Z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz Narodowy Bank Polski wyemituje okolicznościową monetę, upamiętniającą Ruch Oporu w tym największym nazistowskim obozie koncentracyjnym. Będzie nią srebrny pieniądz o nominale 10 zł, z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego. Rotmistrz Pilecki był twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, którą tworzyli przede wszystkim polscy więźniowie polityczni.
Na awersie monety znajdzie się: u góry napis znad bramy wejściowej do obozu „Arbeit macht frei”, poniżej  fragment słupa oraz drutu kolczastego, a także okolicznościowe napisy: Rzeczpospolita Polska, Oswobodzenie KL Auschwitz-Birkenau i 65. rocznica 2010.

Na rewersie monety znajdzie się popiersie Witolda Pileckiego w obozowym pasiaku z jego numerem więziennym 4859, na tle ogrodzenia obozu oraz fragmentu wieży wartowniczej, i napisy: Witold Pilecki, Twórca Związku Organizacji Wojskowej, KL Auschwitz.
Warto przypomnieć tę niezwykłą postać, bo rotmistrz Pilecki zasługuje na to jak mało kto.  Był on jedynym dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. Przeżył tam 947 koszmarnych dni i nocy. Ale jego tragedia rozegrała się dopiero kilka lat po wojnie w warszawskim więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r.
Podczas procesu przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie w marcu 1948 r. oskarżał bohaterskiego rotmistrza prokurator mjr Czesław Łapiński, który pochodził z Olkusza, gdzie ukończył Gimnazjum  im. Króla Kazimierza Wielkiego. Jego ojciec dr Julian Łapiński był znanym lekarzem olkuskim. Prokurator Czesław Łapiński zmarł w Warszawie 6 grudnia 2004 r. W tym czasie toczył się jego proces, w którym odpowiadał za zbrodnię sądową popełnioną na Witoldzie Pileckim przed ponad pół wiekiem.
Źródło: Adam Cyra, Muzeum KL Auschwitz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze