biblioteka 100 1

Przy okazji reorganizacji działalności Galerii BWA pojawiły się głosy, że umniejszona zostanie ranga kolejnej instytucji, a mianowicie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Wśród czytelników zawrzało, a plotka szybko rozniosła się po mieście. Czy rzeczywiście olkuską książnicę czekają zmiany?

Uspokajamy: NIE! Biblioteka nadal będzie działać na dotychczasowych zasadach i pod tą samą nazwą. – Nie ma planów dotyczących zmiany statusu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nie mam również wpływu na to, jakie plotki pojawiają się w przestrzeni publicznej – mogę je jedynie dementować – informuje Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu. Do tematu na przedostatniej sesji odniosła się również wiceburmistrz Bożena Krok, która w jednoznaczny sposób ucięła wszelkie spekulacje na temat zmian w działalności biblioteki. Wszystko zostaje po staremu.

Plotka jaka obiegła nie tylko samą czytelnię, ale i całe miasto zbiegła się w czasie z planami włączenia Galerii BWA w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury. Dodatkowo w ostatnich tygodniach w bibliotece odbywał się audyt dotyczący polityki zatrudnienia, co szukających sensacji jeszcze mocniej utwierdziło w przekonaniu, że coś niedobrego może się wydarzyć.

Ze spokojem do tematu podchodzi też dyrektor instytucji Jolanta Zięba. – Nic mi nie wiadomo o ewentualnych zmianach, a wszelkie doniesienia są dementowane przez pracowników urzędu. Działamy normalnie, choć jak wiadomo, każda taka sytuacja budzi mały niepokój. Nic jednak nie wskazuje na to, abyśmy mieli przeorganizować naszą pracę – zaznacza szefowa PiMBP.

Olkuska biblioteka w tym roku skończy 102 lata. Do dyspozycji czytelników w budynku głównym przy ul. Francesco Nullo i w ośmiu filiach książnicy pozostaje ponad 170 tysięcy książek oraz blisko 5 tysięcy egzemplarzy zbiorów specjalnych. Biblioteka oferuje też swoim użytkownikom 17 tytułów czasopism bieżących oraz dostęp do zbiorów elektronicznych Ibuk.pl oraz Legimi. W ubiegłym roku ze zbiorów PiMBP skorzystało 18 159 czytelników (o 2363 osoby więcej niż w roku 2017). 11 482 osoby wypożyczyły do domu przynajmniej jedną książkę.

Olkuska biblioteka jest wyposażona w 87 komputerów. Zarówno centrala, jak i filie oferują swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do internetu – łącznie na 29 stanowiskach komputerowych oraz 6 tabletach. Czytelnicy mogą również korzystać z dostępnych, zainstalowanych na komputerach aplikacji, mogą również korzystać z własnego sprzętu oraz bezpłatnego wi-fi.

Książnica na swoją bieżącą działalność pozyskuje środki zewnętrzne. W ubiegłym roku z różnych źródeł i na zasadzie projektów udało się powiększyć budżet o ponad 158 tysięcy złotych. Olkuska Biblioteka zatrudnia obecnie 27 osób. Najwięcej z nich na stanowisku bibliotekarzy. Do tego dyrektor, informatyk, administracja, obsługa techniczna i porządkowa. To o połowę mniej personelu niż pracuje w bibliotekach o podobnej randze. Przykładem mogą być pełniące funkcję bibliotek powiatowych: Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, gdzie na zasadzie umów o pracę zatrudnione są kolejno 50 i 53 osoby.

Pomimo mniejszego niż gdzie indziej zatrudnienia Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zdobyła uznanie w oczach wielu czytelników i często stawiana jest za wzór dla bliźniaczych placówek w innych miejscowościach. Bogate zbiory, systemy internetowe oraz atrakcyjna baza lokalowa to nie wszystko. Olkuska książnica swoją podstawową ofertę systematycznie wzbogaca o zajęcia dodatkowe, których adresatami są głównie dzieci, choć nie brakuje też propozycji dla dorosłych w formie Dyskusyjnego Klubu Książki, czy spotkań autorskich.

– Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i zapraszamy po więcej. Drzwi naszej biblioteki są otwarte dla każdego – zapewnia dyrektor Jolanta Zięba.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze