1

15 października w Przedszkolu nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego miał szczególny przebieg, gdyż odbyła się wówczas akcja edukacyjna, na którą zaproszony był marszałek województwa małopolskiego, pan Jacek Krupa. Miało to miejsce w ramach realizacji umowy z marszałkiem, który w zamian za podarowanie przedszkolu oczyszczacza powietrza m.in. zastrzegł sobie możliwość wzięcia udziału w takiej akcji edukacyjnej.

W „Trójce” najstarsza grupa, „Dzielne Zuchy” na początek usłyszała bajkę Karola Kozłowskiego pt. „Smok i smog” – na wzór ogólnopolskiej akcji czytelniczej, tu „Całe przedszkole czytało dzieciom”, dokładnie zaś były to: pani dyrektor, Bożena Urbaniak, pani kucharka, Małgorzata Machnik, pani woźna, Ewa Ściążko oraz nauczycielka, Anna Kaziród.

2

Krótka rozmowa po usłyszeniu bajki potwierdziła, że dzieci zrozumiały usłyszaną historię i potrafią już wstępnie odpowiedzieć, czym jest smog. Doświadczenia ze słoikami z czystym i zadymionym powietrzem oraz z odkurzaczem i filtrem w postaci płatka kosmetycznego pomogły jeszcze lepiej zrozumieć zjawisko zanieczyszczenia powietrza oraz zagrożenia z tego płynące.

3

 Następnie prezentacja multimedialna dokładnie wyjaśniła dzieciom zjawisko powstawania zanieczyszczeń powietrza oraz propozycje walki z tym zjawiskiem. Przy okazji zresztą dzieci nauczyły się dwóch nowych słów w języku angielskim (smoke i fog), realizując tym samym wytyczne podstawy programowej, wprowadzającej naukę języka nowożytnego jako integralny element zajęć dydaktycznych w przedszkolu. Połączenie tych dwóch angielskich słów daje przecież nazwę tak szeroko już przedstawionego zjawiska, jakim jest smog.

4

Na koniec zaś odbył się quiz ze świeżo zdobytej wiedzy ekologiczno – językowej z drobnymi nagrodami i to było bardzo motywujące do zapamiętywania, a z czasem – miejmy nadzieję – do wprowadzania w życie.

Przedszkole nr 3 (Anna Kaziród)

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o