1 001

Do Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu często zapraszane są interesujące osoby, których pasja osiągania sukcesów w rozmaitych dziedzinach życia, może być impulsem do rozwoju zainteresowań uczniów Szkoły. W „Mechaniku” organizowane są cykliczne Spotkania z Ciekawymi Ludźmi, którzy są wzorem do naśladowania dla młodzieży.
W dniu 6 października 2016 r. „Mechanik” gościł Państwa Monikę i Andrzeja Ciołkiewicz – speleologów, grotołazów, eksploratorów, pasjonatów. Ostatnio mogą pochwalić się ogromnym sukcesem na skalę międzynarodową – wraz z ekipą odkryli nową jaskinię na Bałkanach. Pani Monika Ciołkiewicz jest Prezesem Stowarzyszenia Speleoklub Olkusz. Pan Andrzej Ciołkiewicz jest m. in. odkrywcą Jaskini Spełnionych Marzeń i Jaskini Gienkówki w Rodakach.

2 001

Państwo Ciołkiewicz przekazali uczniom w sposób fascynujący wiedzę dotyczącą alpinizmu podziemnego, odkrywania i penetracji jaskiń, ich środowiska przyrodniczego, aby uczniowie połknęli bakcyla odkrywania przyrodniczego piękna świata. Każdy mógł zapoznać się ze sprzętem speleologicznym i dotknąć klejnotów jaskiniowych – stalaktytów, aragonitów, kalcytów , „pereł” jaskiniowych, kamieni „księżycowych”, powstałych w wyniku działania żywiołów w głębi ziemi.

3 001

Przeżycia, spontaniczność, emocje przedmówców, podkreślające autentyzm sytuacji ukazanych w gawędzie, udzielały się słuchaczom, którzy z zaciekawieniem słuchali opowieści. Każdy we współczesnym, zabieganym świecie, potrzebuje odskoczni od codziennych zajęć i pragnie inspiracji dla nowych wyzwań, Dlatego celem przedmówców było także ukazanie siły woli grotołazów i terapeutycznego kontaktu z naturą.

4 001

Filmy z własnych wypraw ukazywały niepowtarzalne piękno każdej „zdobytej” jaskini. Uczyły, że ziemię i jej skarby należy traktować z szacunkiem. Wzniosła ale i niebezpieczna „jak praca górnika” pasja speleologiczna uczy odpowiedzialności i współdziałania.
„Grotołaz podczas wyprawy zapomina o całym świecie, odrywa się od rzeczywistości. Przebywanie w urokliwych, jaskiniowych salach „kryształowych”, przeprawy pontonem przez podziemne zbiorniki wodne i inne atrakcje, zapewnia ekscytujące doznania, napięcie i relaks” – podkreślał Pan Andrzej Ciołkiewicz. 

5 001

„Najważniejsze, żeby żyć po swojemu i nie dać się nudzie. Lepiej coś zrobić i żałować, niż żałować, że się tego nie zrobiło. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie! Do zobaczenia w naszym Klubie” – wpisała do Kroniki Szkoły Pani Monika Ciołkiewicz.
Bukiet kolorowych, jesiennych kwiatów, wręczonych Pani Monice Ciołkiewicz przez Panią Dyrektor ZS Nr 1 Aldonę Nowicką, był wyrazem podziękowania Gościom za ich wizytę w Szkole.
Cykl Spotkań z Ciekawymi Ludźmi organizuje Iwona Rams.

ZS Nr 1 w Olkuszu

6

7

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze