zbiorcze_800

– Chcemy sprawić niespodziankę – mówi z uśmiechem prezes SPR Olkusz, Marcin Kubiczek. Po takich słowach można być niemal pewnym, że celem „Srebrnych Lwic” na obecny sezon jest awans do Superligi, w której co prawda olkuszanki już kiedyś grały, ale tylko przez rok. Teraz chrapka na ekstraklasę jest jeszcze większa, bo klub zmienił wizję budowania zespołu – grają młode, perspektywiczne zawodniczki, które głodne są sukcesów. – Musimy być bardzo ostrożni w tak poważnych zapowiedziach, bo różnica między I Ligą a Superligą jest niewyobrażalna. Widać to każdego roku, gdy beniaminkowie z hukiem wracają na zaplecze rozgrywek. Oczywiście, że SPR gra o główną premię, chcę wygrać z tą drużyną wszystkie mecze do końca sezonu, ale co będzie później, czas i sytuacja organizacyjna pokażą – zaznacza trener Dariusz Olszewski. – Robimy wszystko, aby dziewczynom niczego nie brakowało. Żyjemy skromnie, ale godnie – wtrąca Katarzyna Polak, dyrektor sportowy klubu. – Nie zapominamy również o naszej młodzieży, która kiedyś będzie musiała zastąpić ustępujące zawodniczki. Przyszłość należy do nich – dodaje Marcin Bujas, dyrektor ds. organizacyjnych.

Takich opinii można by zebrać przynajmniej dwa razy więcej, bo ludzie pracujący na rzecz olkuskiego Stowarzyszenia Piłki Ręcznej to postacie z pasją, kochające szczypiorniaka. Razem z dziewczynami rywalizującymi na parkiecie tworzą zgrany zespół, rozpoznawalny w coraz szerszym światku sportowym. Dla naszych czytelników oraz wszystkich fanów piłki ręcznej przygotowaliśmy specjalny klubowy profil ze „Skarbem Kibica”. Serdecznie zapraszamy do lektury!


TRENERZY
trener

Dariusz Olszewski

Na trenerskim stanowisku zastąpił Krzysztofa Adamuszka. W ostatnim czasie prowadził zespół KS Zgoda Ruda Śląska-Bielszowice, który jednak wskutek problemów finansowych został w styczniu bieżącego roku wycofany z rozgrywek PGNiG Superligi. Olszewski jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, trenerem II klasy. W latach 1987-2000 pracował w AKS Chorzów, okres między 2000 a 2002 r. spędził w Katowicach, gdzie wprowadził tamtejszy AZS do ekstraklasy. Przez kolejne lata zajmował się piłką ręczną w Siemianowicach i Rudzie Śląskiej. To właśnie stamtąd trafił do Olkusza.

– Czym dla Dariusza Olszewskiego jest SPR?
– Klubem, w którym obecnie pracuję. SPR to młody zespół zdolnych dziewczyn, które chcą pracować i z każdym tygodniem ta praca przynosi wymierne korzyści. Moi współpracownicy to ludzie na poziomie, a ja cenię sobie profesjonalizm.


Iwona Łącz

Trenerka bramkarek, niegdyś znakomita zawodniczka Sośnicy Gliwice, Ruchu Chorzów i Koszalińskiej Politechniki. Aż 185 razy wystąpiła w kadrze z orzełkiem na piersi. Trzykrotna uczestniczka Mistrzostw Świata i dwukrotna Mistrzostw Europy. Po zakończeniu wyczynowego uprawiania sportu zajęła się „trenerką”. Przed szkoleniem bramkarek w Olkuszu, Iwona Łącz pracowała w gliwickim SMS-ie.


Stanisław Skręt

Trener odnowy biologicznej i jednocześnie masażysta zawodniczek I drużyny SPR Olkusz. Wybitny fachowiec w swojej dziedzinie. To głównie jego zasługa, że „Lwice” rzadko narzekają na urazy.

BRAMKARKI
01

1. Kinga Baryłka (1987)

Wśród Lwic od sezonu 2010/2011. Numer na koszulce zobowiązuje, więc popularna „Kinia” mecze w obecnych rozgrywkach rozpoczyna zazwyczaj w pierwszej siódemce. Jej poprzednim klubem był MTS Żory. Trudno w to uwierzyć, ale 24-latka jest jedną z najbardziej doświadczonych zawodniczek w kadrze SPR-u.

99

99. Agnieszka Gil (1989)

Wychowanka klubu. „Młoda” w drużynie pełni rolę zmienniczki dla Baryłki i Wawrzynkowskiej, ale mimo tego, uśmiech nie znika z jej twarzy. Często w trakcie spotkań zamienia się w statystyka, skrupulatnie odnotowując poczynania swoich zawodniczek.

27

27. Marta Wawrzynkowska (1992)

Do Olkusza trafiła przed sezonem z gliwickiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. „Wawi” jest młodzieżową reprezentantką kraju. W SPR-ze walczy o podstawowy skład z Baryłką. Mimo ogromnego talentu Martę cechuje niezwykła skromność i opanowanie. Jej głównymi atutami są zwinność oraz refleks.

ROZGRYWAJĄCE
15

15. Alicja Fierka (1992)

Olkuski SPR ma być dla niej przystankiem w osiągnięciu ekstraklasowego poziomu. Ala już teraz, mimo iż ma 19 lat, znalazła uznanie w oczach selekcjonera „dorosłej” reprezentacji – Duńczyka Kima Rasmussena. Oczywiście „Fiera” jest etatową kadrowiczką drużyn młodzieżowych. Do zespołu Dariusza Olszewskiego dołączyła w lipcu, a już zdobyła większość serc męskiej części publiczności.

03

3. Aleksandra Giera (1987)

„Gieros” to absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gliwicach. W swojej bogatej sportowej historii najważniejsze miejsce w jej sercu mają występy w młodzieżowej reprezentacji Polski. Do Olkusza trafiła ze Zgody Bielszowice, gdzie nabawiła się groźnej kontuzji kolana. Na szczęście po urazie nie ma już śladu, więc Ola obecnie jest jednym z głównych motorów w obozie „Lwic”.

18

18. Kornelia Karwacka (1990)

Jej poprzedni klub Zgoda Bielszowice rozpadł się, więc dostała zielone światło w szukaniu sobie nowego pracodawcy. Wybrała SPR Olkusz i jak sama mówi, nie żałuje tej decyzji. „Kora” należy w drużynie do „wielkoludów”, bowiem mierzy 181 cm. O podstawową siódemkę rywalizuje z trio Leszczyńska – Przytuła – Fierka. 

13

13. Paulina Leszczyńska (1990)

„Leszczu” do Olkusza trafił z Kusego Kraków w sezonie 2009/2010. Obecnie ciężko sobie bez niej wyobrazić rozegranie SPR-u. Odznacza się niebywałą charyzmą i poczuciem humoru. Typowy boiskowy „walczak”.

08

8. Paula Przytuła (1991)

Wychowanka Kusego Kraków. Do Olkusza przywędrowała w sezonie 2009/2010, jako reprezentantka kraju.”Przytulanka” dba o atmosferę w zespole, uwielbia dobrą zabawę, ale też i ciężki trening. W trudnych momentach już nie raz wyciągała koleżanki z opresji. Jedna z najskuteczniejszych szczypiornistek SPR-u. Taka zawodniczka to skarb, który w swoim składzie chciałby mieć chyba każdy trener.

21

21. Agata Wcześniak (1988)

W klubie ma zatrzymanie od roku. W tym czasie zdążyła już sobie zdobyć przychylność widowni, choć do Olkusza trafiła z oddalonego o prawie 300 km Jarosławia. Zdecydowanie lepiej czuje się w destrukcji, aniżeli w ataku. „Cześka” to typowy „joker”, bo z reguły spotkania ligowe rozpoczyna na ławce rezerwowych. 

SKRZYDŁOWE
02

2. Katarzyna Kantor (1993)

Najmłodsza z pełnoprawnych członkiń kadry pierwszego zespołu. „Kantora” jest wychowanką olkuskiego klubu, w którym przeszła drogę od młodziczki, aż po drużynę walczącą obecnie o powrót do Superligi. Coraz częściej dostaje szanse gry od szkoleniowców. Mogła liczyć na końcówki u Krzysztofa Adamuszka, teraz coraz częściej występuje pod okiem trenera Olszewskiego. 

11

11. Marzena Kompała (1985)

Żyjąca legenda olkuskiej piłki ręcznej. W klubie figuruje od momentu jego powstania, a więc od 2004r. „Bambo” wróciła do gry po poważnej kontuzji kolana i na nowo uszczęśliwia publiczność, wykorzystując swoje największe atuty. Szybkość, przebojowość oraz zadziorność to najlepsze cechy wykwalifikowanej fryzjerki rodem ze Śląska. Jeśli wierzyć głosom z zewnątrz, to właśnie w Olkuszu Marzena zakończy swoją sportową karierę.

14

14. Iwona Legutek (1993)

Wychowała się w krakowskim Kusym, słynącym z pracy z młodzieżą. Jako 17-latka zdecydowała się na występy w barwach „Lwic”. Jak do tej pory pełni funkcję zmienniczki. Ma jednak cichą nadzieję, że już niebawem stanie się ulubienicą kibiców, systematycznie grając i zdobywając bramki. Chcieć, to przecież móc.

05

5. Monika Pastwa (1983)

Szerszej publiczności znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Twarowska. Obok Kompały posiada najdłuższy staż w klubie. Z SPR-em jest związana od 2006 r. Jak to w życiu bywa, obok wspaniałych chwil, miała również momenty zwątpienia. Jako główna autorka historycznego sukcesu, jakim był awans do Superligi, z powodu urazu zagrała w niej raptem kilka minut. Nie poddała się, wróciła po rehabilitacji jeszcze silniejsza i obecnie jest najskuteczniejszą zawodniczką „Lwic”. Co ciekawe – także najstarszą. 

25

25. Daria Sudrawska (1992)

Razem z Fierką i Wawrzynkowską, jako reprezentacyjny tercet dołączyła do SPR-u przed startem obecnych rozgrywek. Piłkarsko ukształtowała się w gliwickiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, w której barwach do tej pory występowała. W tym momencie walczy o pierwszą siódemkę w Olkuszu, choć rywalki ma bardzo wymagające. Daria jest przyszłością klubu.



KOŁOWE
24

24. Agata Basiak (1988)

Podstawowa obrotowa, która w każdym meczu rzuca po kilka bramek, a sama jest często zaporą nie do przejścia. Do Olkusza zjechała dwa lata temu z Jarosławia. Zmianę otoczenia uważa za trafioną decyzję. Tutaj ustabilizowała formę i czuje się wyśmienicie. „Adzia” ma także nadzieję, że limit urazów wyczerpała już do końca przygody ze szczypiorniakiem.

04

4. Natalia Tarnowska (1988)

Jej historia jest podobna jak w przypadku kilku innych zawodniczek. Po bankructwie bielszowickiej Zgody także i „Natka” dostała wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Skorzystała z propozycji SPR-u, gdzie teraz z Basiak tworzą wyborny duet. To właśnie dzięki niej olkuszanki tracą stosunkowo niewiele bramek.

Kadrę „Srebrnych Lwic” uzupełniają najzdolniejsze juniorki: Dagmara Knapik (bramkarka), a także rozgrywające Aleksandra Polak i Klaudia Wójcicka.



KIEROWNICTWO DRUŻYNY

Prezes – Marcin Kubiczek

Dyrektor klubu – Katarzyna Polak

Dyrektor ds. organizacyjnych – Marcin Bujas


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
filip
filip
12 lat temu

Ale ładne!

Stach
Stach
13 lat temu

Naprawdę bardzo fajne dziewczyny
Nie grały przez ostatnie dwa tygodnie
I już zatęskniłem za nimi