13 grudnia odwiedził progi swojej szkoły absolwent, wychowanek mgr. Jacka Sypienia – Pan Adrian Spuła (matura 1999). W spotkaniu wzięli udział uczniowie interesujący się fotografią, ale też etnografią i tacy, którzy po prostu lubią góry i podróże. Podczas spotkania poruszona została tematyka łemkowska. Przedstawione były slajdy zdjęć wykonanych w ramach projektu „ŁEM – Ukryta Kraina”, które olkuszanie mogli podziwiać podczas wernisażu w BWA, gdzie gościł Pan Adrian 19 marca br.

adrian spula2Młodzież wsłuchana w piękną muzykę podziwiała zaprezentowane zdjęcia z krainy, która dla nas jest dość odległa i nieco zapomniana, a przez to mało znana. Autor podczas  podróżowania po Beskidzie Niskim, Bieszczadach, Pieninach i Beskidzie Sądeckim dotarł do ponad 130 miejscowości, (w tym wielu już dziś nieistniejących), w których do 1947 roku mieszkali Łemkowie. Efektem projektu jest około 700 fotografii, z których 120 znalazło się
w wydanym albumie. Dopełnieniem spotkania stała się ekspozycja Cyklu „Kolęda”. Jest to przegotowany przez autora fotoreportaż składający się z 12 zdjęć o franciszkańskim zakonniku odwiedzającym, przed Bożym Narodzeniem, swych żyjących w górach parafian.

 

Adrian Spuła jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi (dyplom uzyskał w Pracowni Fotografii Kreacyjnej prof. dr hab. Wojciecha Prażmowskiego). Debiutował w 2000r. w tygodniku „Przekrój”. Później pracował dla krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” i dziennika „Rzeczpospolita”. Jego zdjęcia były publikowane także w takich czasopismach jak: „Polityka”, „Newsweek”, „Wprost”, „Przegląd” i „Tygodnik Powszechny”. Jest członkiem Towarzystwa Karpackiego. Od 2007r. związany z Krakowską Szkołą Filmową. Laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej (2002) i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA” (2011). Większość zdjęć oraz powiększeń autorstwa Pana Adriana S. krąży po świecie. Część można obecnie oglądać w galerii antykwariatu Abecadło na ul. Dietla w Krakowie. Spotkanie zorganizowała mgr Bogusława Wajdzik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze