnym z naturą ludzką i który większość Polaków przyjęła z entuzjazmem liczy się przede wszystkim rachunek ekonomiczny i efektywność, także w szkolnictwie. Przy planowaniu ilości szkół w powiecie musi się brać pod uwagę rozwój lub zahamowanie przyrostu naturalnego, potrzeby tego powiatu, koszty funkcjonowania szkół każdego szczebla, a także takie czynniki jak właściwe prognozowanie możliwości intelektualnych dzieci w określonych środowiskach na danym terenie. Efektywność nauczania , czyli nie ilość szkół a jakość tych szkół jest najważniejsza. Jeśli szkoła nie ma efektów, to sens jej istnienia jest żaden.Skoro mogą istnieć szkoły do których dzieci pragnące się uczyć chętnie idą i mają one konkretne efekty w nauce,to świadczy to jedynie o tym,że można efektywnie edukować.W szkołach takich znajdą się uczniowie, którym zależy na nauce i najlepsi nauczyciele.Szkoła,która przyjmuje każdego ucznia, niezależnie od jego potencjału intelektualnego, któremu wisi nauka, który traktuje szkołę jako miejsce spotkań towarzyskich z rówieśnikami, który ma gdzieś trud nauczycieli, zawsze będzie słaba i nie efektywna i nie ma żadnego sensu jej istnienie Szkoda czasu i nauczycieli, i uczniów, i środków na jej utrzymanie. takie są prawa rynku.Lepiej już inwestować w jedną szkołę na poziomie.

Kra12
Kra12
8 lat temu

[quote name=”krzysiu”]Panie KOL431 z kim ja tu rozmawiam. Przecież Piasny został v-ce Starostą 29.XII.2013 a Starostą w 2014 o czym Ty człowieku piszesz?[/quote]
Rzecz w tym ze tacy jak Piasny nigdy nie powinni trafić do samorządu a juz wogole nigdy nie powinny zajmować żadnych stanowisk . Nierozumiem jednego , gość który chwali sie majątkiem kilku czy kilkunastu milionów bierze sie za samorząd ? Po co ? Niech pilnuje i pomnaża swoje . No chyba ze jest tak ze te miliony sa na papierze a żyć trzeba , to pokazuje osobowość takiej jednostki !

Michalina
Michalina
8 lat temu

Obniżenie poziomu nauczania jest zauważalne nie od dziś i nie tylko na szczeblu liceów, ale na każdym szczeblu, także na szczeblu szkół „wyższych”.Nie jest to zależne tylko od nauczycieli, ale od polityki państwa i materiału ludzkiego, jaki trafia do tych szkół celem edukowania się. Żeby się czegoś w życiu nauczyć, trzeba jeszcze tego chcieć,a nie tylko otrzymywać świadectwo promocji albo dyplom.W ostatnim czasie namnożyło się szkół, w tym wyższych- płatnych, których poziom z trudem można porównać do lichego przedwojennego gimnazjum.Niedługo powstaną wyższe szkoły fryzjerstwa lub garmażerii,w myśl zasady by jak największy procent młodzieży posiadał „wyższe” wykształcenie. Poziom wiedzy ogólnej młodzieży jest tragiczny, mimo,że reforma edukacji poszła w kierunku liceów ogólnokształcących zamiast średnich szkół zawodowych. Efekt jest taki, że ani nie mamy wybitnych osiągnięć w dziedzinie nauk humanistycznych,ani technicznych.Wystarczy oglądać cykl”Matura to bzdura”,gdzie naocznie można zobaczyć efekty 'wysokiego” poziomu edukacji w polskich szkołach.Ktoś nie zauważył,że nie każdy człowiek nadaje się do edukowania na poziomie szkoły średniej czy wyższej. W Olkuszu zupełnie wystarczą 2 licea i 3 zespoły średnich szkół zawodowych. Będzie to z korzyścią dla kraju i powiatu.Jak mają istnieć szkoły skoro nie ma dzieci?

Absolwentka
Absolwentka
8 lat temu

[quote name=”absolwent”]Zastanawia mnie co od lat sprawia, że LO nr. 4 kojarzone jest ze specjalnością humanistyczną. Nauczyciele polskiego i historii z LO nr 1 bija tych z czwórki na głowę!!![/quote]

Nie zgadzam się z tym.
LO 1 ma wysoki próg, ale między innymi szkołami nie cieszy się wielką popularnością. Jestem w stanie z ręką na sercu powiedzieć, że i Ekonomik, i IV LO nie lubią się z Jedynką.
A wywyższanie nauczycieli z LO 1 to jakaś przesada.
IV LO obniża próg, żeby KAŻDY mógł się uczyć w szkole swoich marzeń.
Tam nie trzeba ciągle się o wszystko martwic jeżeli nie ma się bogatych rodziców. Wiem co mówię, jestem absolwentką 1 LO. W mojej klasie osoby które miały bogatych rodziców miały lepiej. Zdecydowanie, przy tym poście nie powinno być komentarzy obrażających inne placówki.

Statystyk
Statystyk
8 lat temu

Urodzenia żywe w Polsce:
1983 – 723 600
1988 – 589 900
1993 – 494 300
1996 – 428 200 (do czerwca 3 klasa liceum)
1999 – 382 000 (od września 1 klasa liceum)
Czy kogoś dziwi, że niektóre szkoły są zamykane?

PS: 2003 – 351 100

absolwent
absolwent
8 lat temu

Zastanawia mnie co od lat sprawia, że LO nr. 4 kojarzone jest ze specjalnością humanistyczną. Nauczyciele polskiego i historii z LO nr 1 bija tych z czwórki na głowę!!!

zaniepokojony rodzic
zaniepokojony rodzic
8 lat temu

Czy IV lo dba o jakość kształcenia, jeżeli po raz kolejny rezygnuje z progu punktowego i przyjmuje uczniów nawet z 66 pkt, byle tylko zapełnić sobie klasy (można to łatwo sprawdzić: https://malopolska.edu.com.pl/kandydat/app/admitted_statistics.html) Poprawa jakości kształcenia to sprawa nie tylko władz powiatu, które dopiero teraz zaczęły zauważać problem(widocznie za dużo dzieci wypływa poza powiat – ciekawe ile), ale przede wszystkim dyrektorów szkół i nauczycieli.