Olkusz

Możliwość wypożyczenia elektrycznej hulajnogi to atrakcja, która do niedawna zarezerwowana była wyłącznie dla mieszkańców dużych metropolii, takich jak np. Kraków czy Katowice. Operatorzy tych urządzeń coraz częściej rozszerzają swoją ofertę także na mniejsze miejscowości. Niespełna tydzień temu pojawiły się one w Olkuszu. Na jakiej zasadzie funkcjonuje ten biznes?

Wyglądają niepozornie, ale to prężnie rozwijająca się branża. Elektryczne hulajnogi – bo o nich mowa – szturmem podbijają kolejne miasta na całym świecie. Dlaczego? – Bo idealnie wpisują się w potrzeby mieszkańców miast, w których korki są przykrą codziennością. Stanowią doskonałą alternatywę dla samochodów miejskiej komunikacji i taksówek.

Do tego dochodzi jeszcze wątek ekologiczny – firma Bird chwali się, że w pierwszym roku swojej działalności odnotowała ponad 10 milionów podróży swoimi hulajnogami w 100 miastach na świecie. Szacuje się, że w ten sposób ograniczono emisję ok. 6 tys. ton dwutlenku węgla do atmosfery.

Zejdźmy jednak na ziemię i przyjrzyjmy się bliżej urządzeniom, które od niedawna zobaczyć można na ulicach naszego miasta. Zwłaszcza, że od kilku dni dostajemy telefony od Czytelników, którzy chcieliby wiedzieć, na jakich zasadach funkcjonują one w Olkuszu.

Kto za to odpowiada?

Ich operatorem jest wspominana wcześniej amerykańska firma Bird. Olkusz jest kolejną miejscowością w Małopolsce zachodniej – po Oświęcimiu i Chrzanowie – gdzie można wypożyczyć tego typu sprzęt. W każdej z nich firma zatrudnia lokalne zespoły, odpowiedzialne za utrzymanie porządku i dopilnowanie, aby pojazdy elektryczne były prawidłowo użytkowane i bezpiecznie zaparkowane. Sam proces ich wypożyczenia jest jednak w pełni zautomatyzowany i odbywa się przy użyciu telefonu komórkowego.

Jak to działa?

Aby wyruszyć w swoją pierwszą podróż należy zainstalować na swoim smartfonie aplikację “Bird – szerokiej drogi” i doładować saldo swojego konta, z którego później pobierane będą opłaty za przejazd. Po uruchomieniu aplikacji na ekranie naszego telefonu pojawia się mapa miasta. Informuje ona, gdzie w pobliżu nas znajdują się hulajnogi.

W naszym mieście mają one kilka głównych punktów postojowych. Są zlokalizowane: na Rynku, przy Super Samie, przy Centrum Handlowym Echo, na ul. Sławkowskiej koło Lidla, na Słowikach na placu Konstytucji 3 Maja, na Pakusce na alei Tysiąclecia nieopodal wejścia na teren dawnej Emalii oraz na osiedlu Młodych przy pętli na ul. Orzeszkowej. W trakcie dnia – za sprawą przejazdów kolejnych użytkowników – ich lokalizacja ulega ciągłej zmianie. Miejsce końca podróży jednego pasażera może jednocześnie stanowić punkt początkowy dla innej osoby.

Aby wypożyczyć hulajnogę należy zeskanować telefonem kod QR, który znajduje się na kierownicy pojazdu. Hulajnogą można poruszać po obszarze miasta, który jest zaznaczony w aplikacji. Firma Bird zastrzega, że pojazdem nie wolno wjeżdżać bez zezwolenia na tereny prywatne. Nie wolno też  wprowadzać go do miejsc  prywatnych i publicznych.

Gdzie można pozostawić pojazd?

Gdy chcemy zakończyć jazdę po prostu zatrzymujemy się i wybieram stosowną opcję w aplikacji. Należy jednak mieć na uwadze, że nie możemy zrobić tego wszędzie, gdzie tylko nam się spodoba. Na mapie widnieją bowiem czerwone strefy, na terenie których pozostawianie pojazdów jest zabronione. – Jeśli spróbujesz zostawić pojazd w zakazanej strefie, nie będziesz w stanie zakończyć jazdy. Aby zakończyć jazdę, musisz wyjść z czerwonej strefy. Jeśli pozostawisz swój pojazd w czerwonej strefie, opłaty nadal będą naliczane – czytamy w samouczku obsługi aplikacji. Na ten moment w Olkuszu jest to teren: szpitala, stadionu na Czarnej Górze, parku miejskiego oraz cmentarzy.

Operator wymaga również wykonania zdjęcia w momencie zakończenia przejazdu i weryfikuje, czy hulajnoga zaparkowana jest we właściwy sposób. – Gdy kończysz jazdę, zjedź bezpiecznie z drogi i znajdź odpowiednią przestrzeń do zaparkowania przy stojaku rowerowym lub na chodniku. Miejsce parkowania nie może utrudniać dostępu dla osób niepełnosprawnych ani ruchu pieszego lub samochodowego. Podczas parkowania pojazdu nie należy zostawiać go na środku chodnika, blokując dostępu lub przed podjazdami, hydrantami przeciwpożarowymi lub w innym miejscu, w którym publiczne prawo do drogi jest blokowane – informuje dostawca usługi.

Gdzie zgłosić źle zaparkowaną hulajnogę?

Mimo wszystko może jednak zdarzyć się, że ktoś pozostawi pojazd byle gdzie. Co wtedy? Niestety nie ma żadnej infolinii, pod którą dałoby się zadzwonić. Problem można jednak zgłosić z poziomu aplikacji. – Jeśli napotkasz pojazd Bird, który należy odebrać, skontaktuj się z naszym zespołem za pośrednictwem funkcji „Tryb społeczności” w aplikacji Bird, naciskając trójkąt u dołu lewej strony mapy. Kliknij „Źle zaparkowany pojazd Bird”, zeskanuj lub wprowadź ID pojazdu i wybierz konkretną przyczynę problemu -czytamy w instrukcji opublikowanej na stronie internetowej firmy.

Cena za wypożyczenie urządzenia to 2 zł opłaty początkowej i 50 gr. Za każda minutę przejazdu. Minimalny koszt podróży wynosi 6 zł. Jak sądzicie, czy takie rozwiązanie sprawdzi się na olkuskich ulicach i chodnikach? Jak zawsze zapraszamy do dyskusji w Internecie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze