Klucze

125 lat temu, w 1897 roku Ludwig Mauve założył papiernię w Kluczach. Dokładnie 100 lat później w nieprzerwanie funkcjonującym zakładzie rozpoczęto produkcję wyrobów higienicznych pod marką Velvet. Jeśli do tego dołożymy rozruch trzeciej nowoczesnej maszyny papierniczej, to mamy już trzy powody, dla których spółka ostatnio świętowała, opowiadając również o ambitnych planach na najbliższe lata.

Velvet CARE to jeden z największych producentów papierowych wyrobów higienicznych w Polsce i Europie Środkowej. Historia papierni to bardzo długa i interesująca opowieść. Z biegiem czasu oczywiście wiele się zmieniało, choćby asortyment – kilkadziesiąt lat temu produkowano przede wszystkim papier do produkcji zeszytów czy książek. Jak przypomniał prezes Pielak, wiele osób w latach 60. i 70 ubiegłego wieku uczyło się z zeszytów z tabliczką mnożenia produkowanych właśnie w Kluczach. Dziś to wyłącznie produkty z bibułki celulozowej (papier toaletowy, papierowe ręczniki, chusteczki).

Na konferencję dotyczącą ostatnich inwestycji w kluczewskiej fabryce oraz założeniach na kolejne lata, zawitali m. in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz biznesowi partnerzy. 

– Nieprzypadkowo mówimy, że nasza firma rozwija się w Kluczach, a rozkwita w Europie. Klucze słyną z papiernictwa od 125 lat. A nasza historia jest niezwykle bogata. To była trudna droga, ale ten trud często prowadzi do sukcesu – opowiadał prezes zarządu Artur Pielak, który wraz z członkami zarządu prezentował historię firmy i plany przyszłość. 

Skupiając się w skrócie na ostatnich latach: najbardziej dynamiczny okres rozpoczyna się w 2013 roku, kiedy to powstaje nowa spółka Velvet CARE (założona przez 4 kluczowych menedżerów związanych z fabryką w Kluczach i fundusz Avallon MBO). Wtedy rozpoczęto współpracę z sieciami handlowymi w ramach produkcji i dostaw marek własnych. W 2016 roku zakład w Kluczach stał się częścią specjalnej strefy ekonomicznej Krakowskiego Parku Technologicznego. Dwa lata później moce wytwórcze i przetwórcze zakładu są już podwojone w stosunku do roku 2013 – a to za sprawą uruchomienia nowoczesnej maszyny papierniczej MP7. 2018 rok to czas zmian właścicielskich: pakiet udziałów przechodzi w ręce funduszu Abris, a fundusz Avallon wycofuje się z inwestycji. W 2020 roku powstaje grupa Velvet CARE, w skład której wchodzi też przejęta czeska firma Moracell. Rok później zostaje uruchomiona trzecia maszyna papiernicza MP8, co sprawia, że moce wytwórcze bibuły wzrastają do poziomu 150 tys. ton rocznie. Spółka nie zapomina o ekologii – ogłasza Eco – Agendę 2025, czyli mapę celów i ambicji uwzględniającą cele zrównoważonego rozwoju firmy. Sukcesy są doceniane na szeroką skalę – w 2021 i 2022 Velvet Care otrzymuje Diamenty Forbesa za ponad 15 – procentowe średnioroczne wzrosty przychodu na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Produkty Velvet CARE są eksportowane na prawie 30 rynków, głównie europejskich.

Obecnie Velvet Care posiada trzy maszyny papiernicze, 17 linii przetwórczych (15 w Kluczach i 2 w Žabčicach) oraz 4 magazyny (3 w Kluczach i 1 w Žabčicach). Łączne zatrudnienie w dwóch zakładach produkcyjnych w Polsce i w Czechach wynosi 850 osób.

Podczas konferencji rozmawiano również o reklamach kluczewskich wyrobów na przestrzeni ostatnich lat. Jednym z głównych tematów była również najnowsza maszyna papiernicza MP8, nazwana Beta Centauri. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć halę produkcyjną, gdzie od kilku miesięcy działa nowa maszyna.

Obchodzone jubileusze były także świetną okazją do wręczenia podziękowań przedstawicielom firm, instytucji i osób współpracujących z Velvet CARE. Jak na 25 urodziny znanej marki przystało, nie zabrakło okazałego tortu.

Władze firmy nie zwalniają tempa, a plany na przyszłość są ambitne. W tym roku spółka chce dołączyć do grona firm, których roczne obroty przekraczają 1 mld złotych, a w kilkuletniej perspektywie podwoić roczne obroty, do 2 mld złotych nawet już w 2025 roku. Jak zapowiadają jej władze, głównie dzięki nowym inwestycjom (m. in. kolejnej maszynie papierniczej MP9, następnym sześciu liniom przetwórczym, budowie nowego magazynu automatycznego czy dalszej automatyzacji produkcji).

Firma Velvet Care świętowała 125 – lecie papierni, 25-lecie marki Velvet oraz rozruch kolejnej nowoczesnej maszyny papierniczej.
« 1 z 7 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze