1

Tylko 16 szkół w Polsce otrzymało tytuły Naukowej Szkoły Ignacego w ogólnopolskim konkursie „Być jak Ignacy”, propagującym polską myśl naukową i wiedzę o wynalazcy i przedsiębiorcy Ignacym Łukasiewiczu. Wśród najlepszej szesnastki jest Szkoła Podstawowa w Kluczach!

Tytuł dla swojej szkoły zdobyli uczniowie należący do utworzonego w ramach konkursu Koła Naukowego, którego opiekunem jest Monika Madajewska-Pandel, nauczyciel przyrody. Wczoraj uczniowie z Klucz i opiekunowie odebrali w Warszawie wyróżnienie dla swojej szkoły podczas uroczystej gali w Muzeum Gazownictwa. Za zdobycie tytułu szkoła otrzymała w ramach konkursu 2000 złotych. Uczniowie przywieźli ponadto statuetkę i dyplom ze specjalnym wyróżnieniem Naukowej Szkoły Ignacego. Członkowie koła naukowego otrzymali też upominki od organizatora konkursu, m.in. gry edukacyjne oraz elektryczną lampę, przypominająca formą do lampę naftową, której wynalazcą był Łukasiewicz.

 

2

Tytuły Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza trafiły do 16 szkół z całej Polski, w których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania promujące naukę i postać Ignacego Łukasiewicza, polskiego farmaceutą, przedsiębiorcy i wynalazcy (Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftowa, był też pionierem przemysłu naftowego w Europie). Z każdego województwa tylko jedna placówka otrzymywała ten zaszczytny tytuł – w Małopolsce zdobyła go właśnie szkoła im. Jana Pawła II w Kluczach!

3

Oprócz przyznania Tytułów Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza, fundacja wybrała w konkursie jedną szkołą, która zdobyła Tytuł Szkoły Roku. Otrzymała go Szkoła Podstawowa w Podchojnach (woj. świętokrzyskie).

4

Uczniowie z Klucz w ramach zajęć w Kole Naukowym „Mali Poszukiwacze Srebra” (nazwa nawiązuje do historii olkuskich kopalń srebra), uczestniczyli w wielu ciekawych wyjazdach, m.in. do Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uczniowie obejrzeli eksperymentalną kopalnię i brali udział w zajęciach laboratoryjnych pod kierunkiem studentów AGH. „mali Poszukiwacze” odwiedzili ponadto Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” i Muzeum PTTK w Olkuszu (gdzie obejrzeli ekspozycję dawnego górnictwa). Brali też udział w doświadczeniach chemicznych w pracowni kluczewskiego gimnazjum. Działania te były potem oceniane przez kapitułę Konkursu, która wybrała szesnaście najlepszych szkół, gdzie prowadzone były koła naukowe.

5

„Być jak Ignacy” to program edukacyjny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza i nagrody. W tym roku tytuł trafił do placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania związane z promocją nauki i postacią Ignacego Łukasiewicza.

6

Do Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, dzięki którym poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.

7

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu dla szkół jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program „Być jak Ignacy” został objęty patronatem honorowym marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej.

Rafał Jaworski

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze