mok festiwal koled 2014 fot1

Grudzień nie jest okresem obfitującym w konkursy. Z dnia na dzień rytm życia z coraz większą intensywnością wyznaczają zbliżające się święta. Jednym z wyjątków od tej reguły jest konkurs, dla którego trudno byłoby wymyślić lepszą porę. To Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największa tego typu impreza w Polsce. Eliminacje powiatowe i rejonowe festiwalu odbyły się w minioną środę, 11 grudnia, w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.

Co roku do festiwalowych przesłuchań przystępuje około 2 tysiące podmiotów wykonawczych, solistów i zespołów, co oznacza ponad 20 tysięcy uczestników. Rokrocznie jednym z krajowych i zagranicznych organizatorów eliminacji powiatowych oraz rejonowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Wielekroć nasi reprezentanci znajdowali się w gronie finalistów i laureatów konkursu głównego. Jak było tym razem?

Zgłosiły się 54 podmioty wykonawcze z powiatu olkuskiego i regionu. Ich występy, trwające od godziny 9 rano do późnego wieczora, oceniali jurorzy: śpiewaczka operowa Aleksandra Kalicka oraz Krzysztof Ziętek delegowany przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

mok festiwal koled 2014 fot3Podsumowując eliminacje powiatowe w kategorii dzieci jurorzy nie wskazali zdobywcy pierwszej nagrody, natomiast drugie miejsce przyznali Krzysztofowi Zborowskiemu z MOK w Olkuszu. Dwa trzecie miejsca wyśpiewali: duet Joanna Kocjan i Magdalena Pałka ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu oraz chór „Wiolinki” ze Szkoły Podstawowej w Witeradowie. Ponadto jury wyróżniło: Annę Gaweł z MOK w Olkuszu, Wiktorię Buchacz z „Efendi Club” w Bukownie oraz duet Alicja Józefiak i Grzegorz Ledeman z MOK w Bukownie.

W kategorii młodzież dwa pierwsze miejsca przypadły duetowi Olga Skrzyniarz i Borys Stepanyan z MOK w Bukownie oraz Zespołowi Wokalnemu z Ogniska Muzycznego „Żaczek” w Olkuszu. Drugie miejsce zdobyła Marlena Moś reprezentująca Stowarzyszenie „Wszyscy Dla Wszystkich”, zaś trzecie Rafał Gałka z II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało Joannie Ledeman z MOK w Bukownie.
Wśród dorosłych najlepszą okazała się Magdalena Nawara z MOK w Olkuszu. Drugie miejsce nie zostało przyznane, za to były dwa trzecie – dla zespołu wokalnego „Tesame” z GOK w Kluczach oraz chóru mieszanego „Rodaczanie” ze Stowarzyszenia OSP Rodaki.

W wyniku eliminacji rejonowych jury wyłoniło pięć podmiotów wykonawczych, które będą rywalizować o najwyższe laury podczas przesłuchań finałowych. Są to: Wiktoria Maj z Zespołu Szkół w Opatowcu, Izabela Krokosz z Maszyc,  duet Olga Skrzyniarz i Borys Stepanyan z MOK w Bukownie, Zespół Wokalny z Ogniska Muzycznego „Żaczek” w Olkuszu oraz Magdalena Nawara z MOK w Olkuszu.

Wszystkim docenionym przez jury gratulujemy, a wymienionym powyżej życzymy sukcesu w finałowej rywalizacji. O terminie Koncertu Bożonarodzeniowego, podczas którego zaprezentują się nasi najlepsi uczestnicy 20 edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, powiadomimy w odrębnym komunikacie.

mok festiwal koled 2014 fot2Organizatorem olkuskich eliminacji powiatowych i rejonowych jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Przesłuchania prowadziła kierownik Działu artystycznego MOK Beata Soboń.

Więcej informacji o Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek znaleźć można na stronie internetowej http://mfkip.pl/ .

Tekst nadesłany przez MOK Olkusz

 

mok festiwal koled 2014 fot4mok festiwal koled 2014 fot5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
juror
juror
10 lat temu

Miny jurorów mówią za siebie. Mierny poziom wykonawców z olkuskich i i wiejskich szkół!

prawo
prawo
10 lat temu

Obowiązkowa religia w szkołach i krzyże na ścianach to łamanie prawa. I dlaczego władze na to pozwalają?

apostata
apostata
10 lat temu

Kolędy i pastorałki są dobre w kościołach a nie w szkołach i domach kultury. Jedyną pociechą jest niski poziom tych nudnych smętnych piosneczek o niczym.

znawca
znawca
10 lat temu

Niski poziom jak zawsze. A władza oczywiście zadowolona z poziomu nauczania w szkołach.