wycieczka niepodleglosc

Przez cały rok mieszkańcy uczestniczyli w „Olkuskich Spacerach Historycznych” – cyklu trzynastu bezpłatnych wędrówek po mieście organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Łącznie udział w nich wzięło prawie trzysta osób. Akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku. Patronat nad historyczną inicjatywą sprawuje „Przegląd Olkuski”.

Wszystko rozpoczęło się w 2016 roku, kiedy magistrat we współpracy z partnerami zorganizował jednodniową akcję „Poznaj Olkusz”, w ramach której chętni mogli wziąć udział w pięciu bezpłatnych wycieczkach z przewodnikiem. W 2017 roku zorganizowano trzy spacery historyczne, wycieczki i warsztaty dla dzieci podczas ferii zimowych oraz wakacyjną akcję „Podziemne piątki”, w ramach której prawie tysiąc osób zwiedziło podziemia olkuskiego ratusza z przewodnikiem.

 spacer

W magistracie uznano, że warto poszerzyć tematykę zwiedzania miasta. Tak powstał cykl „Olkuskie Spacery Historyczne”. Na początku roku w ramach akcji zostały opracowane ulotki oraz plakaty z całorocznym programem spacerów. Mieszkańcy wędrowali m. in. śladami herbów i gmerków olkuskich, poznawali miejskie mury Olkusza. Hitem była wycieczka „Śladami dawnych olkuskich sklepów i knajp”. Jesień upłynęła pod znakiem zwiedzania nekropolii, m. in. Starego Cmentarza i mogił żołnierzy Armii Krajowej. Sezon zamknięto spacerem śladami niepodległości po Olkuszu. Organizatorem tegorocznej akcji był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami akcji byli: Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Klub Przewodników PTTK Ilkussia, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” i MOK Olkusz.

spacer sklepy

Organizatorzy zapowiadają, że historyczne spacery powrócą. Są już pierwsze pomysły na kolejne wędrówki. – Cieszymy się, że nasza akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i mieszkańcy chcą poznawać przeszłość Srebrnego Miasta prezentowaną w formie wycieczek, kiedy można dotknąć historii. Serdecznie dziękujemy przewodnikom, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą o historii i zabytkach naszego miasta. Na pewno w przyszłym roku akcja będzie kontynuowana. – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

spacer mury

Mieszkańcy sami mogą zgłaszać propozycje tematów historycznych spacerów. Zainteresowani mogą kontaktować się z Punktem Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej 8 (tel. 32 6421926; e-mail: it.olkusz@msit.malopolska.pl).

Fot. Jacek Sypień

spacer niepodleglosc

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze