Olkusz

– Kolejny rok bez kwiatów na przydrożnych słupach. A tak ładnie wyglądały…. Czy jest szansa, że jeszcze się pojawią? – z takim pytaniem zwróciła się do naszej redakcji jedna z Czytelniczek.

Chodzi o słupy stojące przy drogach powiatowych w Olkuszu: al. 1000-lecia, ul. Biema i ul. Króla Kazimierza Wielkiego. Są do nich przymocowane stelaże na doniczki, ale kwiatów rzeczywiście nie ma. Dlaczego? O to zapytaliśmy starostę, bowiem to powiat administruje wymienionymi lokalizacjami.

– Zarząd Powiatu w Olkuszu na etapie konstruowania budżetu na rok bieżący rozważał zakup i utrzymanie kwiatów na drogi powiatowe, niemniej jednak z uwagi na realizowane i planowane do realizacji inwestycje drogowe nie wprowadził tego zadania do budżetu. Nie oznacza to, że Zarząd Powiatu nie realizuje swoich obowiązków ustawowych. Zgodnie z ustawą o drogach każdego roku Zarząd Drogowy w Olkuszu zajmuje się utrzymywaniem zieleni przydrożnej w tym sadzeniem i usuwaniem drzew. Montowanie kwiatów na słupach oświetlenia ulicznego wykracza poza obowiązki ustawowe, jest więc dodatkowym działaniem, na który Zarząd Powiatu po raz kolejny nie mógł sobie pozwolić – tak na nasze pytanie odpowiedział starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

W ubiegłym roku kwiatów też nie było. Powodem tego, jak wyjaśniał szef powiatu, była sytuacja finansowa samorządu i dodatkowe wydatki z budżetu powiatu związane z pandemią.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o