P1220858

Dla jednych to twórca polskiego cudu gospodarczego. Dla innych to ojciec tzw. „dzikiej” reprywatyzacji. Jedno jest pewne – do Olkusza już dawno nie zawitała osoba wzbudzająca tak skrajne emocje. W miniony wtorek, 1 października 2019 r., w restauracji Victoria odbyło się spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem – byłym ministrem finansów i prezesem NBP.

Czym jest wolność gospodarcza i społeczna? Czy jedna może funkcjonować niezależnie od drugiej i czy są one dane nam raz na zawsze? W jakim kierunku zmierza nasz kraj? – Na te i inne pytania próbował odpowiedzieć w miniony wtorek prof. Leszek Balcerowicz. Były wicepremier, minister finansów i prezes Narodowego Banku Polskiego przyjechał do Olkusza na zaproszenie lokalnych struktur Komitetu Obrony Demokracji.

– Nie ma dobrobytu bez wolności i demokracji. To wartości, które wzajemnie się uzupełniają. Wolność oznacza bowiem otwartą konkurencję również w polityce. Dlatego pod żadnym pozorem nie można jej ograniczać – tłumaczył profesor.

Jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów mówił o sukcesach i porażkach 30-lecia wolnej Polski. W trakcie spotkania pojawiło się mnóstwo odniesień do obecnej sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw, prywatyzacji, wolności obywatelskiej i gospodarczej oraz bieżącej sytuacji politycznej. Były wicepremier i minister finansów krytycznie ocenił reformy partii rządzącej, widząc w nich zagrożenie dla demokracji i gospodarki. Komentował obecną sytuację, mówił, jaki jest jego zdaniem stan naszego państwa i co ewentualnie może nas czekać w przyszłości. – Sukces obecnej ekipy nie wynika z ich wybitnych zdolności i wyrafinowanej strategii, tylko z kompletnego braku skrupułów – komentował.

Podczas swojego wykładu Leszek Balcerowicz przedstawił przykłady przekształceń gospodarki zarządzanej przez państwo w gospodarkę wolnorynkową. Wskazał przy tym na te państwa, którym udała się taka transformacja oraz na te, które poniosły klęskę. – Zarówno badania naukowe, jak i zwykła obserwacja mówią jasno, że duże różnice w ustrojach powodują ogromne dysproporcje w warunkach życia – mówił, podając przykład Korei Północnej i Południowej, a także Polski i Hiszpanii.

P1220835

– W latach 50-tych XX wieku mieliśmy w naszym kraju podobny poziom życia jak w Hiszpanii. W latach 90-tych było to już tylko 42 procent poziomu ich rozwoju. Obecnie doganiamy zachód i jesteśmy liderem państw byłego bloku socjalistycznego. W 1989 r. Polska i Ukraina startowały z podobnego pułapu. Obraliśmy jednak zupełnie inne drogi polityczne, dzięki czemu po 30 latach mamy nieporównywalnie lepszą sytuację niż nasz wschodni sąsiad – tłumaczył były prezes NBP.

Leszek Balcerowicz mówiąc o dobrych i złych transformacjach przypomniał, że wszystkie ekonomiczne i nieekonomiczne warunki życia zależą w głównej mierze od systemu instytucjonalnego państwa. Zaznaczał przy tym, że różnice między ustrojami sprowadzają się do stopnia koncentracji władzy politycznej. – Socjalizm to totalne upolitycznienie gospodarki, które prędzej czy później kończy się kryzysem. Znamy to z historii i z własnych doświadczeń. Nie możemy dopuścić do tego, aby się to powtórzyło – podkreślał.

Andrzej Lepper zwykł mawiać „Balcerowicz musi odejść”. Uczestnicy wtorkowego wykładu w hotelu Victoria chcieliby jednak, aby został z nimi jak najdłużej. Po spotkaniu przyszedł więc czas na wspólne zdjęcia i podpisywanie książek. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Olkusza i okolic.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Co sądzicie o tezach głoszonych w Olkuszu przez Leszka Balcerowicza? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
leser
leser
4 lat temu

Do Olkusza przyjechał rzeźnik polskiej gospodarki i ojciec KOD (ten który jest niczym jest mięsem armatnim) żeby nas pouczać ale o czym ” o wyższości gospodarki socjalistycznej nad kapitalistyczną” bo od tego był specjalistą. Opowiadał popierduły dla emerytów, mógłby przy okazji sprzedawać im rewelacyjne rozgrzewające koce z oślej wełny. Szkoda słów. trzeba być kretynem żeby iść na taką socjalistyczną nasiadówkę.

PXT
PXT
4 lat temu

Mecenas „chłodnicowego” systemu przepływowego kapitału. Ochroniarz gangsterów w białych kołnierzykach.

Olkuszanin6
Olkuszanin6
4 lat temu

Taki cud gospodarczy to każdy potrafiłby zrobić – wysprzedać za grosze Naszą Polskę a Nas oddać jako „białych murzynów” nowym głównie zachodnim właścicielom. Wg mnie tenże Pan powinien zostać bezwzględnie rozliczony za sprzedaż Polski i Polaków, za zniszczenie Polskiego przemysłu i rolnictwa, za tragedie wielu Polaków włącznie z samobójstwami. Osądzić go, skonfiskować cały majątek jego, rodziny i najbliższych do dziesiątego pokrewieństwa i dać mu „wilczy bilet”.

theon
theon
4 lat temu

Nie ma dobrobytu bez wolności i demokracji.- powiedział facet co w 1969 zapisał się do komunistów, widać 1968 wybitnie mu się spodobał 🙂

DK
DK
4 lat temu

[quote name=”pavv”]Dzięki działalności tego Pana Ładnego Polska jest teraz krajem o taniej sile roboczej bo własnego przemysłu nie mamy praktycznie żadnego. Gdy dogonimy zachód to przestaniemy być tanią siłą roboczą i co wtedy?[/quote]
Plan Balcerowicza z perspektywy czasu można różnie oceniać. Wg mnie gdyby nie ten plan Polska byłaby dzisiaj tam, gdzie jest Ukraina lub Białoruś.

pavv
pavv
4 lat temu

Dzięki działalności tego Pana Ładnego Polska jest teraz krajem o taniej sile roboczej bo własnego przemysłu nie mamy praktycznie żadnego. Gdy dogonimy zachód to przestaniemy być tanią siłą roboczą i co wtedy?