P1220858

Dla jednych to twórca polskiego cudu gospodarczego. Dla innych to ojciec tzw. „dzikiej” reprywatyzacji. Jedno jest pewne – do Olkusza już dawno nie zawitała osoba wzbudzająca tak skrajne emocje. W miniony wtorek, 1 października 2019 r., w restauracji Victoria odbyło się spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem – byłym ministrem finansów i prezesem NBP.

Czym jest wolność gospodarcza i społeczna? Czy jedna może funkcjonować niezależnie od drugiej i czy są one dane nam raz na zawsze? W jakim kierunku zmierza nasz kraj? – Na te i inne pytania próbował odpowiedzieć w miniony wtorek prof. Leszek Balcerowicz. Były wicepremier, minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego przyjechał do Olkusza na zaproszenie lokalnych struktur Komitetu Obrony Demokracji.

– Nie ma dobrobytu bez wolności i demokracji. To wartości, które wzajemnie się uzupełniają. Wolność oznacza bowiem otwartą konkurencję również w polityce. Dlatego pod żadnym pozorem nie można jej ograniczać – tłumaczył profesor.

Jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów mówił o sukcesach i porażkach 30-lecia wolnej Polski. W trakcie spotkania pojawiło się mnóstwo odniesień do obecnej sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, prywatyzacji, wolności obywatelskiej i gospodarczej oraz bieżącej sytuacji politycznej. Były wicepremier i minister finansów krytycznie ocenił reformy partii rządzącej, widząc w nich zagrożenie dla demokracji i gospodarki. Komentował obecną sytuację, mówił, jaki jest jego zdaniem stan naszego państwa i co ewentualnie może nas czekać w przyszłości. – Sukces obecnej ekipy nie wynika z ich wybitnych zdolności i wyrafinowanej strategii, tylko z kompletnego braku skrupułów – komentował.

Podczas swojego wykładu Leszek Balcerowicz przedstawił przykłady przekształceń gospodarki zarządzanej przez państwo w gospodarkę wolnorynkową. Wskazał przy tym na te państwa, którym udała się taka transformacja oraz na te, które poniosły klęskę. – Zarówno badania naukowe, jak i zwykła obserwacja mówią jasno, że duże różnice w ustrojach powodują ogromne dysproporcje w warunkach życia – mówił, podając przykład Korei Północnej i Południowej, a także Polski i Hiszpanii.

P1220835

– W latach 50-tych XX wieku mieliśmy w naszym kraju podobny poziom życia jak w Hiszpanii. W latach 90-tych było to już tylko 42 procent poziomu ich rozwoju. Obecnie doganiamy zachód i jesteśmy liderem państw byłego bloku socjalistycznego. W 1989 r. Polska i Ukraina startowały z podobnego pułapu. Obraliśmy jednak zupełnie inne drogi polityczne, dzięki czemu po 30 latach mamy nieporównywalnie lepszą sytuację niż nasz wschodni sąsiad – tłumaczył były prezes NBP.

Leszek Balcerowicz mówiąc o dobrych i złych transformacjach przypomniał, że wszystkie ekonomiczne i nieekonomiczne warunki życia zależą w głównej mierze od systemu instytucjonalnego państwa. Zaznaczał przy tym, że różnice między ustrojami sprowadzają się do stopnia koncentracji władzy politycznej. – Socjalizm to totalne upolitycznienie gospodarki, które prędzej czy później kończy się kryzysem. Znamy to z historii i z własnych doświadczeń. Nie możemy dopuścić do tego, aby się to powtórzyło – podkreślał.

Andrzej Lepper zwykł mawiać „Balcerowicz musi odejść”. Uczestnicy wtorkowego wykładu w hotelu Victoria chcieliby jednak, aby został z nimi jak najdłużej. Po spotkaniu przyszedł więc czas na wspólne zdjęcia i podpisywanie książek. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Olkusza i okolic.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Co sądzicie o tezach głoszonych w Olkuszu przez Leszka Balcerowicza? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
6 Autorzy komentarzy
leserPXTOlkuszanin6theonDK Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
leser
leser

Do Olkusza przyjechał rzeźnik polskiej gospodarki i ojciec KOD (ten który jest niczym jest mięsem armatnim) żeby nas pouczać ale o czym ” o wyższości gospodarki socjalistycznej nad kapitalistyczną” bo od tego był specjalistą. Opowiadał popierduły dla emerytów, mógłby przy okazji sprzedawać im rewelacyjne rozgrzewające koce z oślej wełny. Szkoda słów. trzeba być kretynem żeby iść na taką socjalistyczną nasiadówkę.

PXT
PXT

Mecenas „chłodnicowego” systemu przepływowego kapitału. Ochroniarz gangsterów w białych kołnierzykach.

Olkuszanin6
Olkuszanin6

Taki cud gospodarczy to każdy potrafiłby zrobić – wysprzedać za grosze Naszą Polskę a Nas oddać jako „białych murzynów” nowym głównie zachodnim właścicielom. Wg mnie tenże Pan powinien zostać bezwzględnie rozliczony za sprzedaż Polski i Polaków, za zniszczenie Polskiego przemysłu i rolnictwa, za tragedie wielu Polaków włącznie z samobójstwami. Osądzić go, skonfiskować cały majątek jego, rodziny i najbliższych do dziesiątego pokrewieństwa i dać mu „wilczy bilet”.

theon
theon

Nie ma dobrobytu bez wolności i demokracji.- powiedział facet co w 1969 zapisał się do komunistów, widać 1968 wybitnie mu się spodobał 🙂

DK
DK

[quote name=”pavv”]Dzięki działalności tego Pana Ładnego Polska jest teraz krajem o taniej sile roboczej bo własnego przemysłu nie mamy praktycznie żadnego. Gdy dogonimy zachód to przestaniemy być tanią siłą roboczą i co wtedy?[/quote]
Plan Balcerowicza z perspektywy czasu można różnie oceniać. Wg mnie gdyby nie ten plan Polska byłaby dzisiaj tam, gdzie jest Ukraina lub Białoruś.

pavv
pavv

Dzięki działalności tego Pana Ładnego Polska jest teraz krajem o taniej sile roboczej bo własnego przemysłu nie mamy praktycznie żadnego. Gdy dogonimy zachód to przestaniemy być tanią siłą roboczą i co wtedy?